logo

trugen jacn

CESUR UYGUR EYLEMCİ GANİ DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETLERİNİ EYLEM YERİNDE KUTLADI

2018 yılından beri haftasonu tatilinde yaşadığı Hollanda’nın Brüksel kenti Dom meydanında Çin’in işgali altındaki Ülkesi Doğu Türkistan’daki ÇKP Faşizminin baskı,zulüm,etnik asimilasyon ve soykırım uygulamalarını Hollandalılara ve uluslar arası topluma anlatmak için tek kişilik eylem yapan Tek Kişilik Ordu’nun kahraman kumandanı cesur ve yiğit Özgürlük Savaşçısı Abdurrahim Gani 12 Kasım 2019 günü 12 Kasım 1933 Kaşgar ve 12 Kasım 1944 yıllarında Doğu TÜrkistan’da kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetelerinin yıl dönümlerini eylem yaptığı meydanda kutladı. Kutlamaya Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Dolkun İsa ile Hollandalılar ve diğer AB.Ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri de katılarak kendisine destek verdi.

Doğu Türkistan Cumhuriyeti Anma Şenliği Amsterdam'da Düzenlendi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Hollanda’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü tek kişiliik eylemci 1933 ve 1944’te bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümlerini 16 Kasım 2019’da Amsterdam Dam Meydanı’nda düzenlendiği bir etkinlikle kutladı.

Kutlama, bu etkinliğin organizatörü Abdurehim Gheni tarafından verilen Uygurca ve Hollandaca bir konuşma ile başladı. Çin’in Uygurlar’a yönelik soykırımı protesto eden bir eylemci olan ve 23 Haziran 2018’den bu yana her hafta sonu Dam Meydanı’nda eylemlerini sürdüren Gani tercümanlar tarafından diğer dört dilde tercüme edilerek katılımıcılara anlatıldı. Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin azınlık olarak tanımladığı Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm ve soykırım cinayetleri hakkında de bilgi veren Gani,Hollanda halkının, uluslararası toplumun ve birer insan olarak şahısların Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetiminin etnik soykırım uygulamalarına tepki göstermesinin bireylerin,ulusların, Ülkelerin BM.başta olmak üzere STK.ların etik ve ahlaki zorunluluğu olduğunu vurguladı ve Uygurları bir soykırımdan kurtarma yükümlülüklerini yerine getirmek için Çin yönetimine karşı etkili ve sert eylemler yapılmasını talep etti.

Etkinler çerçevesinde Uygur Türklerinin kadim ve çağdaş tarihi ile Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin kuruluş ve yıkıılış tarihleri ve sebepleri hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Çin işgal yönetiminin günümüzde Uygurlar,Kazaklar,Kırgizlar ve diğer Müslüman Türklere yönelik insanlık dışı baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları anlatıldı. Çinli İşgalcıların Uygur aydınlarını hukuksuz ve haksız olarak göz altına alarak hapsettiklerini Uygur kadınlarının ise toplama kamplarında bilinmeyen ilaçlar verilerek kısırlaştırıldıklarını , Uygur çocuklarının ebeveynlerinden zorla koparılarak Çinli’ye Dönüştürme Çocuk kamplarında asimile edildiklerini anlattı. Ayrıca,Uygur Tutuklu ve hükümlülerin organlarının zorla alınarak fahiş fiyatla yabancılara fahiş fiyatla satılarak Çin maliyesine gelin kaydedildiği de kanıtları ile ortaya konuldu. belirtildi. ayrılıp saklandıklarını gösteren posterler yetimhaneler, Uygurların tuttuldukları Çin tipi Toplama(Nazi)kamplarında yabancı ve Çinli şirketlerin üretim sistemlerinde zorunlu olarak çalıştırıldığı ve günümüzde Uygurların yaşadığı mevcut dayanılmaz durumları sergilenen resimlerle anlatıldı. Etkinlik sonunda etkinliğe katılan Uygur Müzik Topluluğu tarafından Uygur müziği konseri de verildi.

DUK Başkanı İsa Etkinlikte konuştu

DUK Başkanı Dolkun Isa, Cesur Özgürlük Kahramanı eylemci Aubdurrahim Gani’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında etkinliğin çok güzel bir şekilde hazırlandığını belirterek Gani ve arkadaşlarını takdir ettiğini belirterek kendilerine teşekkürlerini sundu. Bu ve benzeri faaliyetlerinin Avrupa Birliğinin önemli ülkelerinden olan Hollanda’da yapılmasının çok önemli olduğunu belirterek ” Abdurrahim Gani Kardeşimizin 2 yıldan beri bu meydanda her hafta sonu yaptığı bu eylem Doğu Türkistan davası için çok değerli ve önemlidir. Doğu Türkistan’daki insani krizin uluslararası topluma duyurulması ve Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik etnik soykırım uygulamalarının durdurması için bu ve benzer toplantılar dünyanın ve uluslar arası toplumun Çin Hükümetine karşı daha fazla tepki göstererek bu soykırıma son vermesi için baskı yapmasına büyük katkılar sağlayacaktır.”şeklinde konuştu.

https://uighurtimes.com/index.php/east-turkestan-republic-commemorative-festivity-held-in-amsterdam/?fbclid=IwAR
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ