logo

trugen jacn

OSMANLI HÜKÜMDARI VE HALİFE SULTAN 2.ABDULHAMİT HAN VE DOĞU TÜRKİSTAN

İlgili resim

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kırım Türklerinin yetiştirdiği seçkin aydın, Türk dünyası’nin en büyük  fikir ve aksiyon  adamı Gaspıralı İsmail Bey, 1899 yılında  Osmanlı Hükümdarı ve Dünya Müslümanlarının Halifesi Sultan 2. Abdulhamit Han ile görüşmesi hakkında şunları söylemiştir:
“Sultan Hamit beni dinlerken gözleri yaşlı idi. Irkının düçar olduğu akibetin onu derinden elemlendirdiği aşikardı. Rus işgali altındaki Buhara, Hive Hanlıkları, İdil Ural Türklüğü üzerinde bilgi edindi.

Doğu Türkistan hakkında ve Yakup  Han   (Bedevlet)  için düşündüklerimi sordu.

Kırım’daki Moskof mezalimini anlatırken benimle ağladı. Fakat şu sözleri onda göz  yaşlarından daha derin bir tesir yaptı: “ Ben  sarayımda  hassa askeri olarak Söğüt yaylalarından ve Karacabey  dağları  yamaçlarından getirdiğimiz Türkmen aşiretlerinin cesur fertlerini kullanırım. Onlar ceddim, Ertuğrul Gazi ile beraber gelmiş Kayı Türkleridir. Fakat görüyorsunuz ki, bu kadarı kafi değil, Şimdi ceddimin yanlış bir siyaset takip etmediklerini düşünüyorum. Fertler  hatalarını daha kolay tashih edebiliyorlar; fakat devletler ve milletler için bu pek  kolay olmuyor.”

İsmail Gaspıralı resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kaynak : Yeni Düşünce Dergisi 1981 Sayı 2

Etiketler: » » » » » » »
Share
1318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ