logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’DEN TÜRKİYE’DE BÜYÜK ALÇAKLIK : “ONLAR (UYGURLAR) TÜRK DEĞİL “

Çırağan’daki ‘Çin Resepsiyonu’nda Türklüğü Yok Sayan Bir Broşür Dağıtıldığı Ortaya Çıktı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Halk Cumhuriyeti, elçilikleri vasıtasıyla neredeyse her yıl kuruluş yıl dönümünü Çırağan Sarayı’nda organize edilen bir resepsiyonla kutluyor. Bu etkinliğe Türk siyasetinden de birçok önemli sima katılım sağlayarak dostluk mesajları veriyor. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de söz konusu davetlere katılıyor.Çin Ankara Büyükelçiliği’nin Çırağan Sarayı’nda düzenlediği etkinlikte dağıttığı bir broşür büyük tepkiye neden oldu.

Foto - Söz konusu broşür “Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele ve Xinjiang’da İnsan Haklarının Korunması” başlığını taşıyor.

Bütün dünyanın gözleri önünde uluslararası hukuku ve insan haklarını çiğneyen Çin’in büyükelçiliğince hazırlanıp dağıtılan manipülatif metinde Doğu Türkistan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu, Uygurların da Türk kökenli olmadığı gibi tarihi gerçekleri reddeden ifadeler yer alıyor.

Foto - Çin Ankara Büyükelçiliği’nin Çırağan Sarayı’nda düzenlediği etkinlikte dağıttığı bir broşür büyük tepkiye neden oldu.

Bunların yanı sıra broşürde Uygurların tarihte Türk baskısıyla karşılaştığı, İslam dininin Uygurlara Karahanlı tarafından dayatılmış bir inanç olduğu gibi milli ve dini hakaretler de geçiyor.Ayrıca Doğu Türkistan milli davası da sık sık ‘aşırı dincilik’, ‘terör’ ve ‘saçmalık’ şeklinde yaftalamalarla sık sık anılıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
382 Kez Görüntülendi.