logo

trugen jacn

PAKİSTAN’DAN SON BİR İHANET DAHA : DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNDE ÇİN’İN YANINDAYIZ !

PAKİSTAN: DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNDE ÇİN’İN YANINDAYIZ

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, ülkesinin Doğu Türkistan meselesinde Çin ile birlikte olduğunu söyledi.

Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alvi, Al Jazeera’ya verdiği röportajda bölgesel ve küresel birçok meseleye ilişkin soruları yanıtlayan Alvi, Çin ile ilişkilerine dair birçok soruya da cevap verdi.

Al Jazeera’nın, “Çin’in bölgede kurduğu toplama kampları, gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri ve bölgedeki Müslüman nüfusa dair düşüncelerine” ilişkin yönelttiği soruyu Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi şöyle yanıtladı:

“Pakistan’ın pozisyonu Çin hükümeti ile beraber. Pakistan, bu meselelerin Pakistan olsun, Çin olsun, herhangi bir yönetim baskı altına alındığında ortaya çıkarıldığına inanıyor. Ben hükümetimizin politikasının ‘bunun Çin’in bir iç meselesi olduğu’ yönünde olduğunu düşünüyorum, şayet böyle bir olay yaşanıyorsa. Çin’in kendi halkıyla en iyi biçimde ilgileneceğine güveniyoruz.”

Pakistan, bölgede ekonomik ve stratejik olarak Çin ile güçlü ilişkilere sahip. Özellikle enerji ve ticaret alanında Çin son yıllarda Pakistan ile oldukça iyi ilişkiler geliştirdi. Pakistan’ın bölgeye dair tutumunun, Çin ile ilişkileri paralelinde bir görünüm kazandığını söylemek mümkün.

Kaynak:kokludegisim.net/haberler/pakistan_dogu_turkistan_meselesinde_cinin_yanindayiz?

Etiketler: » » » » » » »
Share
742 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ