logo

trugen jacn

MISIR YÖNETİMİNİN UYGUR TÜRKLERİNİ TAKİP,ONLARA BASKI, ZULÜM VE İŞKENCESİ SÜRÜYOR

مىسىر ئامانلىق قوغداش قىسىملىرىنىڭ قاھىرە ئۇنىۋېرسىتېتى دەرۋازىسىدىن ئۆتكەن ئاپتوموبىللارنى تەكشۈرۈۋاتقان كۆرۈنۈش.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Mısır yönetiminin Çin’in  talep ve baskısı ile geçtiğimiz Temmuz ayından beri bu ülke’de öğrenim  ve diğer amaçlarla  bulunan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine  insani ve islamı teamül ve kaidelere aykırı olarak yapmakta olduğu takip, baskı ve zulmü devam ediyor.
Yıllardan beri bu ülke’ye islamı eğitim görmek için bin bir zorlkla gelen DoğuTürkistanlı öğrenciler Mısır yönetimi tarafından Çin’in talebi ve kışkırtması ile tutuklanmakta ve  bu tutukluların bir kısmı  Çin’e zorla teslim edilmişti.Mısır yönetiminin bu tutuklama kampanyasından kurtulmak için evlerini terk ederek izlerini kabettirmeye çalışan  Uygur öğrencilerin Mısır’daki dramı sürüyor. Şimdiye kadar Mısır yönetiminin bu ülke’de başta Al-Ezher Üniversitesi başta olmak üzere bir çok Yüksek öğretim kurumuda genellikle dini öğrenim görmekte olan öğrencilerden yaklaşık 200 kişiyi sebepsiz olarak tutuklamış olup,bunlardan 20 öğrenci’yi Çin’in isteği ile bu ülkeye iade etmişti.Kalan Öğrenciler ise, bu ülkede yasal olarak ikamet  belgeleri ile  öğrenim görmesine rağmen hiçbir neden gösterilmeden insani ve yasal teamüllere aykırı olarak  takip edilerek tutuklanmakta ve hapsedilmektedir. Mısır’daki Uygur öğrencilerin büyük çoğunluğu ise,  Türkiye’nin  tanıdığı kolaylıklar ve   yardımlardan yararlanarak  Türkiye’ye  gelerek bu tutuklama ve Çin’e iade edilmekten  kurtulmaktadır.

Mısırdaki Uygur Öğrencilerin resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Öğrenciler : Çok Zor Durumdayız

200 Uygur öğrenci ise.tutuklanması ve bunların bir bölümünün  Çin’e iade edilmesi üzerine onlarca öğrencinin bu durumdan kurtulmak için  evlerin terk ederek  Mısır’ın çeşitli bölgelerinde  kendilerini gizleyerek hayatlarını kurtarmaya ve sürdürmeye çalışmaktadır.

Mısır’ın çeşitli bölgelerinde gizlenen Uygur öğrenciler kendilerinin çok zor durumda bulunuduklaranı belirtiyorlar.ABD.merkezli Özgür Asya Radoyusuna kimliğini açıklamadan konuşan ve Mısır’da Mısır polisinin takibinden kaçarak gizlenen bir EL-Azher Üniveresitesi öğrencisi bir Uygur kendisi ile birlikte bir gurup Uygur’un Mısır’ın bilinmeyen bir bölgesinde gizlenerek yaşadıklarını belirterek şunları ifade etti,” Mısır’ın bizleri Çin’e teslim etmesinden kurtulmak için bir gurup Uygur öğrenci  Mısır’’nin bir bölgesinde gizlenerek yaşamaya çalışıyoruz. Bir kısım arkadaşlarımız ise,aileleri ve küçük çocukları ile birlikte burada yaşamaya çalışıyorlar. Bazı arkadaşlarımızın küçük çocukları de var.Onlar hastalandıklarında Mısır Polisine yakalanmamak  endişesi ile  tedavi için Hastaneye götüremiyoruz. Hayatımız sürekli endişe,yakalanma korkusü,Sürekli stres  ve psikolojik bunalım ve gerginlikler ile geçiyor. En önemlisi yetersiz beslenme nedeni ile özellikle küçük çocuklarımız hastalanıyor.Bunları tedavi için hastanaye yakalanmak korkusu ile götüremiyoruz. Ayrıca.Mısır Polsinin tutukladığı arkadaşlarımız hakkında yeterli ve net bilgi yok.Bunların durumu de bizi çok endişelendiriyor ve üzüyor. Bunların akibetlerne uğramamak ve Polise yakalanmamak için pek dışarılara de çıkamıyoruz.  Bu kaçak ve  gönüllü hapis hayatının ne kadar devam edeceğini bilemiyoruz.Özellikle kadınlar ve küçük çocuklar çok sıkıntı içerisindeler. Bu kaçak hayata ne kadar daha dayanabileceğimizi ve ne yapacağımızı de bilemiyoruz.” Şeklinde konuştu.

Mısırdaki Uygur Öğrencilerin resimleri ile ilgili görsel sonucu

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
699 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ