logo

trugen jacn

MALEZYALI STK.LAR ÇİN’İN TÜRKLERE YÖNELİK ZULMÜNE DİKKAT İÇİN UYGUR NAN’I DAĞITTI

Malezya’da  faaliyet gösteren  Sivil toplum kuruluşları,  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı ve zulmüne dikkat çekmek, Uygur Türklerinin sesini duyurmak ve onların  kültürlerini tanıtmak için Ramazan  ayı dolayısıyla Malezya Güvenlik Güçlerine  Nan olarak bilinen Uygur ekmeği dağıttı.

Malezyalı kuruluşlar, Uygur Türklerinin yaşadıklarına dikkati çekmek için Uygur ekmeği dağıttı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA AMERKEZİ (UYHAM)

Malezya  merkezli Sivil Toplum Kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu  ” Uygurlar için  Malezya (M4U) Girişimi ” Ramazan ayı  kapsamında düzenlenen etkinlikte gönüllüler, “Nan” adı verilen Uygur ekmeğini pişirerek kaplara koyduğu  ve bu ekmekleri iftar saatinde  Malezya  Güvenlik Güçlerine dağıttığı bildirildi

Başkent Kuala Lumpur’da toplam 300 Uygur ekmeği, iftar saatinde şehrin merkezi caddelerinde yoğun trafik akışını yönetmek için görev yapan polislere dağıtıldı.

Etkinliğe ilişkin AA muhabirine konuşan M4U girişiminin kurucusu Zuhri Yuhyi, “NaanTime” adını verdikleri etkinliği, Malezyalılara Uygur kültürünü tanıtmak için düzenlediklerini belirterek, “Yemek, bir milletin dili gibidir. Bizim mutfağımız Malezya’nın eşsiz kültürünü nasıl dünyaya tanıtıyorsa bizler de Uygur Türkleri hakkında farkındalık yaratmak için Uygur mutfağını seçtik.” dedi.

Zuhri, “Ramazan boyunca bizim güvenliğimiz için fedakarca çalışan polisimiz, Uygur ekmeğini ilk defa tatmaktan memnuniyet duydular. Bu güzelliğe vesile olmak bizim için mutluluk verici.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılan Malezya Hristiyanlar Birliği (ANCOM) Yönetim Kurulu Üyesi Jason Leong ise “NaanTime, Uygurların sorunlarına dikkati çekmek ve halihazırda  yıkılması devam eden  Uygur Müslümanların  camilerinin yok edilmesi sorununu dünyaya duyurmak için oldukça yaratıcı bir etkinlik oldu.” ifadelerini kullandı.

Leong, Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların dini bir mesele olmadığının altını çizerek, “Uygurlar sorununu dünyaya duyurmak için bu tarz etkinlikleri sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/dunya/malezyali-kuruluslar-uygur-turklerinin-yasadiklarina-dikkati-cekmek-icin-uygur-ekmegi-dagitti/2227619

Share
91 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ