logo

trugen jacn
21 November 2019

ÇİN’İN KAZAKİSTAN’DAKİ BASKISI ARTIYOR. ÇİN KARŞITI EYLEMCİ’YE KÖPEK KAFASI İLE TAHDİT

Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı baskı,zulüm ve soykırım uygulayan ÇKP Faşizminin baskı,zulüm ve tehditleri komşu Türk Cumhuriyetlerinde de günden güne artıyor. Kızıl Çin emperyalizminin Türkistan’a yayılma, sömürgeleştirme ve işgal etme Palanlarının bilincinde olan Kazakistan Uyruklu Çin karşıtı Kazak Türkü eylemci Nurcan Muhammedov kesilmiş Köpek Kafası ile tehdit edildiği açıklandı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kazakistan’ın Çimkent şehrinde yaşayan ve Çin yayılmacılığına karşı eylemlere katılan aktivist Nurcan Muhammedov’a tehdit içeren bir mesaj gönderildi. Muhammedov’un arabasını sprey boya ile çizen saldırganlar, arabanın içerisine birkaç köpek kafası bıraktı. Muhammedov’un arabasının üzerine “hayvan” şeklinde kırmızı sprey boya ile yazı yazıldı. Muhammedov, “Ayrıca ‘hain, uşak’ şeklinde yazılar yazdılar çitlere. Arabamın iki lastiği kesilmiş” açıklamasını yaptı. Muhammedov bu saldırının kendisinin Çin karşıtı eylemleri ile alakalı olduğunu ifade etti.

Muhammedov yerel savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Muhammedov’un bu yıl içerisinde kısa bir süreliğine gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Kazakistan’da geçen aylarda birçok kentte Çin yayılmacılığına karşı eylemler düzenlenmişti. Doğu Türkistan’da Kazaklara yapılan baskılar ve Kazakistan’daki Çin yatırımlarının Kazak işçilere iş imkanı sağlamaması ülkedeki Çin karşıtı tutumların yükselmesine sebebiyet verdi.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/kazakistan-da-cin-karsiti-aktiviste-kesilmis-kopek-kafasiyla-tehdit/118365/

Etiketler: » » » » » » »
Share
197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ