logo

trugen jacn

MİLLİ DÜŞÜNCE MERKEZİ(MDM) : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ DURDURULMALIDIR !

Ülkemizin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından, Milliyetçi ve Türkçü fikir ve düşünceleri ile öne çıkan Milli Düşünce Merkezi(MDM) Çin’in  işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da son  aylarda  şiddetini arttırarak sürdürdüğü baskı,zulüm,etnik asimilasyon ve soykırım uygulamaları  ile Çin Nazi Kamplarında hukuksuz olarak tutulan milyonlarca Türk’ün durumu ile Doğu Türkistanlı ünlü besteci ve Halk Ozanı Abdurrahim Heyit’in öldürüldüğü yolundaki iddialar ile ilgili bir bildiri yayınladı.Bu bildirinin tam metnini aşağıda bilgilerinize  sunuyoruz. (UYHAM)Doğu Türkistan'daki kamplar kapatılmalıdır

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Son dönemde bütün açıklığı ile ortaya çıkan Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’da, suçsuz yere 8 yıl hapis cezasına çarpıtılan büyük Türk ozanı Abdurehim Heyit’in, Çin zindanlarında işkenceler sonucu şehit düştüğüne dair haberler Türk kamuoyunda büyük infial yarattı.

Türk Dışişleri de olaya kayıtsız kalmayıp bu konuda açıklama yaptı. Bu infial ve özellikle Dışişleri açıklaması, Çin makamlarını harekete geçirdi ve büyük ozanın hayatta olduğuna dair bir video yayımlandı.

Abdurehim Heyit’in hayatta olması hepimizi sevindirmiştir. Ancak Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yaptığı zulüm halen devam etmektedir.

Devletimiz, özellikle eğitim kampları adı altında milyonlarca Türk’e yapılan işkenceler üzerinde durmalıdır. Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerinin geleneklerine göre yaşama hakkı suç sayılamaz.

Olaylar bir kere daha göstermiştir ki devletimizin soydaşlarımız konusunda takınacağı tutum son derece önem taşımaktadır.

Hatırlanacağı üzere yaklaşık 40 yıl önce Irak Türklerinin liderlerinin idam edileceği haberi yine Türk kamuoyunda infial yaratmış, ancak dönemin hükümetinin yeterli tepki göstermemesi üzerine Necdet Koçak, Albay Abdullah Abdurrahman, Adil Şerif ve Rıza Demirci 16 Ocak 1980’de Kerkük’te şehit edilmişlerdi.

Çin’de yaşananlara karşı çıkmak da hem insanlık açısından bir mecburiyet hem de Türk olmanın bir gereğidir.

Benzeri olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için devletimiz olayları yakından takip etmeli ve gerektiğinde her düzeyde tavır koymalıdır.

Kaynak : https://millidusunce.com/mdm-aciklamasi-dogu-turkistandaki-zulum-durmalidir/ 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ