logo

trugen jacn

KAZAKİSTAN’İN VE DÜNYANIN ÇİN’E BASKI YAPMASI İSTENDİ,KAZAKİSTAN İSE, SESSİZ KALDI

Kazakistan’ı ziyaret eden ABD.Dışişleri Bakanı Pompeo,Kazak Mevkidaşı Tileuberdi ile ikili görüşmesinde Kazakistan’in ve dünyanın Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı tutumu hakkında Çin’e baskı yapmasını talep etti.Ancak,Kazakistan Dışişleri Bakanı Tileuberdi Doğu Türkistan Sorunu konusunda sessiz kaldı.ABD.ile güvenlik ve ekonomik ilişkilere odaklandığı görüldü.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen Kazakistan‘a yaptığı ziyarette Sincan Özerk Bölgesi’ndeki Uygurların maruz kaldığı muameleye dikkati çekerek muhataplarından destek istedi.

Başkent Nur-Sultan’ta Kazak mevkidaşı Muhtar Tleuberdi’yle bir araya gelen Pompeo, ev sahibi bakanla Uygur meselesini görüştüklerini belirtti.

Pompeo, “Temel insan haklarının korunması bir ulusun ruhunu tanımlar. Tleuberdi’yle insan ticareti meselesini ve Çin Komünist Partisi’nin Kazakistan sınırının tam karşısında yer alan Sincan’da gözaltında tuttuğu bir milyondan fazla Uygur Müslümanı ve etnik Kazak’ın içinde bulunduğu ciddi durumu ele aldık” diye konuştu.

Ülkesinin bu konudaki duruşuna değinen Pompoe, “ABD, tüm ülkelere bu durumun derhal sona ermesi için baskı uygulamaya katılma çağrısı yapıyor. Bizim isteğimiz sadece, Çin’den ayrılmak isteyen bu kişilere güvenli bir barınma ve sığınma imkanı sağlanmasıdır. İnsan haysiyetini koruyun, sadece doğru olanı yapın” diye ekledi.  

Reuters’ın haberine göre Çin’i Sincan nedeniyle eleştirmekten uzak duran Kazak hükümetinin Dışişleri Bakanı Tleuberdi ise konuşmasında Uygur meselesi üzerine yorum yapmak yerine ekonomi ve güvenlik alanlarındaki işbirliğine odaklandı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları gruplarına göre çoğunluğu Uygur Müslümanları olmak üzere 1 ila 2 milyon arasında kişi, Pekin yönetiminin “terörle mücadele kampanyası” olduğunu öne sürdüğü faaliyetlerin parçası olarak sert koşullarda tutuluyor.

İddiaları bugüne dek birçok kez reddeden Çin ise söz konusu kampların “mesleki eğitim merkezi” olduğunu ileri sürüyor ve tutukluları “talebeler” olarak tanımlıyor.

Kaynak : https://www.independentturkish.com/node/pompeo-uygur-meselesinde-yapmaya-kazak-mevkida-tutm_medium(Reuters)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
585 Kez Görüntülendi.