logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI BİR UYGUR TÜRKÜ ANA’NIN ANNELER GÜNÜDE DÜNYA’YA ÇAĞRISI

Bir Mehmet Doruk dahil 3 kişi, çocuk, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir
BEN SADECE ANNEMİN SESİNİ DUYMAK VE ONA KAVUŞMAK İSTİYORUM
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi @EmineErdogan
Sayın  Meral Akşener @meral_aksener
Sayın Ayşe Kesir @aysekesir
Sayın Aylin Nazlıkaya @AylinNazliaka
Sayın  K.Ömeroğlu @asyanikomeroglu
Sayın Gamza Pamuk @gamzepamuk
Sayın Bergüzar Korel @berguzarkorel
Sayın Nurgüm Yeşilçay @nurgulyesilcayy
Ve
@evcenf
@esbilgic
@AKKADINGM
Yukarıda isimlerini tek tek  saydığım çok değerli  Anneler
Bugün Dünya Anneler günü .
Hepinizin Anneler Gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum.
Kaşgarlı Nursimangül TBMM'de Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü haykırdı
Benim adım Nursimangül Abdurreşit. Doğu Türkistan’ın Kaşgar kentinde doğdum. Yüksek öğrenimimi Çin’deki bir Üniversitede tamamladım. Türkiye’de yüksek Lisans yapmak arzumu Ailem destekledi ve beni Türkiye’ye gönderdiler.  Türkiye devletimizin   bana tanıdığı  öğrenim imkanı ile sınavlarda başarılı olarak İstanbul Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmaya hak kazandım.  Kaşgar’da yaşayan Ailemin destekleri ile  Yüksek Lisans öğrenimimi başarı ile tamamladım. Benim  ve ailemin arzusu Türkiye’deki eğitim ve öğretimimi tamamladıktan sonra ülkeme dönerek orada ülkeme ve  halkıma  Türkiye’de öğrendiklerimi aktarmak ve halkıma hizmet etmekti.
Ancak, 2017’den itibaren ülkemdeki  nisbeten normal düzen değişti. Yurt dışında  bir şekilde  bulunanlar sebep ne olursa olsun Potansiyel Suçlu olarak tanımlanmaya ve Eğitim Merkzleri adı verilen Çin tipi Toplama kamplarına hapsedilmeye başlandı. Bunun üzerine ben de  Çin Toplama Kamplarına hapsedilmek istemediğim için Türkiye’de kalmayı tercih ettim.
Değerli  Anneler ve Yetkililer
Çin yönetimi benim ve Kız kardeşim yurt dışında  bulunduğumuz için Annem, Babam ve Kardeşlerimi  Çin Toplama Kamplarına hapsetti.  Annem ve tüm ailem  4  yılıdır  ülkemdeki bilinmeyen bir  Çin  Toplama Kamplarında haksız hukuksuz ve suçsuz olarak hapiste tutulmaktadır. Çin yönetimi onlara yargılanma, avukat tutarak kendilerini savunma hakkı gibi tüm dünya’da geçerli normal bir  hakkı onlara  tanımamaktadır. Ailem üyeleri  4 yıldır, suçsuz yere tutukludur.Ben onların nerede ve nasıl olduklarını bilmiyorum.
Bugün 09 Mayıs 2021 Dünya Anneler Günü.
Ülkemizde ve tüm dünyada Anneler günü kutlanmaktadır. Ama ben  Annemin Anneler gününü bir telefon veya internet üzerinden bir mesaj ile  de olsa kutlayamıyorum. Çünkü, Doğu Türkistan’a günümüzdeki tüm insanların kullandığı bu iletişim araçları engellenmiş durumda. Telefon internet vediğer  haberleşme kanalları kesik ve engellenmiş durumda. Ülkem Doğu Türkistan dünya’dan tecrit edilmiş  kapalı bir kutu ve biz ülkemizde ne olup bittiğini ailemiz ve yakınlarımız hakkında hiç bilgi alamıyoruz. Ne olduklarını dahi  bilmiyoruz
09 Mayıs 2021(bugün) Anneler günü. Bu benim annemin, babamın ve kardeşlerimiz ve yakınlarımın  nerde olduğunu, hatta hayatta olup olmadıklarını dahi  bilmeden  gam,endişe ve  üzüntü içinde geçireceğim 4.Anneler günüm.Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'ANNEME KAVU KAVUŞMAK ISTIYORUM Annem 4 senedir suçsuz yere Çin'in toplama kampında tutuklu, Annemin her anne gibi ANNELER GÜNÜNÜ çocukları ve torunları ile geçirme hakkı vardır.' görseli olabilirBenim 52 yaşındaki  Sevgili Annemin de diğer  anneler  gibi çocukları, torunları ve aile efratları ile birlikte kutlama ve   bu  güzellikleri  birlikte   geçirme hakkı  olduğunu düşünüyorum.  Ancak, Allah’ımız bizi Uygur/Türk ve Müslüman olarak yarattığı ve  bizi Doğu Türkistan Topraklarında halk ettiği için  Çin yönetimi biz Uygurları  toptan suçlu ve potansiyel Terörcü  olarak itham etmekte ve Doğu Türkistan genelinde kurduğu yüzlerce  Çin tipi toplama kamplarında  benim Annem, babam ve kardeşlerim dahil milyonlarca kişiyi hapsetmiş bulunmaktadır. Çin yönetimi sırf Müslüman ve Uygur Türkü olarak yaratıldığımız için  bizlere  etnik ayırımcı bir politika uygulamakta ve en asgari  temel insanı haklarımızı   dahi tanımamakta ve zorla elimizden almaktadır.
Benim bütün bunları yazarken tek  amacım vardır ; Annemin sesini duymak ve onun elini öpemesem ve kucaklayamasam da sadece sadece onun sesini bir kerecik olsun duyabilmektir. Bunun yanında bir insan olarak ülkemin ve halkımın durumunu sizlere  ve topluma duyurmaktır.
Ben de bir  Anneyim ve bir  kız çocuğum vardır. Kızımın de Anne  annesini tanımasını  ve onun sevgisini uzaktan ta olsa duyarak ve  his ederek mutlu olarak  büyümesini istiyorum.
Değerli Anneler
Benim Annem dahil, #Doğu Türkistan’da  baskı ve zulüm altında yaşayan ve  evlat özlemi  ve hasreti içinde yanan  milyonlarca  Anneler için bir ses veriniz Lütfen.
Onlar için bir şeyler  yapınız Allah Aşkı için  LÜTFEN !
Sizlerin ve tüm annelerin Anneler  gününüzü en içten dileklerimle tekrar  kutlar, sevgi ve saygı ile ellerinizden  öperim.
Share
340 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ