logo

trugen jacn
04 Mayıs 2015

MAĞDUR UYGUR MÜLTECİ AİLEYE MANİSA- MAGİD DERNEĞİNDEN YARDIM ELİ

Kızıl Çin işgalindeki Doğu Türkistan’dan baskı, zulüm ve assimilasyon uygulamalarından   kaçarak geldikleri Manisa’da bir depoda yaşam mücadelesi veren Uygur Türkü aileye Manisa Girişimciler Derneği (MAGİD) yardım eli uzattı.

Doğu Türkistanlı Aileye Magid Sahip Çıktı

Doğu Türkistan bölgesinde Çin’in uyguladığı şiddet politikasından kurtulmak amacıyla 4 yaşındaki çocukları ile birlikte Manisa’ya gelen Erşat Mahmut-Amra Kader çifti zor günler geçiriyordu. Şehzadeler ilçesine bağlı Ege Mahallesi’nde bir depoda mahalle sakinlerinin yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışan çiftin yardımına MAGİD koştu. İHA’nın servis ettiği haberin ardından harekete geçen dernek üyeleri, Doğu Türkistanlı aileye kucak açtı. Ailenin giyecek, yiyecek, barınma, eğitim ve sağlık masrafları üstlenildi.

MAGİD Yönetim  Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu, ailenin dramını gazetelerde okuduktan sonra hemen harekete geçtiklerini belirterek, şunları söyledi: “Burada insan hayatı söz konusu. Böyle konularda kimse hiçbir şey gözetmeksizin elini taşın altına sokmalıdır. Komşu ülkelere sağlanan yardımların, kendi soydaşlarımız için de sağlanması gerektiğine inanıyorum. Bu bizim yaptığımızın örnek teşkil etmesini diliyorum. MAGİD olarak böyle durumlar için hazır bulunacağız” dedi.

KINIYORUZ!

Başkan Aloğlu, çıkar peşindeki batılı ülkeler ve kişilerin masum insanlar üzerinden emellerini gerçekleştirmek istediğine dikkat çekerek, “İnsan hayatını hiçe sayan bu girişimleri kınıyoruz. Dünyanın bir ucunda dilimizi kullanan ve dinimizi yaşayan insanların yanında olunması gerekir. Doğu Türkistan’da, Kırım’da, Balkanlar’da, Kuzey Irak’ta, Suriye’de ve Avrupa’nın göbeğinde, Azerbaycan’da ağlayan hep Türk anası oluyor nedense? Analar ağlamasın tamam da neden hep Türk anaları ağlıyor? Bir an evvel silkinip, Türk ve Müslüman dünyasının değerlerine sahip çıkmak gerekiyor. ‘Bismillah’ diyerek her türlü ahlaksızlığı hayatına katanlara Müslüman, Allah-u Ekber diyerek insan kafası kesip, ölü ciğerini ısıranlara ‘mücahit’ denildiği müddetçe, İslam coğrafyasında huzur olmayacaktır. Suriye’deki çocuğun, Mısır’daki çocuktan, Mısır’daki çocuğun da Doğu Türkistan’daki çocuktan bize göre hiç bir farkı yoktur. Her gasp edilmiş hayat ağlamaya değerdir. Hayatlar arasında seçicilik yapmak ise cahiliyetin dibidir.” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE POLİSE TEŞEKKÜR

Başkan Aloğlu, aileye yardım ederken çeşitli kurumların desteğini aldıklarını hatırlatarak, “Yanımızda olan Büyükşehir Belediyesi’ne, itfaiye personeline, Emniyet Teşkilatı Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne ve emeği geçen esnaflarımıza teşekkürlerimizi sunarız. Kendi ayakları üzerinde durana kadar ailenin yanında olacağız. Dilenmelerine imkan vermeyeceğiz. Çocukların vatana, millete hayırlı bir evlat olarak yetiştirmesi için çalışma belgesi çıkar çıkmaz kendi üye iş yerlerinde iş imkanı sağlayacağız” dedi.

MAGİD üyelerinin desteği karşısında duygulanan Erşat Mahmut ve eşi Amra Kader, memnuniyetlerini dile getirerek, dernek yöneticilerini teşekkür ettiler.

Kaynak : haberler.com.tr

Etiketler: » » » »
Share
1108 Kez Görüntülendi.