logo

trugen jacn

TAYLAND’DA TUTUKLU UYGUR TÜRKÜ MÜLTECİLERİN ÇİN’E İADESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merekezi(UYHAM)
İşgalcı Çin’in Doğu Türkistanlı baskı,zulüm,işkence,etnik ayrımcılık ve asimilasyon,dini ve ırkı soykırım uygulamalarından kaçarak Tayland’a gelen ve bu ülke’de 3 yıldan beri haksız ve hukuksuz yere tutulan 70 Uygur mülteci kardeşlerimizin dramı sürüyor.Bu tutuklu mülteci Uygur ların 08 Temmuz 2015’te olduğu gibi İşgalcı Çin’e iade edilmesinden ciddi şekilde endişe ediliyor.

tayland-10-kisi

Tongkey Hapishanesi’nden kaçan Uygur Mülteciler yakalandı
Tayland’ın kuzeydoğu bölgesindeki Tongkey Hapishanesinde tutulan 10 Uygur mültecinin 20 Eylul 2016 Salı gece yarısı  hapishaneden kaçtıkları bildirildi.
Özgür Asya Radyosu haber sitesinin  bildirildiğine göre ; 20 Eylül gecesi başlayan şiddetli yağış ve fırtına’dan dolayı elektriklerin de kesilmesinden yararlanan  Uygur tutukluların kapatıldıkları 2 katlı Hapishane’nın tavanından açtıkları bir delikten dama çıktıkları ve buradan kaçarak ormanda izlerini kaybettikleri bilgisi yer aldı. Ancak, daha sonra Tayland polisinin ormanda yürüttükleri yakalama operasyonlarında 9 Uygur mülteci’nin yakalandığı, ancak bir kişinin kayıp olduğu belirtildi.

Tayland, Uygur Mültecilere Ait bütün  Haber ve  Bilgileri Sansürlüyor
Tayland medyasında yer alan haber ve bilgilere  göre Tayland yönetimi kaçan bu Uygur mültecilerin kaçmalarına ait bilgi ve ayrıntıları devlet güvenliğini ilgilendiren bir konu olduğunu ileri sürerek sansürlediğini bildirdi. Tayland medyası ayrıca Tayland Makamlarının kaçan Uygur mültecilerin durumu ve kaçmasına ait ayrıntılar hakkında bilgi vermeyi reddettiğini de açıkladılar.

Tayland'a kaçan Uygur Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tayland Göçmen Polis Yetkilisi : Uygur Mültecilere Ait Bilgiler Gizli ve devlet Sırrı 
Tayland Kraliyet yönetimi Göçmenler Polis Teşkilatı Müdür Yrd.Chartchay Tangiyam Tayland medyasına yaptığı açıklamada Uygur mültecilere ait her türlü bilgi ve ayrıntıların devlet sırı mahiyetinde olduğu ve gizli bilgiler katogorisine girdiğini ifade ederek şunları söyledi ; “ Ülkemizin sınırlarını  ihlal eden ve yasa dışı yollardan  ülkemize giriş yaptıkları için tutuklanan  ve halen tutuklu bulunan Uygur mültecilere ait her türlü bilgi ve doküman devlet güvenliğini ilgilendiren bir konumuna alınmıştır.Bu bilgiler aynı zamanda bir gizlilik dereceli bilgi ve bir devlet sırrı kabul edilmektedir. Ayrıca,ülkemizin uluslar arası ilişkiler noktasında hassas konumdadır.Bu nedenle bu konuda daha fazla bilgi ve ayrıntılar vermemiz mümkün değildir.” şeklnide konuştu.

Tayland'a kaçan Uygur Resimleri ile ilgili görsel sonucu
Tayland  Eyalet Göçmenler Polis Teşkilatı Yetkilisi : Tutuklu Uygurlar Suçlu değil
Öte yandan Tongkey Mülteci Kampları sorumlusu ve Göçmenler Polis Müdürü Patibat Suban Naayudya yaptığı açıklamada şunları ifade etti : “ Mülteci ve göçmen Alıkoyma Merkezi bir hapishane değildir.Uygurlar kaçarlarken, hiçbir kesici veya delici bir alet kullanmamışlardır. Burada tutulan Uygur Mülteciler isim listeleri ile birlikte Bongkkok’tan bize yollandı.Bizim görevimiz üst makamların bunları koruma altında bulundurulması yolundaki emirlerini uygulamaktar.Bu mülteciler konusunda daha fazla bilgi vermemiz mümkün değildir.Bundan sonra bu Alıkoyma Merkezlerinin daha güvenli hale getireceğiz ve tutukluların kaçmamaları için gerekli tedbirleri alacağız.Ancak, ülkemiz uluslar arası yasalara saygılı olmak ve mültecilere insani olarak muamele etmek zorundadır.Burada tutulan Uygur mülteciler her hangi bir suçtan sanık veya cinayet şüphelisi değillerdir. Onlara kelepçe ve zincir takmamız de mümkün değildir.” Şeklinde konuştu.

Dilşat Reşit
DUK SÖZCÜSÜ REŞİT : UYGUR MÜLTECİLERİN TUTUlMASI YASAL DEĞİLDİR.
Tayland’ta haksız ve hukuksuz olarak yıllardan beri gözetim altında iken.kaçan ve daha sonra tekrar tutuklanan Uygur mültecilerin durumu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Dilişat Reşit,3 yıldır Tayland’da tutulan Uygur Mültecilerin tutuklu kalmasının uluslar arası hukuka tamamen aykırı olduğunu ve bu mültecilerin bir an önce serbest  bırakılmasını talep etti.Sözcü Reşit şöyle konuştu ; “ BM. Ve uluslararası insan hakları ve hukuk kuruluşları nezdinde Tayland’ın mültecilere muamelesi ve mültecilerin tutulduğu yerlerin fiziki şartları hakkındaki kanaatı hiç te olumlu değildir. İnsan hakları Kuruluşları Tayland yönetimini bu konularda sürekli eleştirmekte ve tutuklulara yapılan kötü muamele ve tutuldukları merkezlerin insani ve normal hale getirilmesini ısrarla önermektedir. Taylad yönetiminin Uygur mültecilerin haksız ve hukuksuz olarak bu ülkede hapiste tutulmaları kabul edilemez VE YASADIŞIDIR,Uluslar arası toplum ile İnsan hakları ve hukuka saygılı ülkeler Tayland yönetimini ikna etmeli ve haksız ve hukuksuz bir şekilde Tayland’da tutulan bu Müslüman Uygurların 3.bir ülke’ye gitmelerine izin vermelerini sağlamalıdır. ”şeklinde konuştu.

Tayland'a kaçan Uygur Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1034 Kez Görüntülendi.