logo

trugen jacn
31 Ağustos 2018

MAGNETSKY YASASI İLE CİNAYETLERİ İÇİN SUÇLU LİSTESİNE KONULAN ÇİNLİ YÖNETİCİLER

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan’daki ÇKP Faşizminin baskı,zulüm,etnik-dini soykırım ve insanlık dışı cinayetleri ile soykırım ve dönüştürme uygulamaları geçtiğimiz günlerde ABD.Parlamentosu’nda daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nde “Uygur Bölgesindeki İnsani Kriz” adı altında en üst düzeyde ele alındı. Ayrıca BM.Irkçılığın önlenmesi Komitesi&nin 10-13 Ağustos 2018 tarihleri arasında Cenevre’de yapılan özel toplanatıda  gündeme getirildi. Daha sonra ABD.Parlamenteri üyesi 11 senatör ve 6 Kongre Üyesi  ortak imzalı bir mektup  hazırlayarak  AB,Dışişleri ve Hazine Bakanalıkılarına yolladı.Mektupta  İşgalci Çin yönetiminin  Doğu Türkistan’daki  soykırım ve insanlık dışı acımasız uygulamalarının  tüm   insanlığa karşı  işlenmiş bir insanlık suçu olduğunu belirterek bu suçların faillerinin Magnetsky yasasına cezalandırılmasını istedi.Mektup ekindeeki  İnsanlığa karşı suç işleyenler   Listesine ilk etapta ÇKP İşgal rejiminin ırkçı ve etnik ayırımcı  ve insanlık suçu  niteliği taşıyan uygulamalarının bizzat emrini veren,bu  emirleri uygulayan  ve bu cinayetlerin işlenmesine ortak olan yönetimde  etkili ve  yetkili  kişilerden  2’si işbirlikçi Vatan ve Millet haini olan sözde Uygur  olmak üzere toplam  7 kişinin  isim Listesini  yayınlayarak bu suçluların Magnetisky yasasına göre cezalandırılmasını talep etti.

ABD’li Senatör ve Kongre üyelerinin cezalandırılmalarını talep ettikleri  Doğu Türkistan’da görevli  İşgal yönetiminin üst düzey görevlilerinin isimleri şöyle ;

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim

  1. Çin Çuvenggou   

Çin Komünist Partisi Bölgesel  Genel Sekreteri.Doğu Türkistan’daki Çin İşgal Ordularının  Başkomutanı

Pekin’ kendisini Ağustos 2016’de Doğu Türkistan’a  tek yetkili  olarak atamıştır.2011-2016 yılları arası  görev yaptığı Tibet’teki gibi ırkçı ve ayırımcı  politikalar uygulayarak bölge’de yaşayan Müslüman Türklerin asimilasyon,dönüştürme ve soykırım uygulamaları ile bir an önce   toptan yok edilmesini sağlaması için görevlendirmiştir.
Kendisi Urumçi’deki ÇKP ve Çin Gestaposunun Başı  ve Şefi olarak anılmakatadıır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, çiçek
2. Hu Lianhe

Etnik Çinli.Sözde  Uygur bölgesel Hükümeti’nde Birleşik İşçiler Cephesi Departmanında  Genel Müdür

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

3.Şöhret Zakir

Uygur Bölgesel ÇKP.Genel Sekreter Yardımcısı ve sözde Uygur  Bölgesel  Yönetimi Başkanı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

4. Sun Jinglon

ÇKP.Partısı Yöneticisi Bölgesel ÇKP Genel sekreter Yardımcısı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

5. Peng Jiarui

Bölgesel Komünist Partisi  Genel Sekreter Yardımcısı ve Askeri Komutan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

6. Şevket Emin

Bölgesel Birleşik İşçiler Cephesi  Üst Düzey Yöneticisi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim

7. Zhu Hailun

ÇKP Bölgesel  Başkanlığı  Hukuk Siyaset ve İşçi Sorunları  Komitesi Başkanı

 Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, şapka

Uygur Aktivist Asiye Uygur : Magnetisky Yasası ile  Doğu Türkistan’daki Çin  Soykırımı Gündeme Oturur

Muhacerette yaşayan Doğu Türkistanlı yazar ve aktivist Sayın Asiye Uygur     Uygur Türkçesi ile kaleme aldığı ” Küresel Magnetsky Yasasınin Doğu Türkistan davasına olan yararları hakkında Düşüncelerim” adlı makalesinde  bu yasanın uygulanması halinde en azından Doğu Türkistan sorununun  bir kez daha ve kapsamlı olarak  uluslar arası toplumun gündemine geleceğini  dünyanın   İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki   baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları hakkında tarihte olmadığı kadar çok iyi ve yaygın şekilde bilgi sahibi olmasını temin edeceğini belirterek şunları   de ifade etti ;  ” Doğu Türkistan’da bizlere baskı yapan ve zulmeden Çinli Yöneticiler  Magnetsky yasası ile cezalandırılması halinde  uluslar arası toplum bizim Çin esareti altında ezilen ve aşağılanan ve sömürülen bir Millet olduğumuz hakkında bilgi sahibi olur. Ayrıca  Magnetskey yasası  güvenilir ve inanılır kanıtlara göre ancak çıkarılır ve  uygulanır.  Çin işgal yönetiminin bu üst düzey yöneticilerin ABD’deki mal varlıkları  dondurulur ve el konulursa Çinli bu zalimlerin bu varlıklarının Uygurlardan  baskı ve tehdit ile elde ettiği rüşvet ve yolsuzluktan elde ettiklerini anlamış olurlar.  Ayrıca ÇKP’nin bu yöneticilerin Çin Bankalarına güvenmedikleri için varlıklarını ABD Bankalarına yatırdıkları ortaya çıkacaktır. Çin ekonomisi de böylece büyük zarar görmüş olur.Üstelik bu ÇKP’lı Bölgesel İşgal yönetim kadroları Çin yönetimi tarafından da rüşvet almak ve varlıklarını yurt dışına kaçırmak suçu ile  yargılanırlar . Manetsky yasası eğer uygulanabilirse bizim için   ve Doğu Türkistan davası açısından ve her yönden çok  daha yararlı  olacaktır.^” şeklinde değerlendirdi.

Magnetsky Yasası  Nedir ?

Küresel magnitsky yasası. 8 aralık 2012’da  ABD. Kongresinden geçen ve dünya çapında insan hakları ihlali ve yolsuzluk sebebiyle ABD. hazinesinin kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamasına imkan sağlayan  bir yasadır.
Yasanın Magnetsky  olarak adlandırılması ismini Rusya’da ceryan eden  yolsuzlukları ortaya çıkaran ve 2009’da hapiste şüpheli bir biçimde ölen  Rus Vergi Denetmeni Sergei Magnitsky’den almaktadır.r Rusya, kendisi için dolandırıcılık, hırsızlık ve insan hakları ihlalleri iddialarına resmi ve gayri resmi soruşturma başlatmıştır. Yolsuzlukla mücadele faaliyetlerinde uzmanlaşmış bir Rus vergi  denetmeni olan Magnetsky  2008 yılında tutuklanmış  ve 11 ay sonra  gözaltında şüpheli bir şekilde ölmesi  uluslararası medyanın ilgisini  çekmiş ve uzun süre gündemi işgal etmiştir.

Magnitsky’nin Rus devletinden büyük çaplı bir hırsızlık yaptığı tesbit edilmiş, akabinde tutuklanmıştır. fakat cezasının bitmesine bir hafta kala, cezaevinde ölü bulunmuştur. kremlin tarafından kurulan insan hakları konseyi, ölümünden kısa bir süre önce fiziksel olarak saldırıya uğradığını tespit etmiştir.

ABD. kongresi ve başkan obama, 2012 sonunda magnitsky yasası’nı yürürlüğe koymuş ve ölümüne karıştığına inanılan Rus yetkililerin abd’ye girmesini ve bankacılık sistemini kullanmasını yasaklamıştır. buna karşılık rusya, kanun’u kınayıp ve magnitsky’nin suçlu olduğunu iddia etmiştir.

Magnetsky  yasası  kapsamındaki yaptırımlar ise şunlardır

ABD’deki  varlıklara el konulmasına, seyahat yasakları konulmasına ve amerikan kurumlarıyla iş yapmaya yasak getirilmesine olanak sağlıyor.  Kaynak : Ekşi Sözlük)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1199 Kez Görüntülendi.