logo

trugen jacn

KANADA BAŞBAKANI TRUDEAU : UYGURLARIN İNSAN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Çin’e Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere baskı yönelik, zulüm ve soykırım cinayetlerine bir kez daha tepki gösterdi. Başbakan Trudeau Çin’in Kanadalı bir milletvekiline kabul etmek için kabul ettirmek için Uygurların insan haklarını savunmaya devam edeceğiz. “açıklamasında bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin’in Kanadalı bir milletvekiline yaptırım yaptırım olduğunu belirterek insan haklarını savunmaya devam edeceklerini bildirdi.

ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Kanada, bu hafta Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri kapsamında Çinli yetkililere ve kuruluşlara  yaptırım uygulamıştı .

Çin, misilleme olarak Kanada Parlamentosu Dış İlişkiler ve Uluslararası Kalkınma Daimi Komitesi (FAAE) Başkan Yardımcılığı görevini yürüten muhalif milletvekili Michael Chong’a karşı uygulama kararı aldı.

Pekin ayrıca FAAE’ye bağlı 8 Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi’ni de yaptırım kurumlar sıraladı.

Alt komite, bu ay hazırladığı bir raporla ‘Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım ve insanlığa karşı suçlar işlediğini bildirmişti.

Başbakan Trudeau, Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau’nun twit iletisini etiketleyerek, kendi Twitter hesabından açıklamada, “Çin’in yaptırımları, demokrasimizin kalbindeki şeffaflığa ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Bu kabul edilemez eylemlere karşı parlamenterlerin yanındayız ve uluslararası ortakla tüm dünyada insan haklarını savunmaya devam edeceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Bakan Garneau da, “Kanada hükümeti, Çin’in kabul edilemez yaptırımlarla hedef öğren parlamenterlerin yanındadır. İnsan haklarını, demokrasiyi ve ifade özgür özgür savunmak için ortaklarımız devam edeceğiz.” paylaşımında bulunmuştu.

Çin : Doğu Türkistan ile ilgili Satın Alınmış Manifülasyonlar Durdurulmalı

Çin, misilleme olarak Kanada Parlamentosu Dış İlişkiler ve Uluslararası Kalkınma Daimi Komitesi (FAAE) Başkan Yardımcılığı görevini yürüten muhalif milletvekili Michael Chong’a karşı uygulama kararı aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, misilleme gerçekleştirdi Kanadalı milletvekilinin yanı sıra ABD Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu (USCIRF) Başkanı Gayle Manchin ile Başkan Yardımcısı Tony Perkins’in de yaptırım seylerler sıralayanığını bildirdi.

Pekin ayrıca FAAE’ye bağlı 8 Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi’ni de yaptırım kurumlar listesine aldığını açıkladı.

Alt komite, bu ay hazırladığı bir raporla ‘Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım ve insanlığa karşı suçlar işlediğini bildirmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasının devamında “Çin hükümeti ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumaya ve ilgili tarafları durumu net olarak anlamaya ve hatalarını düzeltmeye çağırıyoruz.” Sincan (Doğu Türkistan) ile ilgili dolaşma manipülasyonu durdurmalı, Çin’in içişlerine bir yapılandırma müdahale Önlemeden kaçınmalı ve yanlış yolda daha ileri gitmekten kaçınmalıdırlar. Aksi takdirde sonuçlarına katlanırlar. “Denildi.

Kanadalı milletvekili: Çin’in yaptırımları benim için onur nişanı

Kanadalı Muhafazakar Parti Üyesi Milletvekili Chong ise Çin’in yaptırımlarını bir ‘onur nişanı’ olarak taşıyacağını dile getirdi.

Chong, bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, Çin’in tepkisine atıfla, “Bu, parlamenterlerin Çin’in Uygur soykırımına dikkat çekmede etkili olduklarını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekili Chong, ayrıca Trudeau hükümetini “Uygur soykırımını resmi olarak tanımaya” çağıran Chong, Pekin’in yaptırımlarının pratikte bir etkisinin olmayacağını zira Çin’e gitmek gibi bir planının olmadığını aktardı.

Başbakan Tredeau : Çin’in Yaptırımları İfade Özgürlüğümüze Bir Saldırıdır

Başbakan Trudeau, Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau’nun twit iletisini etiketleyerek, kendi Twitter hesabından açıklamada, “Çin’in yaptırımları, demokrasimizin kalbindeki tüm şeffaflığa ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Bu kabul edilemez eylemlere karşı parlamenterlerin yanındayız ve uluslararası ortakla tüm dünyada insan haklarını savunmaya devam edeceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/03/28/kanada-basbakan-trudeau-dan-cin-e-dogu-turkistan-tepkisi-insan-haklar-n-savunmaya-devam-ed

 

Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ