logo

trugen jacn

POLATLI TÜRK OCAKLARI BAŞKANI : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNE SESSİZ KALMA !

Ülkemizin  yüz yıllık   geçmişe dayanan  ve önemli   Sivil Toplum Kuruluşlarından Türk Ocakları  Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım politikalarını kınadı ve tepki gösterdi. Türk Ocakları Ankara Polatlı Şubesi Başkanı  İlhan yazılı basın açıklamasında  Doğu Türkistanlı soydaşlarımız için “  Kendilerine uzanacak bir el bekliyorlar.” dedi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, dün yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Dereköy, Çin Hükümetinin Doğu Türkistan politikası hakkında tepkisini dile getirdi, tüm Polatlı halkını bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Dereköy, yaptığı açıklamada; “2016 yılından sonra Çin hükümeti Doğu Türkistan’da köylerde, kasabalarda ve şehirlerde toplama kampları yapmıştır. Bu kamplarda tamamı erkeklerden oluşan özellikle gençler ve Uygur aydını pozisyonundaki yaklaşık 1 milyon kişinin bulunduğu söylenilmektedir. Kamplarda milletini ve dinini muhafaza eden Doğu Türkistanlılara Çin Komünist Partisine sadık olduklarını ve din ve milletini inkar etmeleri söylenilmektedir. Bu kişiler kamplarda ağır işkencelere maruz kalmakta ve ağır işlerde çalıştırılmaktadırlar. 2008 Pekin Olimpiyatlarında güvenliği bahane ederek 23 çeşit dini faaliyeti Doğu Türkistan genelinde yasaklamışlardır. Dini nikâh kıyılması, cenazelerin kaldırılması, kutsal mekanların ziyareti, namaz kılmak, oruç tutmak gibi. Kırsal alandaki Doğu Türkistanlıların şehirlerde yaşamasını yasaklamıştır. 2017’de okul öncesi eğitimde Çinceyi zorunlu kılıp Uygurcayı yasaklamıştır. Çin Doğu Türkistan’daki Türkleri tutuklamaya ve kültürel kimliklerini korumaya çalışan bu insanlar üzerinde yoğun baskı oluşturmaya başlamıştır.”dedi.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz  Kültürel kimliklerini korumaya ve inandıkları gibi yaşamaya gayret ediyorlar  

Dereköy, açıklamasının devamında; “Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz var olma mücadelesi verirken Çin hükümeti bölgeyi baskı altında tutarak dönüştürme ve sindirme politikalarına devam ediyor. Doğu Türkistan halkı Çin’in kimliksizleştirme politikaları ile mücadele ederken yaşanan baskı ve zorbalığı dünyaya duyurma imkânı bulamıyorlar. Kültürel kiderken yaşanan baskı ve zorbalığı dünyaya duyurma imkânı bulamıyorlar. Kültürel kimlikleri ile bütünleşen ve asimilasyona karşı direnç gösteren kardeşlerimiz toptan yok edilmek ve dönüştürülmek isteniyor. Çinlilere ekonomik ayrıcalıklar tanıyor ve Doğu Türkistan’a göç etmeleri için teşvik ediyor. Çin’in baskılarına karşı halkı bilinçlendiren öncü kişiler katledilmiş ve yıldırma politikaları devam etmiştir. Maalesef Doğu Türkistan konusunda ne ulusal basın ne de ulusal medya duyarlılık göstermemektedir. Bölgede baskılar devam ederken, zor şartlar altında kültürel kimliklerini korumaya ve inandıkları gibi yaşamaya gayret eden Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kendilerine uzanacak bir el bekliyorlar.”dedi.

Kaynak :  http://www.polatliistiklal.com/2018/05/25/derekoy-dogu-turkistandaki-zulme-sessiz-kalma/

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ