logo

trugen jacn

YAZARLAR AHMET TAŞGETİREN VE MEHMET OCAKTAN : KOMÜNİST ÇİN’E MAHKUM OLDUK !

Karar Gazetesi yazarları Ahmet Taşgetiren ve Mehmet Ocaktan  Karar Tv.’de ” Buradan Bakınca” programında  sıcak gündem olan Çin-Türkiye ilişkileri ile  Çin’in parası ödenmesine rağmen göndermeği Sinovak aşısı konusunu   değerlendirdi. Ahmet Taşgetiren Çin’in Doğu Türkistan  Türklerine yönelik zulmü karşısında  Türkiye’nin suskunluğunu  ” Çin, karşılıklı  ilişkilerimizı bir tür diyete dönüşüyor. Çin, ‘ben sana aşı veririm ama sen de Doğu Türkistan gündemini devreden çıkar” diyor. Çin ile aşı ilişkimiz Doğu Türkistan  konusunda iktidarı bu noktada suskunluğa mahkum ediyor.” sözleri ile yorumluyor.

Ahmet Taşgetiren (@AhmetTasgetiren) | Twitter

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

KARAR   Gazetesi yazarları Ahmet Taşgetiren ve Mehmet Ocaktan, Buradan Bakınca’da, Doğu Türkistan’daki Çin işkencesini, Türk dış politikasını ve polis genelgesini konu aldı.

“ÇİN’E MAHKUM OLDUK”

Çin tarafından Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik gerçekleştirilen işkence devam ediyor. Türkiye’nin bu zulüm karşısındaki suskunluğunun temel sebebini, Taşgetiren dile getirdi:

“Çin ile ilişkimiz bir tür diyete dönüşüyor. Çin, ‘ben sana aşı veririm ama sen de Doğu Türkistan gündemini devreden çıkar” diyor. Çin ile aşı ilişkimiz Doğu Türkistan iktidarı bu noktada suskunluğa mahkum ediyor.”

Yazar Mehmet Ocaktan ise şunları kaydetti:

“Biz başından itibaren Çin’e mahkum olduk. Çin ile 100 milyonluk aşı anlaşması yaptık denildi sonra 50 milyon olduğu anlaşıldı. Aşı geldi mi gelecek mi bunu kimse bilmiyor.”

Türkiye’ye Çin tarafından gönderilecek aşı ile ilgili Taşgetiren şunları kaydetti:  “Aşı seferberliğini yükseltmek gerekiyor, bu noktada sıkıntı çekiyoruz. 1 milyon aşı yapabilecek bir dağıtım potansiyeline sahip olduğumuz ifade ediliyordu. Şimdi elde aşı yok” diye konuştu.

Kaynak : https://www.karar.com/guncel-haberler/buradan-bakinca-yarin-karar-tvde-1-1615464

Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ