logo

trugen jacn

SAADET PARTİSİ ÇİN NAZI KAMPI MAĞDURU CELİLOVA’YI ŞEREF MADALYASI İLE ÖDÜLLENDİRDİ

Türkiye Saadet Partisi'nin konferans salonunda düzenlenen "Hayata Katkı Sağlayan Kadınlar" madalya töreninde Parti Genel Başkanı Sayın Temel Karamolla Şaşkınoğlu konuştu.  14 Kasım 2020, Türkiye.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Saadet Partisi Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da açtığı Çin tipi Nazi Kamplarında bir süre tutuklu kalan Kazakistan yönetiminin girişimleri ile kurtarılan Kazakistan Uyruklu Uygur Türkü Gülbahar Celilova’yi Şeref Madalyesi vererek ödüllendirdi.

Şeref Ödülü tevdi töreni 14 Kasım 2020’de Ankara’da Saadet Partisi Genel Merkezinde “Hayata Katkı Sağlayan Kadınlar” adı ile düzenlenen törene Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamolla ve Kadınlardan sorumlu parti Sorumlusu Ebru Asıltürk, kadın liderler, diğer ödül sahipleri ile Ankara’da yaşayan bazı Doğu Türkistanlılar katıldılar. Gülbahar Celilova’ye layık görülen Şeref ödülü onun İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistanlıar katıldılar. Gülbahar Celilova’nın “Onur Madalyası” İstanbul’da yaşayan oğlu Ahmetcan Sadyrov’a verildi.

Ödül Takdim Töreninde konuşan Saadete Partisi Kadın Kolları Başkanı Ebru Asıltürk şunları söyledi ; ” Saadet Partisi olarak “Hayata Katkıda Bulunan Kadınlar” adına her yıl madalya veriyoruz. Ödül 6 kategoride verilmektedir. Kariyerlerinde başarılı olan, dünya barışına ve kalkınmasına katkıda bulunan kadınlara ‘Onur Madalyası’ veriyoruz ”dedi.

Türkiye Saadet Konferans Salonu'nda düzenlenen "Hayata Katkı Sağlayan Kadınlar" madalya töreninde oğlu Ahmetcan Sadirov, Sayın Gülbahar Jelilova'ya takdim edilen "Onur Madalyası" nı aldı.  14 Kasım 2020, Türkiye.Gülbahar Celilova’ya bu yıl Şeref Ödülü verilmesinin nedenini değerlendiren Ebrtürk, “Bu yıl Gülbahar Celilova’ya ‘Şeref Madalyası’ verilmesini uygur bulduk. Çünkü,Gülbahar Celilova Hanım Etnik kökeni olarak bir Uygur Türkü dini inanç olarak bir Müslüman olduğu gerekçesi ile Çin hükümeti tarafından zulüm gördü ve toplama kamplarında hapsedildi. Celilova 15 ay boyunca kampta inanılmaz işkenceye maruz kaldı. Gülbahar Hanım, dehşet verici deneyimlerini ve hayak hikayesini dünya’ya ve uluslararası toplum ile cesurca paylaştı ve Çin mezalımı ifşa etti. Gülbahar Celilova’nin bu Cesareti ve kahramanlığı göz önüne alındığında, bu Şeref Madalyasını hak etitiğine düşündük ve kendisine verilmesini uygun gördük. ” dedi.

Türkiye Saadet Partisi konferans salonunda düzenlenen "Hayata Katkı Sağlayan Kadınlar" madalya töreninde kamp tanıkları Gülbahar Jelilova'ya "Şeref Madalyası" takdim edildi.  14 Kasım 2020, Türkiye.

Şeref Ödülü Çin Nazi Kamplarında Çile Çeken Uygur Kadınlarına Verilmiştir

Saadet Partisi’nce kendisine Şeref Madalyası verilmesini halen Paris’te yaşayan Gülbahar Celilova Özgür Asya radyosuna şöyle değerlendirdi ; ” Şahsına Saadet Partisince verilen Şeref Madalyası verilmesinden onur duyuyorum.Aslında Saadet Partisi bu şeref ödülünü Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’daki Çin tipi Nazi Kamplarında baskı,zulüm ve işkence gören ve soykırıma uğrayan masum Uygur Kadınlarına vermiştir. Ben bu ödülü Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarındaki karanlık hücrelerde Çile çeken ve ölümünü bekleyen Kardeşlerim adına almış bulunuyorum. ” şeklinde konuştu.

Gülbahar Celilova Kimdir ?

Gülbahar Celilova Kazakistan’ın Alma-Ata kentinde doğup büyüyen ve bu ülke vatandaşı bir Uygur Türküdür. 2017 yılında ticaret yapmak ve mal satın almak amacı ile Doğu Türkistan’a gitmiş ve başkent Urumçi’de kaldığı bir Otelde Çin işgal polislerince göz altına alınmış ve bir Cin Nazi Kampına hapsedilmiştir. Yaklaşık bir yıl sonra Kazakistan’daki Çocuklarının Kazakistan hükümetine annelerini kurtarması talebi ile yaptığı başvuru üzerineKazakistan yönetiminin girişimleri ile Çin Nazi Kamplarından kurtarılarak Kazakistan’a getirilen Gülbahar Celilova Çin baskısı yüzünden kendi ülkesinde fazla kalamadı ve 2019 yılında Türkiye’ye geldi. Bir kaç önce ise Fransa’ya iltica etti.Şu anda kendisi Paris’te yaşamaktadır.

Kaynak : Saadet Partisi kurumsal sayfası ile Özgür Asya radyosu(rfa.org)

Share
283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ