logo

trugen jacn

MİLLİYET YAZARI ÖZCAN’DAN DOĞU TÜRKİSTAN DUYARLILIĞI : KÖŞE YAZARLIĞINI BIRAKTI

TEPAV Güvenlik Uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan CRI TÜRK'e Musul'u Değerlendirdi  – CRI TÜRK FM

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Önde gelen Dış politika ve diploması yazarı ve Strateji uzmanı Dr.Nihat Ali Özcan Köşe Yazarlığı yaptığı Milliyet Gazetesindenki köşe yazarlığını bıraktığını açıkladı. Özcan.ayrıca Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamaları dolayisiyle Çin’in bu soykırımına sessiz kalanları da kınadığını bildirdi.

Vicdanlı ve duyarlı Gazeteci Nihat Ali Özcan kişisel twitter hesabi üzerinden yaptığı açıklamasında şunları paylaştı ;

Sayın Nihat Ali Özcan’ın Milliyet Gazetesindeki köşe yazarlığından istifa etmesi ile ilgili çeşitli yorumlar yapılıyor.Sayın Özcen twitter paylaşımında de belirttiği gibi ” Son iki yazım Çin üzerine idi.Köşe yazarlığını bırakıyorum.” açıklaması, Milliyet gazetesi ile Çin’in Doğu Türkistan insanlık dışı uygulamaları hakkında yazdığı bu son yazıları nedeniyle anlaşmazlığa düştüğü ve vicdanının sesini dinleyerek onurlu ve örnek bir tavır sergilediği ve Çin soykırımına tepki için gazeteden ayrıldığı şeklinde yorumlanıyor.

Sayın Özcan’in istifası ile ile ilgili olarak Sosyal medya üzerinden bir haylı yorumlar ve açıklamalar yapılıyor.

Doğu Türkistan’a giderek bilimsel araştırmalan yapan ve 2 yıl önceki durumu yerinde gören Doğu Türkistan duyarlılığı ile bilinen Sosyolog ve Antropolog Mustafa Aksoy de twitter paylaşımı ile istifa konusunu şöyle yorumluyor ;

Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmü vicdanları kanatmaya devam ederken mazlum Uygurlar seslerini dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Sayın Nihat Ali Özcan’in Milliyet gazetesindeki köşe yazarlığını bırakmasına sebep olan ve Uyghurnet.org haber sitesinde de alıntı yapılan 10 Eylül 2020 tarihli yazısının linki şöyle ;

http://www.uyghurnet.org/cin-ve-onun-isgalindeki-dogu-turkistan/

Uzmanlar Çin Lobisinin Türkiye’de gün geçtikçe güçlendiğini Çin’in Türkiye’deki Çin Büyükeleçisi ile Çin’in kıdemli ve kaşarlı temsilcisi Perinçek’in hergün Holding Tv.larında boy gösterdiğini belirtiyorlar.Ancak,buna karşılık Holding Medyasının Doğu Türkistan’daki insanlık dramını görmezden geldiğini ve Çin baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerine ait haberlere Komünist Çin’i sevindirmek adına sıkı sansür uyguladığını ifade ediyorlar. Dr.Özcan’ın köşe yazarlığını bırakmasının sebebinin de bu olabileceğini öne sürüyorlar.

Share
429 Kez Görüntülendi.