logo

trugen jacn
23 Mart 2015

TAYLAND’DA TUTUKLU UYGURLAR 24 MART’TA MAHKEME ÖNÜNE ÇIKIYOR..!

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

       Tayland’da  Polis Tutukevi’nde  göz altında  tutulan ve aralarında  biri dört aylık bebeğin de bulunduğu bir kısmı Türk vatandaşı de olan  17 Müslüman Uygur Türkü’nün yarın Tayland Mahkemesinde  yargı önüne çıkarılacakları açıklandı.
Çin işgalindeki ana yurtları Doğu Türkistan’daki Çin’in baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarından kaçarken, geçen yıl Nisan  ayında Tayland’ta Polis’çe yakalanarak  göz altına alınan biri dört aylık bebek 17 Uygur’un kaderi  yarın yapılacak yargılamadan sonra belli olacak.

Tayland medyası, daha önce  başkent Bangkok’ta 11 aydır göz altında bulunan 17 Uygur’un 24 Mart’ta duruşmaya çıkacağını duyurmuştu.  Tutuklu Uygur Mülteci gurubunun  avukatı Worasit Piriyawiboon, ” Mahkeme 24 Mart’ta acil duruşma yapacak ve aralarında dört aylık bir bebeğin de yer aldığı aynı aileden 17 kişinin serbest bırakılıp bırakılmayacağına karar verecek” dedi. Avukat ayrıca, duruşma sonunda hukuk dışı gözaltına alındıklarına hükmedildiği takdirde, bu kişilerin hemen serbest bırakılacağını  de belirtti.

Hong Kong medyasında yer alan haberlere göre, Teklimakan soyadını taşıyan  aile,  geçen yılın Mart ayında sınır kasabalarından Aranyaprathet’te yakalanmıştı. Tüm aile fertleri halihazırda Bangkok’taki Suan Plu Göçmen Gözaltı Merkezi’nde tutuluyor.

Ülkemizde ve yurt dışında  Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin bu dramatik  durumuna  duyarlı olan bir çok  kişi ve kuruluş sosyal medya’da örgütlenerek  tutuklu bu mültecilerin bir an önce serbest bırakılması  için Taylan Makamlarına baskı yapılması amacı ile imza kampanyaları başlatmış bulunuyor.

Kaynak  : Ajanslar,Sosyal Medya ve özel kaynaklar

Editörün Notu  : Bu mazlum ve mağdur kardeşlerimizin  bir an önce hürriyetlerine kavuşabilmeleri için dua ve niyazlarınızı eksik etmemenizi saygılarımızla dileriz. Allah hepinizden razı olsun.

Etiketler: » »

Share
1393 Kez Görüntülendi.