logo

trugen jacn
06 Ekim 2014

NOBEL ÖDÜLLÜ İRANLI YAZAR EBADİ : DÜNYA, ÇİN’İN MÜSLÜMAN UYGURLARI ASSİMİLE VE YOK ETMESİNE KARŞI TAVIR KOYMALI VE TEPKİ GÖSTERMELİDİR.

150-222

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

       Nobel ödüllü İranlı ünlü yazar Şirin Ebadi, Çin Müslüman Uygurları assimile ederek yok etmek istemektedir. Ülkeler,uluslar arası toplum ve özellikle Çin halkı,Çin yönetimi’nin bu cinayletlerine tavır koymalı ve tepki göstermelidir. Ülkeler,uluslar arası toplum ve özellikle Çin halkı, Çin yönetimini’nin Uygurlara karşı uygulamaya çalıştığı bu insanlık dışı icraatlarını gördüğü halde susarlarsa, bu cinayetelere ortak olmuş olurlar, açıklamasında bulundu.

      İranlı yazar Şirin Ebadı, bu görüşlerini 13-15 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika Cumuhuriyetinin başkenti Cape Town şehrinde yapılacak Nobel Barış Ödülü sahiplerinin toplantısına katılacak olan Dalay Lama’ya vize verilmemesini protesto etmek için 01 Ekim’da düzenlediği basın toplantısında dile getirdi.          Nobel ödüllü Müslüman kadın yazar Şirin Ebadı,ayrıca 1989’da Nobel barış ödülüne layık görülen Budist dünyasının Ruhani Lideri ve Tibet’in eski siyasi ve dini Önderi Dalay Lama’nın ödül almasının 25.yılında üçüncü kez vize talebinin Güney Afrika makamlarınca reddedildiğini belirterek “ Bütün Nobel Barış ödülü sahiplerine bu toplantıyı boykota çağırıyorum.79 yaşındaki Dalay Lama’ya vize verilmemesi kabul edilemez. Ayni zamanda kendisi de Nobel ödüllü bir din adamı olan Güney Afrikali Papaz Destmond Tutu’nun hükümetinin bu kararını karşı sessiz kalması ve tepki göstermemesi anlaşılır bir durum değildir.En trajik ve ironik olan husus de budur.”şeklinde konuştu.

      İranlı Yazar Ebadi konuşmasını şöyle sürdürdü, “ Çin yönetimi 1959’da ülkesinden kaçmak zorunda kalan ve halen Hindistan’da yaşayan  Tibet’in sürgündeki Lideri Dalay Lama’ya karşı sürekli baskı uygulamaktadır. Bununla de yetinmeyerek Dalay Lama konusunda ülkelere yaptırımlar ve baskı da yapmaktadır. Halbuki, Dalay Lama’nin Çin’den istediği sadece Özerk’liktir. İnsani,dini ve kültürel hakların verilimesini talep etmesidir.Çin’in bu yaptıkları kabul edilemez bir tutumdur.”dedi.

      Şirin Ebadi,”Şairlerini hapseden bir yönetime karşı ,sessizliğini bozmak ve tepki göstermek doğru bir davranış değil midir” sorusunu yöneltti ve buna örnek olarak 2009’da Çin Hükümetince tutuklanarak mahkum edilen ve 2010 yılında Noble barış ödülü alan Çinli şair,yazır ve insan hakları savunucusu Liu Şao Bo’yu örnek olarak gösterdi. Çin idaresi altındaki Tibet ve Doğu Türkistan’da yaşayan Çinli olmayan Milletlere karşı dini,kültürel ve sosyal sahalarda baskı uygulamaktadır,Bu bölgelerdeki huzursuzlukların temel sebebi ise,Çin’in bu baskılarıdır.” İfadesinde bulundu.

       Çin’in ülkesi İran’in Petrolüne muhtaç olduğunu belirten Ebadı sözlerini şöyle tamamladı,” İran halkı,Tibet halkı ile birlikte Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurların mücadelesini dikkatle izlemektedir. Çin halkı başta olmak üzere uluslar arası toplumun Çin’in idaresi altındaki Çinli olmayan Milletlere uyguladığı   baskı,zulüm ve her sahadaki  yolsuzluklarına karşı sesini yükseltmeleri gerekir. ”şeklinde konuştu.

     İranlı Müslüman kadın Hukukçu,  şair,yazar ve İnsan Hakları savunucusu Şirin Ebadi,ülkesinde bu yöndeki çalışmalarından dolayı, 2003 yılında Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.

Kaynak : TRT. Türkiye’nin Sesi Radyosu Uygurca Sitesi 03.19.2014

 

Etiketler: » » » »
Share
1860 Kez Görüntülendi.