logo

trugen jacn
12 July 2020

TÜRKİYEMİZ DE DOĞU TÜRKİSTAN İNSAN HAKLARI KONULU BİR YASA KABUL ETMELİ!(-6)

ABD Yönetimi son 2 yıldır ABD Parlamentosunda müzakere edilen Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasa tasarını ezici oy çoğunluğu ile 25 Mayıs 2020’de kabul etti ve Başkan Trump da bu yasayı 17 Haziran 2020 tarihinde onaylayarak kabul etti.Böylece Uygur Türkleri sorunu de yine Çin işgalı altındaki Tibet ve Hong Kong meselesi gibi ABD.nın devlet politikası haline geldi. Bu yasanın önemli bir maddesi 08 Temmuz 2020 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından aynı anda yapılan bir açıklama ile yürürlüğe konulduğu bildirildi.

Doğu Türkistan’da son 4 yıldır sayıları yüzlerce olduğu Çin tipi toplama kamplarında yaklaşık 5 milyon Türk soyundaki Uygurlar ve diğer Yerli halkları Ceza evi ve toplama kamplara hapsedilmiş durumda olup, onlara yapılan çeşitli psikolojik ve fiziki işkenceler sonucu yüzbinlerce Müslüman Türk’ün hayatını kaybettiği sanılmaktadır. Bu insanlık dışı cinayetlerin uygulama emrini veren ve uygulayan başta Bölge ÇKP Genel sekreteri Chin chuvengo ve diğer işkenceci ve soykırımcı ÇKP sorumlularının ABD’de bulunan mal varlıklarına el konulacak ve ABD’ye giriş yaptıkları takdirde tutuklanarak yargılanacaklar.

ABD.yönetiminin bu Uygur İnsan Hakları ve Politikası Yasası AB ülkeleri için bir örnek teşkil etmiş ve ard arda yapılan açıklamalar ile ABD’nın kabul ettiği bu Uygur Yasasının desteklendiği açıklanmıştır.Bazı AB.ülkelerinin önümüzde aylarda benzer bir Uygur yasası çıkarmak için çalışmalara başladıkları bildirilmektedir.

Türkiye’miz de tarihi bağları,dini, milli birlikteliği aynı olan ve Osmanlı Devletimizin kendisine katılan bu son topraklarında günümüzde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Doğu Türkistanlı Soydaşları için ABD’nin çıkardığı benzer bir Doğu Türkistan İnsan Hakları Yasası çıkarması mevcut insani krizin en azından hafifletilmesi bağlamında olumlu sonuçlar doğuracağı tahmin edilmektedir.

Bu konuda Doğu Türkistanlı Fikir insanı ve Uyghurnet.org sitesi yazarlarından Mehmet Emin Hazret bu konuyu uluslar arası ilişkiler ve Çin-Türkiye arasında son yıllarda gelişen münasebetler hakkında düşüncelerini paylaşıyor .Konuya vakıf bir Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aydını olarak yorumluyor.Konuya ilgi duyuyorsanız lütfen Videomuzu sonuna kadar izleyiniz.

ÇKP Faşist işgal yönetiminin Doğu Türkistan’dan insanlık dışı baskı, zulüm ve soykırım cinayetlerini durdurulması noktasında bir şey yapmak elinizden gelmiyorsa eğer,onun Müslüman Türkleri toptan soykırımla yok etmeye yönelik cinayetlerini duyunuz,duyurunuz ve başkalarının de haberdar olması için yayınız ve Doğu Türkistan davasına LÜTFEN BU ŞEKİLDE katkı veriniz.

VİDEO KANALIMIZA LÜTFEN ABONE OLUNUZ. YARDIM VE KATKILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Share
104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ