logo

trugen jacn
28 Şubat 2015

MHP.İĞDIR MİLLETVEKİLİ Dr.OĞAN : KARABAĞ, DOĞU TÜRKİSTAN VE KIRIM İŞGAL ALTINDA. BUNU KABULLENMEMİZ ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR..!

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Milleyetçi Hareket Partisi İğdır Melletvekili Dr.Sinan OĞAN, “ Yukarı Karabağ, Doğu Türkistan ve Kırım TARİHİ VE EBEDİ Türk topraklarıdır.Maalasef günümüzde bu topraklar Ermeni, Çin ve Ruslar tarafından işgal edilmiştir.Bu topraklarda yaşayan Kardeşlerimiz zulme uğruyorlar.Baskı ve soykırıma tabi tutuluyorlar.Bu işgalleri  kabullenmemiz   mümkün değildir. “ dedi.
MHP.Milletvekili Dr Sinan Oğan,bu sözleri Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü’nde 28 Şubat Cumartesi günü verdiği “Yüzyılın Dramı Hocalı” konulu konferans’ta dile getirdi. 26 Şubat 1992’de Ermeni Çetelerinin Azerbaycan toprağı Karabağ’ın Hocalı köyünde yaptığı kaliamın yıldönümü dolayisiyle düzenlenen konferansta şöyle dedi ; “ Ermeniler tarihte olmayan Ermeni soykırımı yalanı ile Türk Milletine iftıra  atıyor ve bizleri mahkum ettirmek istiyorlar. Halbuki Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur ve hiç te  olmamıştır.Her devletin olağanüstü savaş durumlarında uyguladığı tedbirleri Osmanlı devleti düşmanla işbirliği yaparak devletine ihanet eden  Ermeni Vatandaşlarını zorunlu göçe tabi tutarak  uygulanmıştır. Halbuki 23 yıl önce yanı çok yakın bir tarihte Ruslardan aldığı destekle Azerbaycan toprağı Karabağ’a saldıran Ermeniler tarihin en büyük soykırımını kadın,çocuk ve yaşlılardan oluşan 640 Azerbaycan Türkü’nü insanlık dışı bir şekilde soykırıma tabi tutarak  Hocalı’da yapmıştır. 3 yaşındaki Çocuklar ile 80 yaşındaki Dede ve Nineleri hunharca işkence ile öldürmüşlerdir. Bunu Rus,İngiliz,Fransız,ABD ve Bulgar gazeteciler kanıtları ile birlikte medya kanalı ile dünya’ya  duyurmuşlardır.

    Şu anda  Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ Ermeni,Doğu Türkistan Çin ve Kırım ise Rus işgalı altındadır.Bu işgallare kabul etmemiz mümkün değildir.
Biz Türkler olarak bize yapılan mezalimler ve işkenceleri, soykırımları yeterince dile getirmiyoruz.Göz yaşlarımızı ve istirabımızı içimize akıtıyoruz.Biz bunun yerine bize Ermenilerin,Rusların,Çinlilerin ve başka yabancıların yaptıklarını Ermeniler ve diğerleri gibi ifşa etmeliyiz.Belgeleri ile ortaya koymalı ve uluslar arası toplumun bilgisine iletmeliyiz. Bugün Doğu Türkistan’da Türküm ve Müslümanım demek suçtur.İnsanlar kenedilerini kimlikleri ile ifade ettikleri için mahkum ediliyor,işkenceye tabii tutuluyorlar ve soykırıma uğruyorlar. Biz maruz kaldığımız bu zulümleri ifşa etmez ise,dünya nereden bilecek ? Bunun için günümüzde insanların olmazsa olmazlarından olan sosyal medya’yı çok iyi kullanmalıyız. Ben sosyal medya’yı elimden geldiğince kullanamaya çalışıyorum.” Şeklinde konuştu.
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın çalışmalarından sitayişle bahseden Dr.Oğan, bu Vakfın kurucusu ve vefatına kadar başkanlığını yürüten Prof.Dr.Turan Yazgan Haca’yı dile getirmesinin ve anmasının bir vefa borcu olduğunu ifade ederek şöyle devam etti , “ Merhum Turan Yazgan Hocamın, benim yetişmemde çok büyük emeği vardır.Beni medya’ya teşvik eden ve çıkaran Turan Hocamdır.1990’de ilk radyo kanuşmamı Hocamın teşviki ve yönlendirmesi ile yaptım. Araştırmacı,Siyasetçi ve bilim adamı olmamda Hocamın emeği çoktur.Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum.”dedi.

GÖKTÜRK : SAYIN Dr.OĞAN,YALNIZ İĞDIR’İN VE TÜRKİYE’NİN DEĞİL,BÜTÜN TÜRKLERİN VE TÜRK DÜNYASININ MİLLETVEKİLİDİR.

Konferansın sonundaki soru-Cevap kısmında Uyghurnet.org Sitesinin Yayın Yönetmeni Hamit Göktürk söz aldı ve Doğu Türkistan sorununu TBMM.’nde gündeme getirdiği için bütün Doğu Türkistanlıların kendisine minnet ve şükran duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu ; “ Sayın Milletvekilimiz TBMM.’de bütün mazlum ve mağdur  Türklerin ve halkların bu arada Doğu Türkistan Türklerinin meselelerini de sürekli gündeme getirmekte ve bu konuda konuşmalar yapmaktadır.Biz kendisine zaman zaman e-mail ile ve telefonla ulaşarak teşekkür duygularımızı ifade etmeye çalışıyoruz. Bugün burada bu konferans vesilesiyle bizzat müşerref olma imkanına kavuştuk.Sayın Mililetevekilimiz yıllardan beri Doğu Türkistan sorunu ile ilgili dafalarca TBMM.’de söz alarak konuştu.Bu meseleyi sürekli olarak gündemde tutmaya gayret etti. Başkanı bulunduğu TÜRKSAM’in çalışmalarında,Tv. Programlarında dile getirdi.En son Tayland’dan gelen Uygur Türkü mülteci Kardeşlerimizin sorunlarının TBMM.tarafından araştırılması ve sorunlarının çözülmesi için Araştırma önergesi verdi.Biz de Tayland’dan gelen Kardeşlerimizin tam sayısının yaklaşık 600 aile olduğunu Sayın Dr.Oğan’ın verdiği önerge’den öğrendik.Bunu haber yaparak Sitemizde yayınladık.Kendisi yalnız Türkiye’nın değil,Türk- İslam dünyasının belki de insanlık aleminin en mağdur ve mazlumları olan Doğu Türkistan Türklerinin de vekili ve müdafii ve sözcüsü olmuştur.Kendisi aynı zamanda çalışmaları ile Türk Dünyası’nın Milletvekili olduğunu kanıtlamıştır.Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu konuda daha fazla ve verimli çalışmalar yapabilmesi için Allah’tan sağlık,esenlik,güç ve kuvvet nasip etmesini diliyorum.Allah Dr.Oğün gibi Milletvekillerimizin sayısını arttırsın.” Şeklinde konuştu.Sayın Milletvekilimiz Dr.Oğan de büyük bir tevazu örneği göstererek ayağa kalkarak jest yaptı ve kendisine teşekkür  etti.
25 yıldır,aralıksız olarak her Cumartesi günü yapılan Süleymaniye Kürsüsü Konferansları serisinde 17 Ocak 2015 tarihinde Doğu Türkistan Dramı başlığı altında Doğu Türkistan meselesi, Yazar Mehmet Emin Hazret ve Hamit Göktürk tarafından gündeme getirilmişti.

Etiketler: » » »
Share
2034 Kez Görüntülendi.