logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ YOKUŞ : ÇİN’İN BASKI VE ZULMÜNÜ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ !

iyi PARTI mİLLETVEKİLİ YOKUŞ RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İYİ Parti Konya Milletvekili Sayın Fahreettin Yokuş  İYİ Parti olarak  Doğu Türkistan’daki Çin baskı ve zulmü ile etnik soykırım uygulamalarını dünya’ya anlatmaya  ve doğu Türkistan davasını da desteklemeye devam edeceklerini   açıkladı.

Özgür Asya radyosunun haberine göre,TBMM. Türkiye Çin Dostluk gurubu üyesi de olan Milletvekili Yokuş   kendilerini ziyaret eden Dünya  Uygur Kurultayı Genel Başkan Başdanışmanı Dr.Resat Abbas ve DUK Denetim Kurulu Başkanı Abdulhekim İdris ile Uygur Türkü aktivisit  ve Uygur Hareketi Başkanı Ruşen Abbas ve  Ankara’da faaliyet gösteren Doğu Türkistan STK.ları temsilcilerinin  de yer aldığı  bir heyeti kabulü sırasında şunları  söyledi ; “ Biz İYİ Parti olarak Doğu Türkistan davasını yürütmek isteyen her kesi kollar ve destekleriz. Bildiğiniz gibi son bir yıldır, Doğu Türkistan’daki insanlık trajedisini TBMM.’de sürekli gündeme getirmeye çalışıyoruz.Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendi bizzat Parlamento’de ve TBMM:Gurup toplantısında dafalarca gündeme taşıyan konuşmalar yaptı.İYİ Parti Milletvekilileri ve Teşkilatlarımız Doğu Türkistan ile ilgili yapılan bütün   toplantı,yürüyüş ve protesto gösterilerine katılarak  destek vermeye çalıştık.Demem odur ki ; İYİ Parti olarak Parlamenterler olarak Doğu Türkistan’daki Çin baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerini  Türk Milletine ve uluslara arası topluma anlatmak için elimizden geldiğince bundan böyle de gayret göstereceğiz.”dedi.

Türkiye’nin Uygur Türkleri Kardeşlerimize Sahip Çıkması Şart

İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş  sözlerine devamla şunları ifade etti “ Türk Hükümetinin Doğu Türkistanlı Kardeşlerimize sahip çakmaları şarttır. Hükümetimiz Doğu Türkistan konusunda yeterli derecede ve çok iyi bir şekilde bilgi sahibi olmalıdır. Bu ülkede neler oluyor  Çin yönetimi Kardeşlerimize neler yapıyor ? Bunları bilmek çok önemlidir.  Hükümet bütün siyasi partilerden ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinden  oluşan bir Hayeti  durumu yerinde görmek ve incelemek için Doğu Türkistan’a göndermelidir. Dış işleri Bakanımız bölgeye bir Heyet gönderileceğini söylüyor. İnşaallah bu  inceleme gezisi gerçekleşir.Sonuçta Türkiye Yönetimi Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmalıdır.”dedi.

Heyet üyeleri de Doğu Türkistan’daki mevcut durum ile Dünya Uygur Kudultayının çalışmaları hakkında bilgi sundu ve katkılarından dolayı İYİ Parti’ye,kendilerine ve Türk halkına minnettar olduklarını ifade ettiler.

Share
661 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ