logo

trugen jacn
27 Kasım 2014

DIŞ İŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU :TAYLAND’A SIĞINAN 300 UYGUR TÜRKÜ MÜLTECİ’Yİ TÜRKİYE’YE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ ..!

     Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tayland‘a sığınan 300 Uygur Türküne ilişkin, “Taylandlı yetkililer, ‘İnsan kaçakçılığı durumu söz konusu olduğu için Tayland‘da bir inceleme yapıyoruz’ dediler. Tayland nezdinde de biz süreci yakından takip ediyoruz” dedi.t-006

      Çavuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun Suruç’ta Kobani‘den gelen sığınmacıları ziyareti sırasında, gazetecilerin Tayland‘a sığınan 300 Uygur Türkünün durumlarına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Türkiye‘nin, Uygur Türkleri’ni Türkiye‘ye almak istediğini Tayland‘a bildirdiğini ve bu kişilerin istemedikleri ülkeye gönderilmemesi gerektiği hususundaki düşünceleri Tayland’lı yetkililere ilettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Taylandlı yetkililer, ‘İnsan kaçakçılığı durumu söz konusu olduğu için Tayland‘da bir inceleme yapıyoruz’ dediler. Tayland nezdinde de biz süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, 300 Uygur Türküne ilişkin durumun gündeme gelmesinin ardından, TaylandDışişleri Bakanı ile Newyork’taki görüşmesinde konuyu gündeme getirdiğini anımsatarak, Dışişleri Bakanlığı olarak resmi yollardan da 300 Uygur Türkünü Türkiye‘ye almak istediklerini bildirdiklerini ifade etti.

Tayland‘ın insan kaçakçılığı boyutuyla konuyu ele aldığını dile getiren Çavuşoğlu, “Bir insan kaçakçılığı durumu var. Dolayısıyla Uygurlu kardeşlerimizi böyle zor duruma düşürecek insan kaçakçılığının önüne geçmek lazım. Hem Newyork’ta hem de geçen gittiğim Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang ile görüşmemizde UygurTürklerinin durumunu gündeme getirdim” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tayland yönetiminin konuya ilişkin herhangi bir olumlu ya da olumsuz yanıt vermediğini, yargısal boyutta incelediklerini söyledi.

Tayland ile bu konuda yasal anlamda bir anlaşmanın bulunmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, Tayland‘lı yetkililerin hukuki süreci tamamlamak istediklerini, Türkiye‘nin ise devam eden hukuki sürece ilişkin çalışma yaptığını belirtti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Tayland‘ın 300 Uygur Türkünün ülkeye girişleri konusunu incelediğini, ülkeye girişlerinin insan kaçakçılığı kapsamında değerlendirildiğini vurguladı. – Ankara

 

KAYNAK :  http://www.haberler.com/tayland-a-siginan-300-uygur-turkunun-durumu-6725749-haberi/

Etiketler: »
Share
2248 Kez Görüntülendi.