logo

trugen jacn

ÖZBEKİSTAN.TÜRK DİLLİ ÜLKELER PARLAMENTERLER ASAMBLESİ(TÜRKPA)’YA ÜYE OLDU

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Özbekistan’da temaslarını sürdüren Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiyeli milletvekillerinden oluşan TÜRKPA heyeti, Özbek Senatosu Başkanı Birinci Yardımcısı Sadık Safayev ile bir araya geldi. Safayev, gelecekte TÜRKPA’ya üye olmayı planladığını belirterek “Özbekistan, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesine (TÜRKPA) üye olma konusunda karar almıştır.” dedi.

Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye milletvekillerinden oluşan ve başkanlığını AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma’nın yaptığı heyet, Özebkistan’da Özbek Senatosu Başkanı Birinci Yardımcısı Sadık Safayev ile görüştü. Görüşmede, Özbek parlamentosu ve TÜRKPA arasındaki iş birliğinin geliştirilmesiyle ilgili konular ele alındı. Safayev, Özbekistan’ın Türk Konseyi ile ilişkilerinin geliştirilmesine önem verdiklerini ve bu kapsamda TÜRKPA ile ilişkilerini daha da geliştirmeyi planladıklarını ifade etti.

“ÖZBEKİSTAN OLMADAN TÜRKPA EKSİK KALIRDI”

Ülkesinin gelecek dönemde TÜRKPA’ya üye olmayı öngördüğünü vurgulayan Safayev, “Özbekistan, TÜRKPA’ya üye olma konusunda karar almıştır. Özbekistan olmadan TÜRKPA kadük kalırdı.” ifadelerini kullandı. Özbekistan’ın TÜRKPA’da yer almaya karar vermesini mutlulukla karşıladıklarını belirten Heyet Başkanı Uçma, “Özbekistan’ın TÜRKPA’da olmaması büyük bir eksiklikti. Özbekistan, İslam medeniyeti bakımından önemli bir ülkedir. Böyle bir ülkenin TÜRKPA bünyesinde olmamasını kabul etmek mümkün değildi. Bu konuda çok yoğun çalışmalar yaptık, yoğun temaslarda bulunduk. Meclis başkanlarımız karşılıklı görüştüler, toplantılarda bir araya geldiler ve bugün bu müjdeli haberi aldık. Yani siyasi irade tamam. Özbekistan olmadan TÜRKPA kadük kalırdı. Bu çok sevindirici bir gelişme. Göreceksiniz, Özbekistan’la birlikte TÜRKPA’nın eli bir kat daha güçlenmiş olacak.” dedi.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/politika/ozbekistan-turkpa-ya-uye-olma-karari-aldi/329116/

Share
127 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ