logo

trugen jacn

ÇİN, UYGUR AİLEYİ YOK ETTİ:BABA’YI KATLETTİ,ANNE 14 YIL HAPSE, 13 YAŞLI KIZI İSE KAYIP !

مەجبۇرىي ئەمگەك مەيدانىدا ئوتتا كۆيۈپ ئۆلگەن نەبىجان روزىنىڭ جەسىتى جەمئىيەتتىن خۇپىيانە ھالدا يەرلىككە قويۇلغان

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ÇKP  yönetimi, işgalindeki Doğu Türkistan’da Türklere yönelik  soykırım cinayetlerini bütün dünyanın gözü önünde   şiddetini günden güne arttırarak  sürdürüyor. İşgalci Çin, Başkent Urumçi’ye bağlı Manas İlçesinde yaşayan bir Uygur  ailesini  tamamen yok etti.  Bölücülükle suçladı Babayı Çin Nazi Kampında işkence ile katletti, Kur’an Kursu Mellimesi olan evin Hanımı Hasiyet Ahmet’i  kendi kızı ile birlikte komşu  çocuklarına  Kuan-i Kerim öğrettiği  ve evinde 2 adet Kur’anı Kerimi gizledi için 14 yıl hepse çarptırdı. Ailenin 13 yaşındaki kızının  ise  sahipsiz ve kimsesiz kaldığı  için  akibetinin ne olduğu bilinmiyor.

Özgür Asya radyosunu internet sitesinde  yer alan habere göre,  Manaslı Uygur ailesi hakkında  bilgi veren  ve adını açıklamayan kişinin  anlattığına göre  başkent  Urumçi’ye bağlı manas ilçesinde ikamet eden  Ailenin Babası 2016’da ” Bölücülük ve Ayrılıkçılık” suçlaması ile tutuklanmış ve geçtiğimiz yılda Toplama Kamplarında kendisine yapılan baskı,zulüm ve işkenceler sonucu hayatını kaybettiği, ailenin  Hanımı Hasiyet  Ahmet’in ise  kendi kızı ile birlikte  komşu   çocuklara Kurani Kerim öğrettiği için 7 yıl  ve evinde  2 adet Kurani Kerimi Çinli işgalcilerden gizlediği için 7 yıl  olmak üzere toplam 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.Ortada kimsiz-kimsesiz ve sahipsiz kalan 13 yaşındaki kız çocuğunun akibetinin bilinmediğini bildirdi. ıldığı  bilgisine yer verdi.

Haber kaynağının aktardığına göre Hamsiyet Ahmet’in tutuklanması ve 14 yıl hapis cezasına çarptırılması şöyle gelişti :  ” Manas İlçe merkezinde oturan Uygur Hasiyet Ahmet  İşgal güçlerinin 2016’de ” Yasadışı Dini Materyallerin Toplatılması Ortadan Kaldırılması ”  kampanyası esnasında evinde bulunan 2 adet Kur’ani Kerimi    toplamak için gelen İşxgal Polislerine teslim etmeyerek  evinde  gizlediği ve kendisinin ve komşularının  çocuklarına gizlice Kur’ani Kerim öğrettiği için hakkında  bu  iki fiilden dolayı ayrı ayrı  iddianame hazırlanmış ve yapılan duruşmada her biri için 7 yıl olmak üzere toplamda 14 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir.

İşgalci Çin Polisi Hasiyet Ahmet Olayı Hakkında Bilgi Vermekten Kaçtı

Özgür Asya radyosu muhabirleri  Hasiyet Ahmet hakkındaki bu kararı teyit etmek ve daha fazla bilgiye  ulaşabilmek için  Manas İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne   telefon ulaşarak bilgi istedi. Telefona çıkan Çarşı Polis Merkezinde görevli  Siyasi suçlara bakan Cur’at isimli bir Uygur İşgal polisi Hasiyet Ahmet’i tanımadığını ve onun suç dosyasına kendisinin bakmadığı belirterek bilgi vermeyi reddettiği bildirildi.

Hasiyet Ahmet Yargılandığı  Mahkemeye Çıkarılmadı ve Gıyabında  Hüküm Verildi 

Radyonun bildirdiği bir diğer önemli husus ise,Hasiyet Ahmet’in kendisinin yargılandığı mahkemeye hiç götürülmediği  savunma hakkı de verilmediği  yolunda. Açıklamada, Hasiyet Ahmet’ın kendisinin katılmadığı mahkemede yargılanarak mahkum edildiği ve mahkumiyet kararının  kendi  ailesi ve yakınları hayatta olmadıkları için Hapishanede vefat eden eşinin ailesine  teslim edildiği  bildirildi.  Mahkeme kararında  sadece ceza süresi belirtilmiş mahkumiyet gerekçesi olan 2 adet gizlenen Kurani Kerimden hiç bahsedilmediği bildiriliyor.

تۇتقۇندىكى پېنسىيونېر نىياز ناسىرنىڭ لاگېردىن جەسىتى چىققان

Hasiyet Ahmet’in eşi  13 Yıla Mahkum edildi ve Hapishanede Vefat etti 

Radyo muhabirleri Hasiyet Ahmet ailesi ile  ilgili yaptığı araştırmada eşi 2012 tarihinde  “Bölücük ve Ayrılık” suçlarından tutuklanmış ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı bilgisine ulaştıklarını açıkladılar. Eşin daha sonra Hapishanede  kendisine yapılan baskı,zulüm ve işkenceler sonucu hayatını kaybettiği ve ana ve babasız kalan 13 yaşındaki kızının  akibeti hakkında her hangi bir bilgiye ulaşılamadığı bildirildi.

Hasiyet Ahmet ve Ailesi Sürekli  Tutuklanıyor ve  Çin Zulmüne Maruz kalıyordu. 

Yapılan araştırmalarda Kurani Kerim Müellemesi Hasiyet Ahmet ve eşinin ve tüm ailesinin “Noktalık Aile= Gözetilmesi/dikkat  Gereken Aile” kategorisinde olduğu ve sürekli İşgal yetkililerinin baskı ve zulmüne maruz kaldıkları de belirtildi. Hasiyet Ahmet’in oturduğu mahalle Muhtarının(Ahaliler Komitesi Müdürü) anlattığına göre Hasiyet Ahmet ‘ın daha önceleri de bir gurup kişiler ile birlikte tutuklanarak sorgulandığı ve her dafasında  Polis Merkezinde 15 gün  süre ile tutuklu kaldığını  en son Mayıs 2017’de tutuklandığını  ve 2018 yılının Eylül ayında 14 yıla  mahkum edildiği bildirildi.

Share
2816 Kez Görüntülendi.