logo

trugen jacn

ÇKP.URUMÇİ GESTAPOSUNUN ŞEFİ CHEN VE ÇOMAKLARI TÜRK SOYKIRIMININ BAŞ SORUMLUSU!

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Birliği ( CCDI) , Çin hükümetinin hizmete özel gizli belgelerine erişim sağladığını açıkladı.Bu gizli belgelere dayanarak ÇKP’nin Sincan’da sistematik olarak toplama kampları planlayıp inşa ettiğini ortaya çıkardı. Bu belgeleri elde ederek CCDI ile paylaşan Hollanda’da yaşayan Doğu Türkistanlı bir Uygur Türkü Asya Abdulvahap Uygur adında bir araştırmacı-Gazeteci ve Uygur insan hakları aktivisti idi. Inspiration Stop Institute (Inspiration Stop Institute) tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Daimi Komitesi sekreteri Chen Guangguo, ve onun ÇKP’li etnik Han Çinlisi Çomakları ÇKP’nin Uygurlara karşı etnik soykırım politikasını yürütülmesinde suçludurlar ,ÇKP’nin Urumçi Gestaposunun Şefi Chen ve yardımcıları insanlığa karşı işledikleri bu suçlardan dolayı yargılanmalı ve gerekli cezalara çarptırılmalıdırlar.

ÇKP.URUMÇİ GESTAPOSUNUN  ŞEFİ  CHEN VE ÇOMAKLARI TÜRK SOYKIRIMININ BAŞ SORUMLUSU!

Asiye Abdulvahap UYGUR (Uygur Araştırmacı Gazeteci ve İnsan Hakları Aktivisti- Hollanda)


ÇKP Faşizminin Urumçi Gestaposunun Şefi Bölgesel ÇKP Sekreteri ve Diğer ÇKP’lı Çomakları Doğu Türkistan’daki Etnik Türk Soykırımının Sorumlusudur!

29 Ağustos 2020, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi Chen Guanggu’nun Urumçi’ye bölgesel ÇKP sekreteri olarak atanmasının 4. yıl dönümü. Chen’in dört yıldır Uygurlara,Kazaklara ve diğer Türk halklarına karşı baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerini şimdiye kadarki Çinli işgalcilerden bir kaç katı daha şiddetini arttırdı. Uygurlar eşi görülmemiş bir acılar çekmektedir. Pekin’in Urumçi Gestaposunun Şefi Chne, Alman Nazilerinin Yahudi ulusuna yönelik yaptığı Holokostu sırasında Yahudileri toplama kamplarına hapsederek onları etnik temizlik ile yok ettikleri v yol ve yöntemlerinin aynısını uygulamaktadır.

“Sincan Rehabilitasyon Kampı” denen şey yabancılar tarafından ciddi şekilde eleştirildikten sonra, her zaman umulmadık bir çevrede halkın gözü önünde olan ÇKP için Chen Guanggu, “Sincan 1 Nolu Lider” olarak sadık kalabilecektir. Sıradan insanlardan daha “özel”. Bu “endüstrinin” arkasında Xi Jinping’in “istihdam tarzı” nın bir temsili var.

Xi bir basın açıklamasında “Bir endüstrinin yükselişi ve düşüşü istihdamdır” dedi. İnsanları işe almada en önemli şey rehberliktir. “Dedi. Bu nedenle, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Parti Komitesinin kitaplarının özel konumu ve önemi açısından Xi Jinping, “özel” bir kişi seçmelidir. . Chen Guangguo gibi, yıllar boyunca insanları bastırma konusunda geniş bir deneyim birikimine sahip olan yetkililer, tabandan çok iyi haberdardır ve operasyon yasalarını “bilirler”.

Chen Kangguo, 1983’te Henan’da taban düzeyinde başladığından beri, 27 yıllık taban yönetimi deneyimine sahiptir. Daha sonra 25 Ağustos 2011’de Çin Komünist Partisi Tibet Özerk Bölgesi Parti Komitesi Sekreteri olarak görev yaptı. 8 Mayıs 2012’de Tibet Askeri Bölge Parti Komitesi Birinci Sekreteri seçildi. Tibet’i 5 yıl yönetti. 29 Ağustos 2016 itibariyle, sözde Sincan Uygur Özerk Bölge Parti Komitesinin Parti Sekreteri ve Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu Birinci Sekreteri ve Birinci Siyasi Komiseri olarak görev yaptı.

Tibet’teki yönetimi sırasında Chen Kangguo, Tibetlileri bastırmak için bir dizi politika izledi ve Tibetlilere karşı eşi görülmemiş bir soykırım gerçekleştirdi. Chen Guangguo’nun Tibet’teki zulmü, onu Uygurları bastırmak için en “uygun” aday yaptı. Bununla birlikte, bu dönemde ÇKP, “Li Yunlong tarzı” yetkililerin kullanılmasını tekrar tekrar vurguladı ve yetkilileri “proaktif” olmaya çağırdı. ÇKP’ye göre, “siyasi açıdan aciz olmayan insanlar Uygur ve Tibet meseleleriyle başa çıkamayacaklar.”

Çin Komünist Partisi Devlet Konseyi tarafından 2010 yılında düzenlenen 7.5 “Sincan Çalışma Bilimi Sempozyumu” ndan sonra, bir keresinde, “Merkezi hükümetin Sincan çalışmaları hakkındaki politikası her zaman tamamen doğrudur. Ulusal birliğin güçlendirilmesi, uzun vadeli istikrarın ve sosyal korumanın temel garantisidir. “İstikrar, gelişme ve ilerleme için bir ön şarttır.”

30 Mart 2010’da, Çin Komünist Partisi’nin Sincan Çalışma Konferansı öncesinde Pekin, “Ulusal Muhalefeti Desteklemeye Yönelik Sincan Çalışma Konferansı” düzenledi. Toplantıda, merkezi hükümet yeni bir profesyonel yardım çalışması turunu teşvik ederek Sincan’ın “sıçrama gelişimini” hızlandıracağının sinyalini verdi. Pekin, Tianjin, Şangay, Guangdong, Liaoning ve Shenzhen dahil 19 eyalet ve şehir “Sincan’ı destekleme” görevini üstlenmeye karar verdi. O sıralarda ÇKP, “Sincan güvensiz, istikrarsız ve belirsizdir ve sosyal istikrarı sürdürme görevi çok zor ve meşakkatlidir” bahanesiyle “Sincan karşıtı yardım” politikası izledi.

Görünüşe göre, Mayıs 2010’daki Sincan Çalışma Konferansı’ndan sonra, ÇKP Merkez Komitesi, Güney Uygur bölgesindeki beş vilayeti hedefleyen “Sincan Karşıtlığı” politikasını uygulamaya başladı. ÇKP, Pekin’i, Lopu İlçesi Hotan Şehri, Moyu İlçesi, Lopu İlçesi ve Kolordu 14. Tarım Dairesi, Tianjin’in Tian İlçesi, Sele İlçesi ve Minfeng İlçesi ve Anhui Eyaleti, Pishan İlçesinin inşasına yardımcı olması için atadı. Bölgesel uzman, Kyzylorda Kyrgyz Autonomous Oblast’ın Aktobe bölgesini destekliyor. Guangdong Eyaleti ve Shenzhen Şehri Shiafu İlçesini, Jiaxi İlçesini ve Kashgar Şehri’ni ve Kashi Eyaletinin Üçüncü Tarım Dairesinin Takkurgan İlçesini desteklemektedir. Zhejiang Collegiate Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu Tarım Birinci Bölümü, Aksu Bölgesi ve Alar Şehrindeki 1 şehri ve 8 ilçeyi desteklemektedir. Şangay’daki profesyoneller Kaşgar’ı ve diğer bölgeleri destekliyor. Sincan’a yardım etmek adına uygulanan bu politikalar dizisi aslında “Uygurların asimilasyonunu” hedefliyor.

“Sincan’a karşı saldırı” aslında sadece 1979’da, ÇKP’nin “Uygurları ve diğer etnik grupları asimile etmek ve sınır bölgelerine ve azınlık bölgelerine yardım sağlamak için iç kesimlerde ve belediyeleri organize etmek için“ Jongfa (1979) Belge No. 52 ”yayınladığı zaman oldu. “O zaman sadece bizim dikkatimize geldi. Sözde “akran yardımı Sincan” politikası.

Daha sonra, Mart 1996’da, Jiang Zemin, Sincan’daki CPC Merkez Komitesi’nin Siyasi Büro Daimi Komitesi’nin özel bir toplantısına başkanlık etti ve “Sincan’daki CPC Merkez Komitesi toplantı tutanakları” nın 7. Belgesini yayınladı. Belgede, “Sincan’ı seven Sincan kadrolarının çoğunluğunun eğitilmesi ve konuşlandırılması, Partinin temel teorisine, temel çizgisine ve temel politikalarına bağlılık ve Sincan’da çalışmak için Parti’nin ulusal ve dini politikalarının doğru şekilde uygulanması” belirtiliyor. Sonuç olarak, Uygurlara yönelik acımasız baskı ve soykırım politikası resmi olarak “Diğer taraf Sincan’dır” takma adıyla başladı.
2013 yılında Xinjiang, “Yasa dışı Dini Faaliyetleri Kontrol Etmek ve Dini Aşırılıkçı Fikirlerin (Yargı için) Sızılmasını Kontrol Etmek Hakkında Çeşitli Kılavuz İlkeler” yayınladı. Aynı zamanda, “aşırı dinci hareketleri tespit etmek” için bir çalışma düzenledi. Özel işlev) Temel bilgi.

26 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen “İkinci Sincan Çalışma Konferansı” nda Xi Jinping
Dışarı:
1) “Sincan’da eğitim ve yoksulluğun azaltılmasını güçlendirin, böylece tüm etnik gruplar ülke ve ulus hakkında doğru görüşü oluşturabilsin.”
2) “Sincan’da, eğitimi ilk sıraya koymada ısrar etmeliyiz, ‘iki dilli’ eğitimi teşvik etmeliyiz, yoksulluğu azaltma fonlarını artırmalı ve dinin sosyalist topluma uyum sağlamasına aktif olarak rehberlik etmeliyiz.”
3) “Her milletten insanlar arasında vatan ve millet hakkında doğru bir görüş tesis etmek ve her milletten halkın büyük vatan anlayışını güçlendirmek gerekir.”
4) “Sosyal istikrar ve uzun vadeli istikrar, Sincan çalışmalarının genel hedefleridir. Şiddet ve terörizme karşı mücadeleyi mevcut mücadelenin odağı haline getirmeli, bakır duvarlar ve demir duvarlar inşa etmeliyiz, bir gökyüzü ve toprak ağı inşa etmeliyiz ve uluslararası terörle mücadele işbirliğini güçlendirmeliyiz. “

Xi Jinping, Merkez Sincan Çalışma Forumu’nda, Sincan’da “çeşitli etnik gruplarla bütünleşmiş bir sosyal yapı ve topluluk ortamının inşasını teşvik etme” konseptini de tanıttı. Aslında, Kültür Devrimi’nin ardından Çin, Uygurların tamamen boyun eğdirilmesi için bir “reçete” arıyor. “Demir El Yüksek Basıncı”, “Sincan’ın Esnek Yönetimi” ve diğer “hükümet politikalarında” bir dizi değişiklik oldu. 2014’ten beri, “Sincan’ın Yumuşak Yönetimi” ÇKP, Uygurların yönetiminde tek seçenek olmadı, ancak birçok tartışma yaşandı. . .

Xi Jinping’in “bütün milletlerden entegre bir sosyal yapı ve topluluk ortamı” oluşturulmasını teşvik etme önerisi, sözde “üç bölünmezliğe” bağlı kalmayı ve Uygurlar, Tubut ve diğer etnik gruplara açık bir yaklaşım uygulamayı hedefliyor. Bir eritme potasında çözün ”politikası.

Xi Jinping’in fikrinin ardından, Çin’in bilim çevrelerinde her ulusta yerleşik sosyal yapı ve topluluk ortamı üzerine bir dizi çalışma görünmeye başladı. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde de bir dizi politika uygulamaya kondu. Sincan bölgesi, Uygurlar ve Han halkının uyum içinde yaşaması için deneyler yapmaya başladı.

Chen Kangguo’nun 2016 yılında Uygur bölgesine taşınması, gerçekten dehşet verici bir soykırımın doruk noktasına işaret ediyor. Yeterince, elbette Çen Kanggu bir dizi sert ve Uygur politikasını tamamen yok etti.

Chen Kangguo göreve geldiğinde, ilk olarak 30.000’den fazla polis memurunu işe aldı ve çeşitli kasabaların sokaklarında polis karakolları kurdu. Bölge genelinde 7,300 güvenlik kontrol noktası bulunmaktadır. Kapsamlı bir ağ izleme sistemi de kurulmuştur. İnsanların cep telefonları her zaman kontrol edilir ve üniversitelerdeki bilgisayarlarda gözetim ekipmanı bulunmalıdır. Chen, Tianluodi ağını ülke çapında dağıtarak her sokak köşesini, her telefonu ve herkesi izledi.
Uygurların pasaportlarına el konuldu ve yurt dışına seyahatleri yasaklandı; Müslüman ülkelerde okuyan Uygurlardan anavatanlarına dönmeleri istendi ve döndüklerinde tutuklanıp sorguya çekildiler; Uygurların bölgede serbest dolaşımı kısıtlandı. Uzağa gitmek istiyorlarsa, Kamu Güvenliği Bürosuna başvurmaları gerekir. Reddedilebilir.

Çok sayıda Uygur tutuklandı ve sözde yeniden eğitim kamplarında gözaltına alındı, ancak bunlar aslında Nazi Almanyası’ndaki toplama kamplarına benziyordu. Siyasi Eğitim Merkezi’nde çok sayıda dayak ve işkence var. Önemli sayıda önde gelen Uygurun da toplama kamplarında tutulduğuna dair pek çok kanıt var. Chen Kangguo, Nazi döneminde Gestapo’nun liderliğini devraldı.

Hemen hemen tüm Uygurların tutuklandığına ve Uygurların yoğunlukta olduğu güney bölgesindeki Çin’in doğusunda yetimlere ve hatta yetimlere gönderildiğine dair kanıtlar var.
Uygurları asimile etme hedefine ulaşmak için Chen’in devlet yetkilileri, güçlü erkekler için zor ve hayal bile edilemeyen çeşitli yöntemlere başvurdu. Örneğin, Uygurların Ramazan ayında oruç tutmaları yasak. Uygurların açtığı dükkanlar da alkol satmalı. Ebeveynlerin çocuklarına İslami isimler vermesi yasaktır. Uygur kadroları sigarayı bıraktı

Chen Kanggu, Eylül 2017’den bu yana tüm bölgeye Uygurca ders kitaplarını kullanmayı bırakmasını emretti. Anaokulundan liseye kadar Uygur dilinin ve alfabesinin kullanılması kesinlikle yasaktır. Uygurlar erken yaşlardan itibaren Çince öğrenmeli.

Hollanda’da siyasi sığınma başvurusunda bulunan ve Sincan toplama kamplarında öğretmen olan bir Özbek kadın öğretmen, medyaya toplama kamplarında gözaltına alınanların çoğunlukla Uygurlar olduğunu söyledi. Kocası Uygur kökenli ve resmi bir mesleki ve sosyal statüye sahip olmasına rağmen, kendisi ve kocası yerel kamu güvenliği kurumuna gitmek için yurtdışına çıktıklarında açıkça reddedildi. Uygur olduğu için yurtdışına çıkmasına izin verilmedi ama değildi. Bu nedenle Uygurların yurt dışına çıkmalarına izin verilmektedir.

Açıkça, Chen Guanggu’nun aşırı uygulaması ve hatta ÇKP’nin kendi kendine koyduğu “Bölgesel Özerklik Yasası” nın ihlali, Xi Jinping önderliğindeki ÇKP kurumlarının güçlü desteğinden ve çeşitli yardımlarından kesinlikle ayrılamaz.

Chen Kangguo tarafından yönetilen Uygur bölgesi, uluslararası alanda şüphesiz dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olan “üstü açık hapishane” olarak biliniyor. Chen Guangguo’nun sıkı çalışmasının Xi Jinping tarafından övüldüğüne şüphe yok. Ekim 2017’de Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi’nde Chen Guangguo, Siyasi Büro üyeliğine terfi etti ve 25 üyeli partinin en üst sıralarına girdi.

Xi Jinping, 2014 yılında Sincan’ı ziyaret ettiğinde, “Ekonomik hesapları değil, siyasi hesapları halledin” dedi. Bu açıkça Çen Kanggu’nun soyundan gelenlerin, ne pahasına olursa olsun Uygurların daha acımasız baskılarına maruz kalmasını gerektiriyor. ÇKP’nin Uygur bölgesindeki istikrar harcamaları 2014’te 22.222 milyar yuan’dan 2017’de 57.95 milyar yuan’a yükseldi, kümülatif büyüme oranı% 161, özellikle 2017’ye göre 2016’ya göre% 92.6. Bu verilerden ÇKP’nin Uygurları yok etme arzusunun ne kadar güçlü olduğunu görmek zor değil.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Federasyonu (Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Derneği) Kasım 2019’da sağladığım gizli bir dahili ÇKP belgesini yayınladı. Belge, gözaltı kamplarının etkili bir şekilde işletilmesi için bir rehber olduğuna inanılan, Sincan’da üst düzey bir güvenlik görevlisi olan Zhu Hailun tarafından onaylanan ve yayınlanan bir çalışma el kitabını içeriyor. Bu gizli belgeler ÇKP polisine büyük ölçekli veri toplama ve analiz sistemlerinin nasıl kullanılacağını öğretir. Sistem, tüm Uygur bölgesinin nüfusunu analiz etmek ve tutuklanan ve gözaltına alınanların bir listesini sınıflandırmak ve geliştirmek için yapay zeka kullanacak.

ÇKP’nin “telgraf” gizli belgelerinin açığa çıkması, dış dünyanın II. Dünya Savaşından bu yana ortaya çıkan en büyük toplama kampları anlayışında bir ilerleme daha yaptı. Son iki yıldır, dış dünya yalnızca Uygur bölgesindeki Çin Komünist Partisi tarafından yürütülen toplama kampları sistemini mülteci hikayeleri, diğer söylentiler ve diğer kaynaklar ve uydu görüntüleriyle tanımladı. 1 milyon veya daha fazla kişiyi barındırabilir. Belgeler ayrıca ÇKP’nin Uygur bölgesindeki büyük ölçekli veri toplama, izleme ve güvenlik yönetimi projelerini de kapsıyor.

Şubat 2020’de yayınlanan “Moyu Listesi” nde ICIJ tarafından yayınlanan gizli belgelerin devamı. Liste, Uygurların Liu Xu için türban takarak nasıl çevrimiçi olduklarını ortaya koyuyor. Çin komünist rejimi, devlet adına suç işlemeyi, Çin devleti sembollerini kullanarak dünyayı kandırmayı ve küreselleşme fırsatı ile tüm çirkin şeyleri ihraç etmeyi asla bırakmadı.

ÇKP’nin Nazi tarzı toplama kampları kurması, son insan çizgisini kırması ve milyonlarca Uygur’u hapse atması uluslararası hukuku ihlal eden bir insanlık suçudur. Xi Jinping’in liderliğinde Chen Kangguo ve diğerleri, Uygurlara karşı affedilemez bir soykırım yaptı. Bu tamamen Çin Komünist Partisinin suç teşkil eden bir eylemidir ve hükümet bunu bir süreliğine saklayabilir, ancak sonunda tarih tarafından değerlendirilecektir.

Kaynak : Sayın Asiye Abdulvahap Uygur’un facebook Paylaşımı (Uygur Türkçesi ile)

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ