logo

trugen jacn

TAYVAN CUMHURİYETİ PARLAMENTOSU’NDA “UYGUR DOSTLUK GURUBU” KURULDU

تەيۋەن پارلامېنتىدا «ئۇيغۇر دوستلۇق گۇرۇپپىسى» رەسمىي قۇرۇلدى

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Tayvan Parlamentosunda   düzenlenen özel bir oturumda  Uygur Dostluk  Gurubu kurulduğu  açıklandı.

Özgür Asla radyosunun haberinde Parlamento’da temsil edilen çeşitli Partilere  mensup Milletvekillerinin  katılımı ile yapılan özel oturuma Milletvekili  Li Cangzu ve Parlamento yetkililerinden Lin Jijiya  ve Tayvan’da  faaliyet gösteren Doğu Türkistan Derneği Başkanı Ki Çavdung ile birlikte  birçok  Doğu Türkistan dostlarının katıldığı açıklandı.

Tayvan Parlamentosundaki özel oturuma  Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa ile bazı Parlamenterler  çevrimdışı olarak  tebrik mesajlarını canlı olarak ilettikleri bildirildi.

DUK Başkanı isa ve bazı Parlamento üyeleri  protokol konuşmalarında  Uygur Dostluk Gurubunun kurulmasını sağlayan  Tayvan Parlamentosu Başkanı  ve bu girişimde emeği geçenlere teşekkür ettiler ve çalışmalarında başarılar dilediler. Parlemerterler ayrıca  Uygur Dostluk Gurubunun Komünist Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik zulüm ve bastırma politkaları ile  insan hakları ihlallerinin tesbiti, duyurulması ve  durdurulması için etkin çalışmalar  ve girişimler yapacaklarını umut ettiklerini  ifade ettiler.

Teywen-Uyghur-Dosluq-Guruppisi-202104-Freddy-Lim.jpeg

Uygur Dostluk Gurubu Başkanı: Amacımız  Çin Zulmündeki Uygurlara ses olmak

Toplantıda konuşan Tayvan Doğu Türkistan Derneği Başkanı Ki Çavdung Derneği kuruluşunun esas amacının Çin’in baskı ve zulmüne maruz kalan  Doğu Türkistanlıların dert ve istıraplarını duyurmak olduğunu belirterek şöyle konuştu ; ” Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümlerini  ABD, Kanada ve Hollanda  Soykırım olarak kabul etmiş bulunuyor. Tayvan parlamentosunun de benzer bir karar almasını umuyorum. Ayrıca  Derneği’nin diğer başlıca görevleri ise, uluslararası  bir  yaptırım kanunu olan Magnetsky yasasının  bütün dünyada uygulanmasını sağlamak suretiyle Doğu Türkistan’da soykırım ve baskı uygulayan  ve bu soykırım suçları ile  ilişkili olan ÇKP işgal yönetiminin   yetkililerinin  tüm ülkelerce  cezalandırılmasını  ve yaptırımlar uygulanmasını   temin etmektir.

Bir Ilham Mahmut görseli olabilir

 

Uygur Dostluk Gurubunu Üyesi Parlamenterlerin isimleri açıklandı

Parlamento’daki bu özel toplantıda   Dostluk  gurubu üyesi 30 Parlamenter’in isimleri okundu ve üye kimlikleri takdim edildi. Toplantıya katılamayan bir çok parlamenter ise çevrimdışı   katılarak   konuşmalarını yaptılar.

Uygur Dostluk Gurubu DUK’un Japonya ve Pasifik Bölgesi Temsilcisi İlham Mahmut’in çabaları ve Tayvanlı ünlü Şarkıcı ve Parlamento üyesi Lin Cangzu ve arkdaşlarının girişimleri ile   geçtiğimiz yıl resmen kurulmuş ise de Çinvirüsü tedbirleri nedeniyle  kuruluş  merasimi  yapılamamıştı.

Toplantıda bir konuşma yapan DUK Temsilcisi İlham Mahmut 9 yıl önce Japon parlamentosunda kurulan Uygur Dostluk Gurubu ile aynı  günde ilan edildiği bu gurubun Doğu Türkistan meselesi için  etkili ve yararlı çalışmalar yapacağına inandığını bildirdi.

Japonya,İsveç’ten sonra Tayvan Parlamentosu ile birlikte kurulan Uygur Dostluk Gurubu sayısı böylece 3’e yükselmiş bulunuyor.

 

Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ