logo

trugen jacn
16 August 2017

KAZAK ÖĞRETMENDEN TUHAF BİR TEKLİF : UYGUR ADI TAŞIYAN İLÇENİN ADI DEĞİŞMELİ !

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan  Kazak Türklerinin   Kazakistan’a göç ettirilmesini ve Kazakistan’ın Doğu Türkistan sınırında bulunan ve Uygur Türklerinin yaşadığı bölgelerin de Uygur adını taşıyan  isimlerinin  değiştirilmesi teklif edildi. Avrasya Ulusal Üniversitesi öğretmeni  Ruslan Tusupbekov  adında bir Kazak öğretmenin  bu teklifi tuhaf bulundu.Bu teklif  hayret ve şaşkınlıkla karşılandı. Ayrıca, bu toprakların tarihi isminin değiştirilmesini  öneren bu Kazak öğretmenin ülkedeki Uygur ilçesinin de isminin değiştirilmesini istemesinin nedeni ise  tuhaf olduğu kadar şüpheli de karşılandı  ve  bir türlü anlaşılamadı.

Uygur Haber Ve Araştırma  Merkezi(UYHAM)

Almaata’daki Avrasya Ulusal Üniversitesi öğretmeni Ruslan Tusupbekov şehrin Uygur ilçesinin isminin değiştirilmesini teklif etti.
Tusupbekov, bu teklifine dünyada siyasi çatışmaların şiddetlenmesini neden göstererek, “Aynı adı taşıyan ilçe hala Kazakistan’da bulunmaktadır. Bu ülkemizde etnik grubun adını taşıyan tek ilçedir. Bu tuhaftır, öyle değil mi? Şimdi Çin’de “Uygur sorunu” alevleniyor. Çin’in Kuzey-batısındaki bu topraklar Rusya ve Çin arasında hep tartışma konusu olmuş. Bu konu hakkında çok konuşmak mümkün, ancak bizim için önemlisi Kazakistan’ın bu sorunda tarafsız kalmasıdır” dedi.

Kazakistan Uygurlarının resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kazakistanlı öğretmen Ruslan Tusupbekov bunun yanında Çin’deki Kazak nüfusu sorunsuz  olarak Kazakistan’a göç ettirilmesini  de teklif etti.

Kazakistan Uygurlarının resimleri ile ilgili görsel sonucu

 

Kaynak :  www.dunyabulteni.net/manset/405873/kazakistandaki-uygur-ilcesinin-ismi-degisiyor

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1592 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ