logo

trugen jacn

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI: ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜNE SESSİZ KALAMAYIZ !

Karamollaoğlu: İşkence varsa önleyin, yoksa millete açıklayın

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Saadet Partisi(SP) Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu, Parti genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında, gündemdeki siyasî konular ile iç ve dış gelişmeleri değerlendirdi.

Saadet Partisi genel Başkanı Sayın Karamollaoğlu her zaman olduğu gibi bu kez Doğu Türkistan konusunu gündeme getirdi ve duyarlılığını sürdürdü.

“Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmüne sessiz kalamayız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uygulanan baskıları da değerlendirdi.

Karamollaoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Milyonlarca insan kamplara toplanıyor, beyin yıkamasına tabi tutuluyor, inançlarından örflerinden adetlerinden vazgeçirilmeye çalışılıyor. Bunlarda Allah korkusu var mı? Yok tabii. İnanç yok ki Allah korkusu olsun. Ne yazık ki bütün dünyada Çin’in bu zulmüne karşı ciddi tepkiler doğarken, maalesef ülkemizde bununla ilgili tepkiler bastırılmaya çalışılıyor. Bir grup cesaret göstermişler, Çin zulmünü telin etmek için yürüyüş yapıyorlar, birileri tarafından terörist olarak adlandırılıyorlar. Allah’tan korkun! Biraz utanma icap eder. Aynı muameleye sizin anne babalarınız tutulsa ne yapacaktınız? Türkiye’de bir grup, “Çin Muhipleri Cemiyeti” gibi davranmayı alışkanlık hâline getirdi. ‘Çin hata yapmaz; Türkiye’nin büyük dostu’ zihniyeti ile hareket ediyorlar. Elbette Çin ile ilişkilerimizin iyi olmasını biz de isteriz; ama Çin’in Uygurlara zulüm yapmasına rıza gösteremeyiz.  Bu da bizim vicdan borcumuz. Zulüm kimden gelirse gelsin, mazlum kim olursa olsun, zulmün karşısında mazlumun yanında olacağız. Çin zulmü bütün dünyanın gündeminde ama bizim iktidarın gündeminde değil”

Kaynak : https://www.tv5.com.tr/haber/3049/karamollaoglu-iskence-varsa-onleyin-yoksa-millete-aciklayin.html?f

Share
263 Kez Görüntülendi.