logo

trugen jacn

MALEZYALI BAKAN : ÜLKEMİZE SIĞINAN UYGURLARI ÇİN’İ ASLA İADE ETMEYECEĞİZ !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Malezya Hükümeti bundan sonra ülkesine sığınan e sığınacak olan hiç bir Doğu Türkistanlı Uygur Türkü hiçbir mülteciyi Çin’e iade etmeyeceğini ve onların üçüncü bir ülkeye güvenli bir şekilde geçişlerini sağlayacağını açıkladı.

Özgür Asya radyosunun Reuters Ajansını kaynak göstererek verdiği habere göre, bu sözler Malezya hükümetinin Başbakanlık Ofisinde bakanlık düzeyinde bir yetkili olan Mohid Redzuan tarafından ifade edildiğini bildirdi. Başbakanlık Ofisi yetkilisi Dedzuan ayrıca ” Herhangi bir Uygur Müslüman can güvenliğini korumak için Maezya’ya kaçmış ise,onları Çin yönetimi iade talep ettikleri taktirde dahi onların iade edilmemesi kararına varılmıştır.” açıklamasında bulundu.

Returs haber Ajansı Maleyza hükümetinin bu rasmi açıklamalarının
Malezya parlamentosunun internet sitesinde yayınlandığı bilgisini de paylaştı. Bu açıklama

Malezya hükümeti Uygurlar konusunda ilk kez ve net bir açıklama olduğu de kaydedildi.

Ekim 2018’de Malezyalı yetkililer, Çin’in güçlü baskı ve taleplerine rağmen 11 Uygur’un Türkiye’ye gitmelerine izin vermişti.Bunun üzerine Çin yönetimi Çin vatandaşı olan Uygurların kendilerine teslim etmediği için Maleyza yönetimini eleştirmişti.

Bunun üerine o zamanki Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, serbest bırakılan Uygurların Malezya’da “yanlış bir şey yapmadıklarını ve herhangi bir suça karışmadıklarını bu yüzden onların masum olduklarını ” sözleri ile Çin’e cevap vermişti.

Nüufusunun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Malezya Uygur Türkleri konusunda duyarlı ve kendilerine sığınan binlerce Doğu Türkistanlı sığınmacıya kucak açmış ve Türkiye başta 3.bir ülkeye gitmelerine izin vermiştir.Ayrıca zaman zaman islam ülkeleri başta bazı ülkelerinin Uygur Türklerinin Çin’e iade edilmesi ve Çin’i destekleyen politikalarını eleştirmesi ile biliniyor.

Reuters, Kuala Lumpur’daki Çin büyükelçiliğinden bu konuda görüş alma talebini Büyükelçilik yetkileleri kabul etmedikleri bildirildi.

Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ