logo

trugen jacn

PROF.DOĞAN:TÜRKİYE, DOĞU TÜRKİSTAN KONUSUNDA TARİHİ DEVLET KİMLİĞİNE DÖNMELİDİR!

Seçim yolsuzluklarını gizleme projesi mi? - Prof. Dr. İlyas Doğan ...

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Ankara HBV.Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi ve devletler hukuku sahasında uzman Hukukçu ve bilim insani Prof.Dr.İlyas Doğan Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik,baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri karşısında Türkiye’nin sessiz kalmasını eleştirerek tepki gösterdi. Doğu Türkistan duyarlılığı ile bilinen Prof.İlyas Doğan twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında ” Türkiye devleti tarihi kimliğini reddediyorsa normal diye bir şey kalmamış demektir. Türkiye,Doğu Türkistan konusunda tarihi devlet kimliğine geri dönmelidir. ” açıklamasında bulundu.

Pekin Büyükelçisi Çin’in 8 kentini Ziyaret etmiş,ancak Urumçi’ye gitmemiştir

Prof.Dr.İlyas Doğan Hocamız, Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önenin ön sözü ile hazırlanan Pekin Büyükelçiliğinin 2019 yılı faaliyet raporuna da değinerek bu konudaki görüşlerini de açıkladı. Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Önen’in 2019 yılında 8 Çin şehrini ziyaret etmesine rağmen, Türklerin ana yurdu ve günümüzde Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’yi bir kez olsun ziyaret etmediğini belirterek ; ” Pekin büyükelçisi ticari işleri takip etmiştir. Uygur kelimesini Çin, herkes gibi ona da yasaklamıştır. Susanlar bundan sonra bu kendini inkarla ilgili hep mahçup kalacaklar. Konuşmaya kalkarlarsa onlara UTANIN derim! “ sözleri ile tepki gösterdiği görüldü.

Prof.Dr.İlyas Doğan bu konudaki twitter paylaşımının altına Gazeteci ve Tv.programcısı Erkam Tufan’ın Pekin Büyükelçiliğinin 2019 faaliyet raporu ile ilgili videolu konuşmasını de ekledi.

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ