logo

trugen jacn
25 Mayıs 2015

JAPON GENÇLERDEN İŞGALCI ÇİN’E GÖKBAYRAKLI GÖZDAĞI VERME EYLEMİ

       Komünist Çin Karşıtı ve Uygur dostu Japon gençlerin Teknelerinin direklerine  Doğu Türkistan’ın ay yıldızlı Gökbayrağını  çekerek   Çin denizinde devriye görevi yapan   Çin donanmasına gözdağı verdikleri   bildiriliyor.

Japon Bot

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Bugün  25  Mayıs itibariyle  sosyal medya’da (twitter’de) yer alan bir paylaşımda üzerinde dalgalanan gökbayrağın yer aldığı Japon Hücumbotuna ait  olduğu bildirilen   resim ve buna ait kısa bilgiler yer alıyor.

Samsun Haber Merkezi tarafından paylaşılan haber ve resimde ” Japon Hücumbotlarının Çin denizinde “Doğu Türkistan” bayrakları cekerek Çin donanmasına gözdağı veriyorlar” ifadesi yer alıyor.

        Resim ve haberler Japonya’da yaşayan Uygur Aydını Dr.Turmuhammed Haşım beye gönderilerek kendisinin bu haberin doğruluğu teyit etmesini ve varsa bununla ilgili ayrıntılı bilgiler vermesi rica  edildi. Dr.Haşım Bey,olayın doğru olduğunu Komünist Çin karşıtı ve Uygurların  dostu olan bazı Milliyetçi Japon gurupların teknelerine Doğu Türkistan’ın Ay yıldızlı gökbayrağını çekerek Çin denizi’ndeki Japonya’ya ait Sinkaku Adası açıklarındaki Çin Donanmasına ait gemilere protesto amaçlı gözdağı verme ve protesto amaçlı bazı eylemler yaparak Çin’i kızdırmaya  çalıştıklarını yazılı olarak  bildirdi.

        Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) olarak,haberi düzeltiyor, sayın Dr.Turmuhammed Haşım’a da bu katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

      Hatırılanacağı üzere; insanların yaşamadığı    uzun yıllardan beri Japonlara birküçük ada olan Sinkaku adası üzerinde  Çin yönetimi hak iddia etmiş ve bu adayı işgal etme girişiminde bulunmuştu. Bunun üzerine Japonya Hükümeti  Japon vatandaşının özel mülkiyetinde olan bu adayı kamulaştırmış ve adanın Japon devletinin bir toprak parçası olduğunu ilan etmişti.

Daha sonra bazı aşırı milliyetçi Çinli aktivistler silahsız ve  küçük teknelerle adaya çıkma girişiminde bulunmuştu.Bunun üzerine Japon Hükümeti bu adayı deniz ve hava trafiğine kapatmış ve Japor donanmasına ait gemiler adayı kuşatma altına almıştı.
Daha sonra  BM. ve diğer bazı ülkelerin araya girmesi ile ikiülke arasındaki Sinkaku adası sorunu  buz dolabına kaldırılmıştı. Fakat,karşılıklı gerginlikler zaman zaman bu şekilde gündeme gelemektedir.

        Japonya’nın  19.asırdan itibaren Doğu Türkistan’a ilgi duymaya başladığı biliniyor. Son yıllarda   diaspora’daki Doğu Türkistan Teşkilatlarına ve insan hakları ve hukuk odaklı kurum ve kuruluşların  hareketlerine yakın ilgi göstermeye başladığı biliniyor.  Dünya Uygur Kurultayı’nın bir çok toplantısına ev vsahipliği yapmıştır. Ayrıca,Japon Parlamentosu’nda kurulan Japon-Uygur Dostluk gurubu başta bazı siyasi Partiler,Üniversiteler ve araştırma kuruluşları DUK Başkanı Rabia Kadir’ı bir kaç kez Japonya’ya davet etmiş ve Japon Parlamentosunda konuşma yapmasını sağlamıştı.

       Ayrıca, Japonya’da sayılarının bir kaç bin kişi olduğu tahmin edilen bir Uygur toplumunun  bu ülkeye yerleştiği ve bilimsel ve sosyal alanlarda çok aktif hale geldikleri biliniyor.

        Japon gençlerinin   Çin denizindeki  devriye gezen Çin donanmasına  karşı  gökbayraklı gözdağı  verme eylemi ilk   kez   gerçekleşmiş oluyor.

Etiketler: » » » » »
Share
9810 Kez Görüntülendi.