logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ YOKUŞ : UYGUR YASASI UYGURLARIN TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI

تۈركىيە «ئىيى»، يەنى «ياخشى» پارتىيەسىنىڭ پارلامېنت ئەزاسى فاھرەتتىن يوقۇش ئەپەندى مۇخبىرلارنى كۈتۈۋېلىش يىغىنىدا.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Parlamentosu üst kanadı Senato ile Alt kanadı Temsilciler Meclisi(Kongre’da) 25 Mayıs’ta ezinci çoğunluk,413 oyla kabul ve 17 Haziran’da da ABD. Başkanı Donalp Trump tarafından imzalanan UYGUR İNSAN HAKLARI VE POLİTİKASI yasasının yürürlüğe girmesinin dünya’de yankıları devam ediyor. Bu yasanın en dikkat çeken bir maddesi de ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik,insanlık dışı baskı ve zulmu ile tüm İnsanlığa karşı işlenen bir insanlık suçu niteliğindeki bu cinayetlerinin projesini yapan,emrini veren ve bu cinayetleri işleyen ÇKP’lı Suçlulara karşı açık ve net ifadeler taşımış olmasıdır. Bu yasa ile sözde Uygur Özerk Bölgesinde bu insan hakaları ihlleleri suçunu işleyen ÇKP İşgal yönetiminin işkenceci ve katil sorumlularından ; Başkatil ÇKP Bölgesel Sekreteri Çin Quenggou başta olmak üzere Uygurlar,Kazaklar ve diğer azınlık olarak tanımlanan Müslüman Türklere yönelik bu insanlık suçlarını işleyen işgal yönetiminin Sorumluları ve bu suçlar ile ilişki ve ilintisi olan çok sayıdaki yetkililer hakkında suçlular Listesi hazırlanamasını emretmesi çarpıcı bir konu olarak öne çıkıyor.

Soydaşlarımız yaşam savaşı veriyor! » Haber Nida Haber vermeye geldik

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ YOKUŞ : BU YASA UYGUR TÜRKLERİNİN TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI

Özgür Asya Radyosu Ankara Temsilcisi Erkin Tarım’in Uygur yasası ile sorularını cevaplandıran İYİ Parti Konya Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş bu yasa ile ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti ;

Uygur Yasası AB.Ülkeleri ve diğer Devletlere Örnek Olacaktır

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin yokuş, ABD’ Başkanı Trump’un onaylaması ile resmen yürürlüğe giren Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasının çok önemli bir kanun olduğunu belirterek şönları söyledi ; ” Ben Uygur İnsan hakları ve Politikası yasasının çıkarılmasını ve yürürlüğe girmesini içtenlikle kutluyorum. Bu yasanın Doğu Türkistan sorununun çözüme kavuşturulması konusunda olumlu etkileri olacaktır. Bu yasanın çıkmasından sonra diğer demokrasi ve insan haklarını önceleyen ülkeler buna elbette sessiz kalmayacaklardır. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Avrupa Brliği ve Avrupa Parlamentosu başta Avrupa ülkeleri ve uluslar arası insan hakları ve hkuk kuruluşları Doğu Türkistan konusunda bir çok kararlar kabul ederek Çin’i kınadı ve protesto etti. Ancak,Çin yönetimi bu tepki ve protestoları hiç bir şekilde dikkate almayarak cevap vermeye bile gerek görmedi. Bu yasanın başka Ülkelerin benzer yasalar çıkarması ve kararlar alması için örnek olabilecektir. Sonuç itibariyle bu Yasanın Doğu Türkistanlı soydaşlarımız için büyük yararları olacaktır,diye düşünüyorum. ” Şeklinde konuştu.

Fahrettin Yokuş'tan Doğu Türkistan Çağrısı : Soydaşlarımız Yaşam Savaşı  Veriyor | | Uygur Haber

Uygur Yasanının Türkiye’ye de olumlu yansımaları olacaktır.

ABD yönetiminin kabul ettiği ve uygulamaya koyacağı Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasının Türkiye’ye de olumlu bir şekilde yansıyacağını düşündüğünü belirten İYİ Parti Milletvekili Yokuş şunları ifade etti ; ” Ben Çin’in Doğu Türkistan’daki Soydaşlarımıza karşı baskı zulüm ve soykırım cinayetlerinin en azından tesbiti ve sorumlulara karşı yaptırım uygulanmasını öngören ve ABD’nın kabul ettiği bu Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasının büyük yansımaları olacağını düşünüyorum. Elbette ki bu yasanın Türkiye’mizde olumlu şekilde etkileri ve yansımaları olacaktır. Ben bu yasayı üyesi olduğum TBMM.İnsan Haklarını inceleme Komisyonunda anlatacağım. TBMM. Genel Kurulunda söz alarak gündeme taşıyacağım. Biz İYİ Parti olarak ; Türkiye’nin de Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinı araştırmak üzere bir Heyetin teşil edilmesini ve bölge’ye gitmesini teklif edeceğiz. Bu aşamadan sonra Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki sessizlik ve kayıtsızlığine son vereceğini ümit ediyorum.” dedi.

Hakan Çavuşoğlu: 5'ten fazla vurulma vakası tespit edildi

RFA. : TBMM.İnsan Hakları Başkanı Çavuşoğlu Henüz Cevap Veremedi

Özgür Asya radyosu (rfa.org)Ankara Temsilcisi Erkin Tarım,radyo’da yayınlayacağı bu programı ile ilgili olarak şu açıklamayı de yaptı ; ” TBMM.İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Çavuşğlu Özgür Asya Radyosu adına Uygur yasası ile ilgili olarak görüşlerine başvurdum.Sayın Başkanı bana bu koudaki sorularını kendisine yazılı olarak iletmesini talep etti.Bunun üzerine ben sorularımızı yazılı olarak kendisine takdim ettim.Ancak kendileri bu haberin yazım süreci içerisinde bize dönüş yapamadılar. Kendileri bu konuda görüşlerini bize ilettikleri takdirde kendisinin cevaplarını özel bir haber olarak yayınlayacağız. ” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
510 Kez Görüntülendi.