logo

trugen jacn
29 June 2019

JAPONYA, ÇİN’İN BASKILARINA BOYUN EĞMEDİ,RABİA KADİR’E VİZE VEREREK ÜLKESİNE ALDI

Japonya, Çin’in tüm diplomatik girişimlerine ve itirazlarına rağmen Dünya Uygur Kurultayının sabık başkanı ve Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türkü aktivist Rabia Kader’e G-20 zirvesi öncesi ülkesine gelebilmesi için vize verdi.Rabia Kadir G-20 zirvesi sırasında Osaka başta olmak üzere bir çok Japon kentlerinde düzenlenen bir dizi etkinliklere katıldı. Uygur Türkü aktivist Kadir,katıldığı bu etkinliklerde Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,insanlık dışı cinayetleri ve soykırım uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarında hapiste tutulan milyonlarca Müslüman Türk’ün durumu hakkında bilgi verdi .O,bu konuşmalarında Doğu Türkistan sorununu Japonya başta insan hakları ve demokrasiye duyarlı ülkelerdenve uluslar arası toplumdan Doğu Türkistan’daki etnik katliamı durdurması için Çin’e baskı yapmaları çağrısında bulundu.
Rabia Kader, Çin'ın baskısına rağmen G20'de

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

G-20 Zirvesi 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilecek.

Zirveye Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de katılacak.

Çin yönetimi uzun süredir Rabia Kader’in girişini engellemek için Japonya’ya baskı uyguluyordu. Vize başvurusunun 7 Haziran’da yapıldığını belirten Japon yetkililer, daha önce 10 defadan fazla ülkeyi ziyaret eden Rabia Kader’in yeniden gelmemesi için herhangi bir engelin olmadığını bildirdi.

DOĞRUDAN JAPON BAŞBAKANIN OFİSİNE BAŞVURU YAPILDI

Euronews’ten Mustafa Bağ’ın haberine göre Çinli yetkililerin, Kader’in Japonya’ya girişiyle ilgili aralık ayında Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin ofisine doğrudan başvuruda bulunduğu aktarıldı.

Talebin Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Bakanlığı yetkililerince gerçekleştirildiği kaydedildi.

Eş zamanlı olarak Osaka’yı ziyaret edecek olan siyasi aktivist Rabia Kader, Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini protesto ederek Uygurların sesini duyurmaya çalışacak.

Rabia Kader bu eylemiyle Şi Cinping’in idaresindeki Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da inşa ettiği ve milyonlarca Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerini tuttuğu toplama kamplarını dünya gündemine taşımayı hedefliyor.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Turmuhammet Hashim dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaKonuyla ilgili basın açıklaması yapan Rabia Kadİr, “Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin G20’de bu konuyu gündeme getirmesini bekliyorum. Çünkü Eylül 2018’de ona bir açık mektup yazdım ve Japonya’nın toplama kamplarının kapatılması için Çin’e baskı yapmasını istedim” dedi.

Çin’de ayrılıkçı olmakla suçlanan ve uzun süre hapis yatan siyasetçi, yazar ve insan hakları aktivisti Rabia Kader sürgündeki Tibetliler, Uygurlar ve diğer azınlıkları da temsil eden Özgür Hint-Pasifik İttifakı isimli örgütün liderliğini de yürütüyor.

Rabia Kadir, 1998 yılıında Çin işgal yönetimince tutuklanarak 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Çin yönetimi, ABD.başta batı ülkelerinin ve uluslar arası toplumun baskıları sonucu 2005 yılında Urumçi cezaevinden serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Kadir daha sonra ABD’ye iltica etmişti.Halen başkent Washington’da yaşamaktadır.


Kaynak ://www.timeturk.com/rabia-kader-cin-in-baskisina-ragmen-g20-de/haber-

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1868 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ