logo

trugen jacn
09 Nisan 2015

KANADA PARLAMENTOSU’NDA ÇİN’İN RESMİ ORGAN TİCARETİ HAKKINDA ÖZEL OTURUM..

Kanada Parlamentosu’nda, Çin’deki devlet eli ile organ toplama ve ticaretini yapma  uygulaması üzerine düzenlenen  Özel Oturuma sekiz Milletvekili katıldı.

Kanada

       Özel oturumda konuşan Kanada Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu  Başkanı Scott Reid, 21 Ekim 2014’nde yapılan özel oturumda   “ Hiç kimse Çin’in  resmi olarak  yaptığı  Organ ticareti’nın varlığı    ve  onun  boyutu hakkında  bundan sonra hiç bir şekilde  şüphe edemez ve etmemelidir de.” dedi.

Parlamentonun Liberal Parti  Üyesi (milletvekili) Irwin Cotler, ise, Çin’deki  yönetiminin bizzat yönettiği ve  icra ettiği  organ  ticaretinin  devlet onaylı  olduğunu ve “Çin toplumunun en savunmasız ve masum kesimine karşı işlenen insanlığa karşı suç” olduğunu vurguladı.

Liberal Parti Milletvekili Cotler, mevzuat ve kamu bilinci dahil olmak üzere  insani  bir yaklaşımla bu suçun derhal durdurulması gerektiğini  söyledi. “Eğer zamanında harekete geçmezsek bu suça ortak olmuş sayılırız..Dolayısıyla burada Parlamento, Hükümet ve sivil toplum olarak hepimiz Çin’den  bu insanlık suçu konusunda hesap sormaya mecburuz.^dedi.

Ottawa’daki Kanada Parlamentosunda düzenlenen oturumun ev sahipliğini Soctt Reid yaptı. Oturuma 7 milletvekili katıldı. Çin’in insanlardan zorla organ alması uygulamasına  Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH) Temsilcisi Damon Noto ve gazeteci Ethan Gutmann da  katıldı ve bu konuda konuştular.

Milletvekili Tyrone Benskin konuşmasında , “Bugün anlatılanlar, Çin yönetiminin resmi olarak  Organ ticareti   uygulaması ile ilgili farkındalık yaratılması  açısından bir dönüm noktası olmuştur.” dedi. Çin’in resmi şekilde organ ticareti yaptığı yobundaki iddialara başlangıçta kabul etmekte zorlandığı,ancak daha sonra gerçeklerin ve buna ait kanıtların ortaya konulmasından sonra bu   uygulama hakkında artık hiç kuşkusunun kalmadığını söyledi. Kanada’nın organ turizmini durdurmak ve Kanadalıların organ için Çin’e seyahat etmelerini engellemeye yönelik hemen harekete geçilmesinin  gerektiğini de özellikle vurguladı.

Milletvekili Wayne Marston, Falun Gong Tarikatı mensupları ile  ve toplantıya katılan  iki insan Hakları Aktivisitleri, Avukat David Matas ile  eski Kanadalı diplomat David Kilgour’udinledikten sonra konuyla ilgili ayrıntılı ve net bilgiler edindiklerini söyledi. Ayrıca, Özel Oturumda konuşan şahitlerin ve Avukatların anlattıklarının tamamı  çok net ve ayrıntılı  bilgilerdi. Burada Çin’deki organ ticareti konusunda elde ettiğimiz bilgiler gerçekten çok önemli önemli idi.Bu konuda yeterli bilgilere sahip olduğumuzu düşünüyorum. ” dedi.

Organ Ticaretinde Falun Gong  Mensupları  Ana Hedeftir

Dr. Noto’ya göre, Çin’deki organ nakillerinin sayısı 1999 yılında sadece birkaç bin iken, 2004 yılında birkaç yüz bine fırlamıştır. Aynı şey nakil merkezleri için de geçerlidir. Çin hastaneleri iki hafta içinde eşleşen organ bulmayı garanti etmekte  ve organ  nakil ameliyatları için randevularını çok kısa sürede verebileceklerini belirten reklamlar vermektedirler.

Dr. Noto, Çin’deki bazı Hastanelerin organ nakli ameliyatlarının  “Olumlu ve Kaliteli  sonuçlar”  konusunda ve nakledilecek organlarını  nakil öncesinde “Donörler” üzerinde testler yapma garantisi verdiklerinin tesbit edildiğini de  söyledi.

Noto,  Çin’de idam   mahkûmlarının sayısının her yıl 2  ile 5  bin arasında değiştiğini, oysa bu rakamın Çin’deki devasa organ  rezervi ve sayısını onlarca kat geçtiğini de açıkladı. Bu durumun ise,tam ve net olarak açıklanamadığı de belirtti.  Bu konuda tek ihtimalın Çin’de muazzam olarak işleyen bir canlı organ ticareti sektörünün(Havuzunun) olduğunun bir kanıtı olduğunu de sözlerine ekledi. Çin’in resmi olarak yapmakta olduğu organ ticareti konusunda  elde edilen kanıtlara göre , sağlıklı yaşam  ve temiz alışkanlıkları ile bilinen Falun Gong tariukatı mensuplarının organ ticareti konusunda ana sağlayıcı ve  ana hedef olduğu gerçeğine işaret etmektedir. Falun Gong tarıkatına  karşı ülke çapında yürütülen  baskı,zulüm ve hukuksuz tutuklama kampanayaları ve zorla  kişilerden zorla organ alınması konusunda ve organ ticareti yapan ve bu suça karışanlara tatbik edilen kovuşturma,soruşturma ve yargı süreçlerinde basit cezalar bu insanlık suçunun  daha da yaygın olarak işlenmesine yol açmaktadır.

Kanadalı Gazeteci Ethan Gutmann da Katliam (The Slaughter) adlı ile yayınladığı son kitabında bu  konudakı gerçekleri bütün açıklığı ile gözler önüne sermektedir. Geçtiğimiz  aylarda görevlerinden alınan ÇKP.Merkez Komitesi Üyesi ve Çung Qing Eyalet Valisi Bo Xilai  ile  Uygur Bölgesi eski ÇKP.Genel Sekreteri  Wang Liquen  başta olmak üzere  önemli sayıda  ÇKP ‘nın çeşitili düzeydeki yetkililerinin, halen sürdürülmekte  olan bu insanlık  suçuna  katıldıklarını  de ifade etti. söyledi.

Kanada Parlamentosu’ndaki bu özel Oturuma, Milletvekilleri David Sweet, Nina Grewal, Gary Ralph Schellenberger ve Judy Sgro da katıldı.

Read more http://epochtimestr.com/index.php/kanada-parlamento-oturumunda-cindeki-organ-toplama-uygulamasina-hayir-dendi

Etiketler: » » » »
Share
1274 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER