logo

trugen jacn

TAYVAN DIŞİŞLERİ BAKANI : ÇİN TOPRAKLARIMIZA SALDIRIRSA SONUNA KADAR SAVAŞACAĞIZ

Bir ülke daha Tayvan'la köprüleri attı - Haberler Milliyet

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Tayvan Dışişleri bakanı  Joseph Wu,Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’in Tayvan’a Ç saldırması halinde sonuna kadar savaşacaklarını  söyledi

Dışişleri Bakanı ABD’nin, adanın yakınındaki Tayvan boğazı açıklarında uçak gemisi tatbikatları da dahil olmak üzere Çin askeri baskısının artması nedeniyle bunun gerçekleşebileceği tehlikesini gördüğünü ekledi.

Tayvan, son aylarda Pekin’in  bölgede tekrarlanan askeri faaliyetlerinden şikayet etti ve Çin hava kuvvetleri neredeyse her gün Tayvan’ın hava savunması  bölgesinde  ihlaller  ve baskınlar yapıyor. Pazartesi günü Çin, bir uçak gemisi grubunun adanın yakınında tatbikat yaptığını söyledi.

Joseph Wu bakanlığında gazetecilere verdiği demeçte, “Bu bölgedeki gelişmeleri izleyen Amerikalı karar vericiler hakkındaki sınırlı anlayışımdan, Çin’in Tayvan’a bir saldırı başlatma olasılığının tehlikesini açıkça görüyorlar” dedi.

“Kendimizi sorgusuz sualsiz savunmaya hazırız ve savaşmamız gerekirse savaşacağız. Ve son güne kadar kendimizi savunmamız gerekirse,  son nefesimize kadar savunacağız. “

Tayvan’ın en önemli uluslararası destekçisi ve silah tedarikçisi olan Washington, Taipei’yi ordusunu modernize etmeye zorluyor, böylece Çin’in saldırması  zor olan bir  caydırıcı “kirpi” haline gelebilsin.

Asya'nın En İyi Yüz Üniversitesinden On Biri Tayvan'da - Haberler

Wu, askeri yeteneklerini geliştirmeye ve savunmaya daha fazla harcama yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

“Tayvan’ın savunması bizim sorumluluğumuzdur. Savunma kabiliyetimizi geliştirmek için elimizden gelen her yolu deneyeceğiz. “

Tayvan Savunma Bakanlığı, ayrı bir etkinlikte, Tayvan’ın en büyük yıllık savaş oyunlarının, Han Kuang egzersizlerinin ilk aşamasını oluşturan, Tayvan’a yönelik bir Çin saldırısının bu ay sekiz günlük bilgisayar destekli savaş oyunları oynayacaklarını söyledi.

Canlı yangın tatbikatları da dahil olmak üzere ikinci aşama Temmuz ayında gerçekleşecek.

Tümgeneral Liu Yu-Ping gazetecilere verdiği demeçte, “Tatbikatlar, Tayvan’daki bir düşman istilasına ilişkin tüm olası senaryoları simüle eden en zorlu düşman tehditlerine dayalı olarak tasarlandı” dedi.

Tayvan’ın savaş oyunlarının ikinci aşaması, yaklaşık 8.000 yedekte askerin canlı ateş, iniş önleme tatbikatları ve ağır zayiatların akışıyla başa çıkmak için tatbikatlar düzenleyen hastanelere katılmasını içerecektir.

Washington’un fiili büyükelçiliği Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü’nün tatbikatlara temsilci gönderip göndermeyeceği sorulan Liu, askeri duyarlılığı gerekçe göstererek, böyle bir planın “tartışıldığını” ancak “uygulanmayacağını” söyledi.

Tayvan'a silah satan ABD şirketlerine Çin yaptırımlar uygulayacak

Tayvan, Çinli taşıyıcı grubunun şu anda nerede olduğunu veya ABD’li bir taşıyıcı grubunun şu anda faaliyet gösterdiği tartışmalı Güney Çin Denizi’nin yanına gidip gitmeyeceğini söylemedi.

Parlamentoda konuşan Savunma Bakan Yardımcısı Chang Che-ping, Çin gemisinin hareketlerinin yakından takip edildiğini ve tatbikatlarını ise, rutin olarak nitelendirdi.

Kaynak : https://www.reuters.com/article/us-taiwan-defence-

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ