logo

trugen jacn
03 Aralık 2014

TAYLAND’DAKİ MÜLTECİ KAMPINDA TUTULAN 21 MÜSLÜMAN UYGUR’UN POLİS’ÇE KELEPÇELENEREK BİLİNMEYEN BİR YERE GÖTÜRÜLDÜĞÜ BİLDİRİLİYOR.

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi ( UYHAM)

Geçen hafta İngiliz Kanal-4 (Cahnnel-4) Tv.’da yayınlanan Taylanda’daki bir Mülteci kampında tutuklu bulunan 300 Müslüman Uygur Türkü’nün dramatik durumunu gözler önüne seren haber program,gündeme bomba gibi düşmüş ve Türkiye’de ve dünya’da gündem oluşturmuştu.
Bugün Merkezi’mize ulaşan bilgilere göre bu kampta bulunanlardan çoğu genç erkeklerden oluşan 21 kişinin  25 Kasım tarihinde Tayland polisi’nca hiç gerekçe gösterilmeden elleri kelepçelenerek tutuklandığı ve Kamboçya sınırında bulunan bir göçmen İdaresi’ne ait bir Tutukevi’ne konduğu bildiriliyor.
Tutuklanan söz konusu kişilerden biri,halen Türkiye’de yaşayan ailesine telefon açarak,geçen hafta kendilerinin Tayland Polisi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tutukladıklarını ve bilinmeyen bir yere götürüldüklerini bildirdi. Kendilerinin şu anda nerede olduklarını bilmediklerini ve bu konuda , kendilerine bilgi verilmediğini açıkladı.
Kamp’ta tutuklu bulunanlardan birinin İstanbul’da yaşayan yakınlarına telefonla bildirdiğine göre, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Mültecilere karşı,Tayland polisi’nin tutumunun değiştiğini ve kendilerine daha sert ve kaba davranıldığını bildirdi. Tayland Polisi’nin bu tavır değişikliğinden son derece endişeli olduklarını aktaran tutuklu mülteci, kendilerinin ve geçen hafta tutuklanan 21 kişinin  Çin’e iade edilebileceklerinden çok endişe ettiklerini ve açıkçası korkuya kapıldıklarını ifade etti.
Tutuklanan 21 Mülteci Uygur Türkü’nün Çin Elçiliği memurlarının daha önceki ziyaretleri esnasında protesto  ve kınama eylemlerine öncülük ettikleri, içlerinden bazılarının ise,Çinli Elçilik Yetkililerine havlularını atarak tepkilerini gösteren kişiler oldukları de bildiriliyor.

   Kampta kalan Mülteci Uygurlar Çin Başkonsolusluğu yetkilerinin kamp ziyaretlerinin çok sıklaştığını kamp sakinleri olarak çok endişe ettiklerini ve de bu durumdan çok tedirgin ve rahatsız olduklarını de bildiriyorlar.

       Türkiye’de yaşayan ve daha önceki tarihlerde ülkemize gelen  Uygur Türkü mülteciler,Türkiye’de ve muhacerette yaşayan tüm Doğu Türkistanlılar Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’mizin bir an önce bu mültecilerin Türkiye’ye getirilebilmesini sağlamalarını  sabırla bekliyorlar.

   Eğer bunlar Tayland’dan kurtarılamazlar ise,bu mülteci Müslüman Uygurların  daha önceki yıllarda olduğu gibi Çin’e iade edilmelerinden çok  büyük endişe  ediyorlar.

Kaynak :  Ülkemizde bulunan  bu Mülteci Tutukluların Ailelerin İfadeleri

Etiketler: » » » »
Share
4023 Kez Görüntülendi.