logo

trugen jacn
28 Mart 2014

PROF.DR. KONURALP ERCİLASUN; KAŞGAR, HİÇ BİR DEVİRDE TÜRK TARİHİNDEKİ MERKEZ OLMA ROLÜNÜ HİÇ YİTİRMEDİ !

Hamit Göktürk

Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri tarihi üzerindeki çalışmaları ile tanınan ve bir süre önce neşredilen “ Tarihin Derinliklerinden 19.Yüzyıla Kadar Kaşgar” isimli kitabın yazarı, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Konuralp Ercilasun, Hunlardan 19,yüz yıla kadar geçen 2200 yıllık tarihi süreçte Kaşgar’ın Türk tarihindeki Türk kültür,medeniyet,sanat ve bölgesel ve ülkeler arası ticaret ve iktisadındaki rolünü ve önemini hiç yitirmediğini ve bu öneminin hala sürdürdüğünü söyledi.
Prof.Dr.Ercilasun 27 Mart’ta Ankara merkezli Menggutaş Dil Merkezi’nde “Tarihte Kaşgar ve Tarihi” konulu bir konferansta konuştu. Bir süre önce neşrettiği “ Tarihin Derinliklerinden 19. Yüzyıla kadar Kaşgar ” adlı eserinin kısa bir özeti mahiyetindeki bu konferansında Kaşgar temeli üzerinden,Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin tarihi ve genel durumu hakkında doyurucu bilgiler ve açıklamalarda bulundu. Kaşgar’ın Hunlar,Göktürkler ve Uygur devletleri zamanında yalnız bu devletlerin sadece kültür merkezi olmakla kalmayıp,aynı zamanda bu kadim Türk devletlerinin ekonomisinin can damarı olduğunu örnekler vererek ortaya koydu. M.Ö.2.yüzyıldan itibaren Kaşgar’ın sürekli olarak Türk Dünyasının kültür,medeniyet,sanat,siyası,sosyal ve ekonomik merkezi rolünü üstlendiğini,Kaşgarlı Mahmut,Yusuf Has Hacip gibi Türk tarihinin yıldız değerlerini yetiştirmekle kalmayıp,20 yüzyılda da Abdulkadir Damola Ve Mehmet Ali Tevfik gibi vatan şeydası kahramanların yetişmesi için ortam hazırladığını belirtti. Dinleyicilerin büyük bir alaka ile izlediği bu konferans, yöneltilen ilginç soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Konuralp Ercilasun Kimdir ?
Konuralp Ercilasun Gazi Üniversitesi  öğretim üyesi, Türk Dil Kurumu Eski Başkanı ve Türkiye’nin yetiştirdiği seçkin bilim ve düşünce adamı ve önde gelen Tokolog’larından Prof. Dr.Ahmet Bican Ercilasun’un oğludur. 1972 yılında İstanbul’da dünya’ya gelmiştir. 1993’te Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde tarih  Lisansını tamamladı.1999’da Tayvan’ın Cingçi Devlet Üniversitesinde Türk tarihi üzerinde Yüksek Lisans yaptı. 2003’te Ankara Üniversitesinde Tarih Doktoru ünvanını aldı. 2003-2008 yılları arasında Kirgizistan – Türkiye Manas Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2008- 2013 yılları arasında İstanbul Maltepe Üniversitesi, Güney Kore’de Kuang Vun   Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. 2013’te Profesör oldu. Halen Gazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Kendisi gibi Tarihçi olan Dr.Gülcennet Ercilasun ile evlidir. Özellikle Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan,kendisinin ve eşinin özel ilgi alanıdır.Her fırsatta Doğu Türkistan ile alakalı toplantı ve konferanslar tertip etmekte, ve düzenlenen toplantılara da konuşmacı olarak katılarak büyük katkılar sağlamaktadır.  Aralık/2009’da   Maltepe Üniversitesinde eşi ile birlikte düzenledikleri ve Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in telekonferans ile  açılışını yaptığı ve Kalabalık Uygur Türkü dinleyicinin  katıldığı “Uygurların Dünü bugünü ve Geleceği” konulu sempozyum kamu oyunda büyük ilgi ile karşılanmış ve yankı yapmıştır. Evli ve bir erkek çocuk  babası olan Prof.Dr.Ercilasun bütün Türk Lehçeleri başta olmak üzere,Çince,Korece ve İngilizce dillerini bilmektedir. Kendisi. tarih bilimi için  ümit vaat eden ve parlak bilim insanlarımızdandır.
Prof.Dr.Konuralp Ercilasun’a ve değerli eşi Dr.Gülcennet Ercilasun Hanımefendi’ye Doğu Türkistan davasına bilimsel yönden  yaptıkları katkı ve hizmetleri için teşekkür ederiz,

            Kendilerine ailece sağlıklı,esenlikli ve huzurlu bir yaşam ve nice ilmi büyük  başarılara imza atmalarını  yürekten temenni  ediyoruz .

Etiketler:
Share
2326 Kez Görüntülendi.