logo

trugen jacn

KUVEYİT MECLİS BAŞKAN YRD. ŞAHİN : ÇİN’İN MÜSLÜMANLARA YAPTIĞI İNSANLIK SUÇUDUR !

كۇۋەيت پارلامېنتىنىڭ مۇئاۋىن رەئىسى ئۇسامە شاھىننىڭ 1-يانۋار كۈنى كۇۋەيت پارلامېنتىدا ئۇيغۇر دىيارىدىكى جازا لاگېرلىرى مەسىلىسىنى تىلغا ئالدى.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kuveyit Panlamento Başkan Yardımcısı Usame Bin Şahin Arap aleminde şimdiye kadar Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı zulüm,soykırım uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarında tutuklu milyonlarca Müslüman’in durumunu dile getiren ilk devlet adamı olarak tarihe geçmiş  ve islam tarihindeki şerefli yerini almıştır. Kuveyit Parlamento Başkan Yardımcısı Usama Bin Şahin 01 Ocak 2019 günü Kuveyit Parlamentosundaki   konuşmasına Allah Taala’ya hamdu Senalar ederek  ve Onun Peygamberi ve Sahabelerine selam ve salavatlar  göndererek  başladığı konşmasında Doğu Türkistan’ın Hoten vilayetinin Karakaş İlçesi Zava Köyünde ana babası Çin Nazi Kamplarına kapaıldığı için tek başına bakımsız ve kimsesiz kalan ve evinde üşüdüğü için dışarı çıktığında Su kanalına düşerek donarak hayatını kaybeden 2 yaşındaki Uygur  bebek Rahmetullah Şirbaki’nin donmuş resmi ile Çin Nazi Kamplarına hapsedilen Doğu Türkistanlı Müslümanların resimlerini Parlamenterlere  gösterdi. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara karşı dini ve etnik soykırım uygulandığını,bu  yapılanların ise insanlığa karşı suç oluşturduğunu belirterek şunları ifade etti; “ Uygurlar bin yıl önce İslam dinini kendiliğinden kabul etmiş Müslüman bir halktır.Onlar tarihte  İslam kültür ve medeniyetine çok büyük katkılarda bulunmuşlardır. BM.Irk Ayrımcılığı le Mücadele Komitesi raporlarına göre bu ülkede günümüzde en az bir milyon Müslüman cezalandırma kamplarında tutulmaktadır. Bu Toplama ve cezalandırma Kamplarında hapsedilen Müslümanlara her türlü baskı ve zulümler  uygulanmaktadır.  Ancak Çin yönetiminin  Müslümanlara karşı  bütün bu baskı ve zulümlerine karşı yeterli ilgi  gösterilmemekte ve gereken tepki verilmemektedir.

Parlamento Başkan Yardımcısı Şahin : Bir Hadisi Şerifi Okudu ve Müslümanları  Buna Uymaya çağırdı
Kuveyit Parlamentosu Başkan Yardmcısı Usama Şehin konuşmasında Peygamberimizin “ Zalimlerin zulmüne önce ellerinizle , ona kadir değilseniz diliniz ile onu da yapamıyorsanız kalbiniz  ile Karşı Koyunuz” hadisi şerifini hatırlattı ve konuşmasını şöyle sürdürdü.” Bu Hadisi Şerifin ruhu ve gereğine göre Kuveyit ‘in bir İslam devleti olması hesabiyle Doğu Türkistan Müslümanlarının maruz  kaldığı  bu baskı ve zulme karşı tepki vermesi  dini bir vecibe  haline gelmiştir.

Çin’in Doğu Türkistan’daki  Cezalandırma  Kampları Nazi Almanyasının Toplama Kamplarının Günümüzdeki Benzeri
Kuveyit Meclis Başkanı Usama Şahin  uluslar arası toplumun ve BM.lerin Nazi Almanyasının 2. Dünya harbi esnasındaki Toplama kamplarınıdan sonra böyle kamplar dünyamızda asla olmayacaktır sözünü hatırlatarak şöyle sürdürdü ; “ Dünyamızda Nazi Almanyası’nın bu ölüm kamplarının yok edilmesinden 70 yıl sonra Doğu Türkistan’da Çin bu Kamplarının bir benzerini kurmuştur ve Müslümanlara baskı ve zulmetmektedir. Doğu Türkistanlı Müslüman Kardeşlerimiz hapsedildikleri bu cezalandırma kamplarında her türlü insanlık dışı baskı ve zulüm uygulanmaktadır. Çin yönetiminin Uygur Müslümanlara karşı yaptığı  uyguladığı bu baskı ve zulüm aynı zamanda  tüm  insanlığa karşı  işlenen  bir cinayet ve aynı zamanda  bir insanlık suçudur.”dedi.

Küveyt meclis başkan Yardımcısı Usame ŞAHİN Doğu Türkistan’daki Çin Nazi toplama kampı ve nehirde donup ölen öksüz Uygur çocuğunu Meclis’te gündeme getirdi.

Muhammet Ali Atayurt paylaştı: 1 Ocak 2019 Salı

Usame Şahin : Arap Yarımadası  başta İslam Alemi ve Tüm Dünya Bu Zulme Karşı Koymalıdır
Kuveyit paralamentosu Başkan Yardımcısı Usama Bin Şahin sözlerini şöyle tamamladı ; “ Çir yönetimi bugün Doğu Türkistan’da Müslümanlara karşı bir soykırım uygulamaktadır.Bu insanlık dışı cinayetlere karşı Arap Yarımıadası Müslümanları başta İslam Alemi ve uluslar arası toplum Uygur Müslümanların bu Durumuna gereken  ve yeterli duyarlılık ve Tepkiyi göstermelidir. Müslüman Ülkeler Çin yönetimi ile karşılıklı siyasi,ekonomik ve diplomatik ilişkilerinde Doğu Türkistan’da işlediği bu  baskı ve zulümleri  ile diğer  hususları göz önünde bulundurmalıdırlar. Ayrıca   İslam alemi ve uluslar arası toplumun  insanlığın ortak değerlerini  de   asla unutmaması gerekir.” Sözleri ile tamamladı.

DUK Başkanı İSA :  Sayın Şahin’in  Bu Çıkışı   Çok Önemli ve Sevindirici

Kuveyit Meclis Başkan Yardımcısı Sayın Usame  Şahin’in Doğu Türkistan’daki Çin baskı ve zulmü  ile ilgili  olarak Kuveyit Parlamentosunda yaptığı konuşmayı  Özgür Asya radyosuna değerlendiren DUK Genel Başkanı  Dolkun İsa şunları ifade etti, ” Kuveyit Meclis Başkan Yardımcısı Sayın Şahin’in bu tarihi konuşması  ve Çin yönetimine karşı açık ve net çıkışı çok önemli ve aynı zamanda bizim için çok değerlidir. Bu konuşma Arap dünyasında bir ilk ve islam aleminde de ilk  bir  olumlu gelişmedir.  Çin yönetimi yıllardan beri  Ülkesindeki Müslümanların her türlü dini ve milli özgürlüklerine karşı her türlü hak ve hukukun tanındığı yalanını pazarlamakta ve islam alemini de buna inandıragelmekte idi.  Kuveyik Meclis Başkan Yardımcısı Sayın Şahin bu konuşma ile  Çin’in bütün bu  yalanlarını yüzüne  çarpmış  ve  tüm sahtekarlıklarını  de açık ve net olarak ifşa  etmiştir. Dünya Uygur Kurultayı olarak 2019 yılında Arap ve İslam dünyasına yönelik çalışmalarımıza daha da  geniş şekilde yer  vereceğiz. Önümüzdeki dönemlerde Arap ve İslam dünyasında  Çin’e karşı büyük bir uyanış hareketlerinin ortaya çıkacağını tahmin ediyor ve umuyorum. “şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
575 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ