logo

trugen jacn

THE ECONOMİST DERGİSİ, SON SAYISINI DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNE TAHSİS ETTİ

Resim

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’de yayınlanan ve bu ülke ve dünyanın en etkili dergisi olarak tanımlanan ” The Economist” dergisi bu haftaki sayısını Doğu Türkistan keselesine tahsis etti ve kapağını de Çin’in baskı,zulüm ve soykırımla yok etme tehdidindeki Uygurlara ithaf edildi. 

“Uygurların İşkencesi – İnsan Hakları Küresel Krizi” başlıklı kapak, birçok insanın içinde bulunduğu kötü durumu betimleyen figüratif bir resim aracılığıyla Uygurların mevcut durumunu da gözler önüne seriyor.

The Economist dergisi bu özel sayısını Alman araştırmacı Dr. Adrian Zenz tarafından sağlanan verilere dayandırdığını de bildirdi. Ayrıca dergi Dr. Adrian Zenz’in Twitter’de paylaştığı ” Çin’in Uygurlara Karşı yaptığı baskı ve zulüm,Tüm İnsanlığa Karşı işlenen Suçtur! ” başlığını kullanarak bir makale de yayınladı.

Dr.Zenz Economist Dergisinde yayınlanan makalesi ile ilgili şöyle konuştu ; “Ekonomis dergisinde yayınlanan makalemde kullandığım yeni verilere göre, her iki türlü kamplarda tutulan ( 1. ebeveyinlerinden sadece biri tutuklu, 2- Her iki ebeviyeni (ana ve babası tutuklu) çocukların her iki durumdaki çocukların tamamı Yetimhane adı verilen Çocuk Kamplarına veya yatılı okullara yerleştirildi. 2017 – 2019 yılları arasında Uygur bölgesindeki bu tür okullara 380.000 yeni Uygur öğrenci kabul edildi.
Uygur çocuklarının yüzleştiği bu trajedi, bir milletin kaderini önemseyen herkes için büyük bir endişe kaynağıdır. Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur çocuklarının yaşadığı trajedinin tüm uluslar için bir tehdit oluşturduğu hususu da önemle vurgulandı. Uygurlar konusunun ABD’nin en önemli ve etkili bu yayın organında yer bulması önemli ve sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

The Economist dergisinin Uygurlara adanan kapağı, Twitter dahil bir çok sosyal medya platformlarında da birçok kez paylaşıldı.

Share
185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ