logo

trugen jacn
01 Ekim 2014

BUGÜN 01 EKİM-DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN KARA BİR GÜN. KOMÜNİST ÇİN ORDULARI , 1949’DA DOĞU TÜRKİSTAN’I KANLA İŞGAL ETMİŞTİ.

      İŞGALCI KOMÜNİST ÇİN; DOĞU TÜRKİSTAN’İN İŞGALİNİN 65.YILINDA HÜR DÜNYA’DA YAŞAYAN UYGUR  TÜRKLERİ TARAFINDAN  PROTESTO EDİLDİ.

amerika-uyghur-1-oktebir-namayish.jpg
Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

    Doğu Türkistan’in Komünist Çin Ordularınca işgal edilmesinin 65.yılı ,muhaceretete yaşayan Uygur Türklerince yaşadıkları ülkelerde dzenledikleri çeşitli protesto gösöterileri ve çeşitli etkinliklerle protesto edildi.

30 Eylul Pazertesi günü ABD’nın başkenti Washington’daki Çin Büyükelçiliği önünde yapılan bir protesto gösterisi ile çin kınandı ve Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve devlet terörü başta bütün insan hakları ihlallerine derhal son vermeye çağırıldı.
ABD.Uygur Cemiyeti Başkanı Alim Seyitof’un başkanlığında düzenlenen protesto gösterisine Dunya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir başta olmak üzere Washington’da yaşayan 100 civarında Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri katıldı.
Konuşmalarda ayrıca,23 Eylul’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Dr.İlham Tohti ‘nın derhal serbest bırakılması talep edildi. Son Yarkent-İlişku ve Korla – Bügür katliamları de çeşitli pankart ve sloganlarla kınandı.

Almata-29-Sentebir.jpg
Kazakistan’in Alma-Ata şehrinde yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Anavatanları Doğu Türkistan’ın Kızıl Çin Ordularınca işgal edilmesinin 65.yılı münasebetiyle Alma_Ata şehrinin Dostluk Mahallesinde gerçekleştirdikleri bir salon toplantısında Çin’i protesto etti.
Kur’an-İ Kerim tilaveti ile başlayan toplantı’da konuşan Din Bilgini Muhammed Hacım şehitler için dua etti ve bir konuşma yaptı.Muhammed Hacı konuşmasında Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için şehit olanları ranmetle andıklarını, vatan için dökülen kanların hiç de boşa gitmeyeceğini,Çin zulmünün ebedi olmadığını ve en kısa zamanda zeval dile bulacağını getirdi .
Daha sonra koruşan Siyaset uzmanı ve Uygur Aktivist Kahraman Hocamberdi,burada toplantı yapılmasına izin veren Kazakistan Hükümetine teşekkür etti. Dr.Tohti’nin müebbed hapisle cezalandırılmasını ve Çin’in Doğu Türkistan’daki son katliamlarını de kınadığını ifade etti.
Daha sonra Uygur Aydınları Sabit İskenderov,Yadikar Sabitov,Malik Sadırov gibi şair yazar ve gazeteciler söz alarak Çin’i Doğu Türkistan’ın işgalinden dolayı kınadılar baskı,zulüm ve devlet terörüne Katliamlara son vermeye çağırdılar.Ayrıca Dr.Tohti’nin hukuksuz mahkum edilmesini de protesto ederek derhal serbest bırakılmasını talep ettiler.
Türkiye, Avustralya,Kanada AB. Ülkeleri başta dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Doğu Türkistan Türkleri de işgal günü olan 01 Ekim gününde geçmiş yıllarda olduğu gibi Çeşitli etkinlikler düzenleyerek ile Çin’in işgalını ve katliamlarını Protesto etmeleri bekleniyor.

ilixan-tore-305.jpg
Bilindiği gibi, 1944’de  Alihan Töre Başkanlığında Gulca merkezli kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti, Yalta’da toplanan 5 Büyüklerin Dünyayı taksim Konferansında Stalin’in hiyaneti,Batılı Ülkelerin de lakayıtlık ve göz yumması ile Çin’in nüfuz bölgesine terk edildi. Ancak,1949’a kadar bu Cumhuriyet Milli Ordusu sayesinde fiilen varlığını sürdürdü.
Çin’deki iç savaştan galip olarak çıkan Mao Liderliğindeki Komünist Çin’in 8.Ordusu Uygurların Celladı olarak anılan General Vang Cin komutasında Doğu Türkistan sınırlarına kadar dayandılar.Doğu Türkistan Liderleri M.Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin başkanlığındaki Uygur ve Kazak Liderler, devrin siyasi durumunu de doğru tahlil ederek, i kalabalık Kızıl Çin Ordularına karşı gelmenin büyük katliamlara neden olabileceği endişesi ile ^Vatan İçin,Vatan’dan Ayrılma” şiarı ile Doğu Türkistan’dan ayrıldılar.Sovyetlerin lojistik desteği ile Doğu Türkistan’a intikal ettirilen Komünist Çin Orduları 1052 yılına kadar büyük katliamlar ve soygunlar yaparak ülkeyi fiilen işgal etti.
01 Ekim 1955’de Doğu Türkistan halkının tepkisine rağmen, Ülkeyi Sözde Uygur Özerk Bölgesi olarak ilan etti.

     Doğu Türkistan’ın Bağımsızlığı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran ile anıyoruz.

     İşgalcı Komünist Çin Emperyalizmini ŞİDDETLE kınıyor ve protesto ediyoruz.

 İŞGALCI KOMÜNİST ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DAN  DEFOL..!

Etiketler: » » »
Share
2110 Kez Görüntülendi.