logo

trugen jacn
26 Nisan 2015

ÜNLÜ BİLİM İNSANI VE UYGURLARIN DOSTU Prof. Dr. OKTAY SİNANOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR.

prof-dr-oktay-sinanoglu-son-yolculuguna-ugurlaniyor--61160Türkiye’nin Einstein’ı olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, geçtiğimiz günlerde ABD’de kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmış ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Sinanoğlu için anma töreni yapılıyor.

Bir süredir ABD’nin Miamı kentindeki bir hastanede tedavi gören 81 yaşındaki Prof. Sinanoğlu’nun komaya girdiği açıklanmıştı. Hayatını kaybettiği açıklaması, Washington’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelmişti.

Türk Einstein olarak anılan Sinanoğlu kimya ve moleküler biyoloji alanındaki çalışmalarıyla biliniyordu.1963’te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında “tam profesör” unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde bu unvanı kazanan en genç öğretim üyesiydi.1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine danışman profesör ünvanını verdi.

Dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu için İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki anma töreni düzenleniyor.Sinanoğlu törenin ardında öğle namazını müteakiben Şakirin Camisi’nde kılınacak cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Prof. Sinanoğlu Kitaplarında ve konferanslarında,Türkiyede ve Dünyada Uygur Türklerinin tanıtımı için özel çaba göstermiş,hiçbir zaman mazlum Uygur kardeşlerini unutmamış bir bilim ve gönül adamı idi.Onun vefatı Uygur Türkleri için yeri doldurulamayacak bir kayıptır.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi  olarak ; Merhuma Allah’tan rahmet ve mağfiret,kaderli  ailesine ve Aziz Milletimize  baş sağlığı diliyoruz.

Etiketler: » »
Share
1000 Kez Görüntülendi.