logo

trugen jacn

KÖRFEZ ÜLKELERİ ÇIKARLARI İÇİN ÇİN’İN MÜSLÜMAN UYGUR SOYKIRIMINA GÖZ YUMUYOR

İsrail’in önde gelen medya organlarından HAARETZ gazetesinde Sebastian Castelier imzası ile yayınlanan bir haber yorumundaSuudi Arabistan ve BAE, diğer Arap Körfezi İslam devletlerinin Çin’den gelecek milyarlarca dolarlık yatırımlar Çin’in Müslümanları katletmesine göz yumduğunu ve Çin tipi Toplama kamplarında hukuksuz olarak tutulan bir milyon ” Müslüman Kardeşini ” sırf maddi çıkarları için nasıl sattığını ” açıkladı.

Protestocular, daha sonra Hong Kong çevik kuvvet polisi tarafından dağıtılan Çin'deki Uygur azınlık ile dayanışma mitinginde.  22 Aralık 2019.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in kuzeybatı bölgesinde yaşayan “tüm etnik gruplardan insanların” insan hakları “etkin bir şekilde korunmuştur

Yukarıdaki ifadeler Çin Halk Cumhuriyetinin Uygurlara yönelik soykırım politikasını destekleyen BM.Üyesi 50 ülke tarafından imzalanan ortak mektuptan bir alıntıdır. Temmuz 2020 tarihinde imzalanan bu ortak mektubu imzalayanların arasında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri(BAE), Bahreyn ve Umman Sultanlığı gibi Körfez bölgesinde yer alan Müslüman Arap ülkeleri de yer almaktadır.

Yine de, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne göre , Sincan’da yaşayan ve ağırlıklı olarak Uygur Müslüman azınlığa mensup yarım milyon kişinin nerede olduğu bugüne kadar bilinmiyor.

Avrupa Uygur Enstitüsü’nün Paris merkezli başkanı Dilnur Reyhan, “Körfez ülkeleri, tıpkı İran gibi, Çin’in politikalarını desteklemeye aktif olarak katılıyor” dedi. Ortak Bildiriyi imzalayan dört Körfez ülkesinin dışişleri temsilcileri  bu konudaki yorum taleplerine yanıt vermedi.

New York Times gazetesine göre 2016 yılından bu yana, Çinli yetkililerin, Sincan’daki Müslüman etnik azınlık gruplarını baskı altına aldıkları , din özgürlüğü hakkını kısıtladıkları ve bir milyondan fazla Uygur’u, beyin yıkama programlarından geçecekleri devlet tarafından işletilen ” yeniden eğitim tesislerine ” zorladıkları bildiriliyor 

Bazı uzmanlar, 2015’ten 2018’e kadar Uygur bölgelerindeki doğum oranlarının yüzde 60’tan fazla düştüğünü belirtiyor ve Pekin’in demografik bir soykırım” peşinde olduğunu söylüyor. Çin’in resmi istatistiklerinin analizi, Uygurlar arasında doğum oranlarını düşürmek için “acımasız önlemler” kampanyasını ortaya çıkardı. ve diğer azınlıklar, “Associated Press bu yılın başlarında bildirdi.

Çinli yetkililer, kitlesel gözetleme ve hükümet tarafından işletilen gözaltı tesislerinin aşırılıkla mücadeleyi amaçlayan teröre karşı savaşın bir parçası olduğunu ileri sürerek bu iddiaları ” yanlış suçlamalar ” olarak defalarca eleştirdiler . Çoğunlukla Müslüman azınlık Uygurları ve çoğunluğu Han Çinlileri arasındaki birçok ‘terör saldırısı’ sırasında yüzlerce insanın ölümüne neden olan huzursuzluğu takip ediyor .

Çin yönetimi Suriye’de IŞİD saflarında savaşan  bireysel Uygurların varlığı , Çin halkı arasında korkuları körüklediği iddialarını sürekli olarak öne sürüyor.

 Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Uygur bölgesine 2017 yılında yaptığı ilk ve tek olarak tarihe geçen ziyareti esnasında başkent Urumçi’de ÇKP.Bölgesel yetkilileri ile yaptığı bir dizi gizli konuşma sırasında “Onlara (Uygurlara)Karşı daima sert ve acımasız olmalı ve asla Merhamet gösterilmemelidir.” şeklinde talimat vermiştir.

Sebastian Castelier

Kaynak : https://www.haaretz.com/middle-east-news/.premium-gulf-states-have-sacrificed-uighur-muslims-for-access-to-china-s-cash-1.9115903 (Haber-yorum : Sebastian Castelier)

Share
266 Kez Görüntülendi.