logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’DEN TÜRKİYE’DE UYGUR TÜRKLERİNE KARŞI YENİ BİR CASUSLUK GİRİŞİMİ ( 1 )

ئۇيغۇرلار ھەققىدە مەلۇمات توپلاش تەلىپىنى رەت قىلغان تۈرۈك ياش ئۇلۇداغ جان.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

İşgalcı Çin yönetimi, Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm,dini ve etnik soykırım uygulamalarının şiddetini günden güne arttırarak sürdürürken,diğer yandan yurt dışında ve özellikle Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerine karşı de DOğu TÜrkistan’daki bu Çin  baskı ve zulümlerini sürdürmeye çalıştığı  gözleniyor. Bunun için Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri hakkında istihbari bilgi toplamaya yönelik yeni bir  casusluk  girişimine başladığı belirtiliyor. Çin,TÜrkiye’deki faaliyetleri   için  bu kez Uygur Türklerinin  din,can ve kan kardeşleri olan Türkiye Türklerinden  casus  devşirmeye çalıştığı  belirtiliyor. Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,  asimilasyon,dini ve etnik soykırım ve yok etme uygulamalarını Türk ve uluslar arası topluma anlatmak ve kamu oyu oluşturmak  ve  kendi kültürel değerlerini devam ettirmek ve yaşatmak amacı ile kurulan   Doğu Türkistan STK.larının yönetici kadroları ile bu sahada faaliyet gösteren aktivistleri ve bunların çalışmaları hakkında bilgi ve istihbarat toplamak için  yıllardan beri çaba gösterdiği ve bu yoldaki faaliyetlerini aksatmadan sürdürdükleri biliniyor.
Çin’in kendi hesabına Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar hakkında istihbarı bilgi toplaması için geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da yaşayan Can Uludağ isimli bir Üniversite mezunu bir genç kardeşimize teklifler yaptığı ve kabul etmeyince  de kendisine arzusu dışında bazı belgeleri internet üzerinden yolladığı  Çin için casusluk faaliyetlerinde bulunmaya teşvik ettiği bildiriliyor.

Can Uludağ’a Yapılan Casusluk Teklifi
Uygur Haber ve Araştırma Merkezime açıklamalarda bulunan ,kendisinin İstanbul’da oturduğunu belirten ve ve geçtiğimiz yıl Üniversiteyi bitiren Anadolu Türkü Can Uludağ’ın bu konudaki anlattıkları şöyle ;

Her   kes  gibi ben de Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum.Bir gün yukarıda  resmi bulunan bir Japon genç kız bana arkadaşlık teklif etti ve ben de kabul ettim.Bir süre sonra bu Japon kız aynı Ajansta birlikte çalıştığı bir Çinli kızın benimle arkadaş olma teklifini iletti ve beni arkadaş listesine eklediğini bildirdi.Ben daha önce bu kızın beni Uygur Türkü olduğumu sandığını tahmin ettim. Daha sonra Leung Alung ismini kullanan Çinli arkadaşı bana ne iş yaptığımı sordu ben de Üniversiteyi yeni bitirdiğimi henüz bir işe başlamadığımı ve borçlarımı olduğunu anlattım.Bunun üzerine Çinli kız bana kendisinin  bana bir iş teklifi  yapmak istediğini ve yapacağım  bu iş için şimdilik haftada 500 $ ücret ödeyeceğini ve bu ücretin  daha sonra işin verimine göre  daha çok artabileceğini yazdı. Bunun üzerine bu Çinli kıza ben İşin mahiyetinin ne olduğunu sordum.Çinili bana  Zeytinburnu’nda yaşayan Uygurlar ile ilgili bilgilerin toplanması ve bu bilgilerin kendisine iletmem olduğunu söyledi.Bunun üzerine ben açlıktan ölsem bile böyle aşağılık bir iş yapamayacağımı söyleyerek sertçe reddettim ve  kendisini arkadaş listemden  de çıkardım.Çinli kız daha sonra ortak arkadaşlarımdan benim telefon numaramı istemiş.Ben cevap vermeyince de aşağıdaki İngilizce mesaji bana yazmış. Mesaj ekinde ise  İngilizce olarak düzenlenen bazı form ve anlaşma metinlerini bana gönderdi. Bu formları doldurduktan sonra imzalayıp göndermemi de istedi.
Çinli Alan’ın bana gönderdiğini form ve yapacağım hizmete ait metinleri okuyunca çok  büyük şaşkınlık yaşadım ve kendisine büyük bir öfke duydum. ve kızgınlığımı kendisine ifade ettim ve  bu teklifi yapmakla   bana resmen casusluk yapmamı istediğini belirttim ve sert cümlelerle kendisine tepki gösterdim.

Bana Gönderilen İş Teklifi Listesi Ve içeriği
Can   Uludağ, Çinli kızın kendisine  yaptığı  Çin Casusluğu  teklifi hakkında   Özgür Asya’ya   yaptığı açıklamalarda  kendisine yapılan iş teklifi ile  işin  mahiyeti, ve yapacağı ”  Hizmet  Listesi^nin şu şekilde İngilizce olarak yer aldığını bildirdi ;

  1.  İstanbul’da ve özellikle Zeytinburnu’nda yaşayan Uygur Türklerinin toplam sayısı
  2. Uygur Türklerinin genellikle ne iş yaptıkları
  3. Uygur Türklerinin  hastalandıklarında hangi sağlık kurum,kuruluş ve Hastanelere tedavi için gittikleri
  4. Uygur hastaların tedavi için gittikleri Hastanelerin adları ve adresleri
  5. Uygur Türklerini   tedavi eden doktorların isim ve soyadları
  6. Sağlık kurum ve kuruluşları ile Hastanelerin resimleri
  7. Uygur hastaların tedavi sonuçları hakkında bilgiler(İyileşip iyileşmedikleri vb.gibi durumlar )
  8. Uygurların tedavi oldukları Sağlık Kurum ve Kuruluşları ile Hastanelerin yöneticilerinin isimleri
  9. Bu Sağlık Kurumlarında doktor veya sağlık personeli olarak çalışan Uygurların isimleri ve görev ve ünvanları
  10. İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri ile ilgili diğer bilgiler

Ancak ben butün bu detayları görünce çok şaşırdım ve bu Çinli kızdan son derece tıksındım ve nefret ettim.  O benim işsiz,boş ve para delisi biri olduğumu sandı diye düşünüyorum . (1.bölümün sonu.yazı devam edecek )

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1897 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ