logo

trugen jacn
18 February 2020

KIRGİZİSTAN TÜRKLERİNDEN ÇİN’E TEPKİ : TOPRAKLARIMIZI ÇİN’E ASLA VEREMEYECEĞİZ !

Kırgızistan’ın Narın şehrinin Atbaşı ilçesinde yer alan Çinli firmaya ait lojistik merkezinin kurulmasına yerel halktan tepki yağdı. Bölgede yaşayan Kırgiz Türkleri Toprağımızı Çin’e asla vermeyeceğiz dediler.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kırgizistan’ın Doğu Türkistan sınırındaki Narin vilayetine bağlı Atbaşı ilçesi sakinleri, bugün öğlen saatlerinde toplanarak Çinli firmanın tesislerinin açılmasını protesto etti. Bini aşkın protestocu Çin karşıtı sloganlar attı. Pankartlarda, “Çin’e yer vermeyeceğiz”, “Toprağımızın satılmasına karşıyız” gibi yazılar dikkati çekti.

Kırgızistan bayrakları taşıyan atlı Kırgızlar da eyleme katıldı. Eylemde Kırgız toprağının, Çinlilere satılmamasına vurgu yapıldı. Narın bölgesi emniyet sorumluları ise yaptıkları açıklamada, yüzden fazla polisin görevli olduğunu ve kamu düzeninin korunduğunu ifade etti.

Kırgızistan, Çin’e en çok borçlu 5. ülke oldu

Çin’in “Kuşak ve Yol Projesi” adını verdiği borç tuzağına Orta Asya ülkeleri birer birer düşmeye başladı. Kırgızistan, Çin’e borçluluk sıralamasında dünyada 5. sırada yer aldı.

Amerikan Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu “Çin’in Yurtdışına Borç Vermesi” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda Çin’in borç verme işlemlerinin yaklaşık yarısının halihazırda kayıt dışı olduğu ve takip edilemediği belirtildi. Bu kayıt

dışı borç verme işlemlerinin sonucunda, borçlu ülkeler hangi koşullarda ve tam olarak ne kadar Çin’e borçlu olduklarını bilmeyen bir hale geliyorlar.

Raporda ülkelerin Çin’e olan borçlarının GSYİH’ye oranına (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) göre bir sıralama listesi de yayınlandı. Listeye göre Çin’e en çok borçlu olan 5. ülke Kırgızistan oldu. Kırgızistan’ın GSYİH’isinin %30’unu Çin’den alınan borçlar oluşturuyor. Orta Asya’da Çin’in borç tuzağına düşen birçok ülke bulunuyor. Tacikistan listede 20. , Türkmenistan 23. , Özbekistan’ın da 40. olduğu belirtildi.

Kaynak : Qırım Haber Ajansı(QHA)


Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
542 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ