logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ KONCUK : TÜRKİYE, D. TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNÜ ARTIK GÖRMELİ !

تۈركىيە پارلامېنت ئەزاسى ئىسمائىل قونجۇق ئەپەندى ئۇيغۇرلار توغرىسىدىكى يىغىندا سۆزلىمەكتە.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Adana Milletvekili Sayın İsmail Koncuk, Türkiye,artık Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulmüne karşı takındığı duymama, görmeme ve tepki göstermeme tavrına son vermesi gerektiğini açıkladı.

İYİ Parti Milletvekili Sayın İsmail Koncuk, ABD Parlamentosunda geçtiğimiz hafta ezici oy çoğunluğu ile kabul edilen Uygur İnsan Hakları Ve Politikası yasası ile ilgili olarak Özgür Asya radyosu’na yaptığı değerlendirmelerde şunları ifade etti ; “Biz İYİ Parti olarak Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin yerinde araştırılması ve bu ülkeye bir araştıma Heyeti gönderilmesini içeren bir yasa tasarısı hazırlayarak TBMM.’ne sunduk. Ama bizim bu teklifimiz oylamada iktidar Partıisi AKP. Milletvekililerinin red oyu ve MHP’nın çekimser kalması sonucunda reddedilmiş oldu. Biz İYİ Partı olarak Doğu Türkistan konusundaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve asla vaz geçmiyeceğiz ve durmayacağız. Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım uygulamalarını anlatmaya ve TBMM.’nde dillendirmeye devam edeceğiz. İktidar Çin ile dostane ilişkilerin sürdülmesi uğruna Doğu Türkistan meselesini kurban edecek mi yine ? Yine bu ülkedeki Çin zulmünü görmeyen ve duymayan tutumunu yine sürdürecek mi ? Bilemiyoruz. Ama biz İYİ Parti olarak Hükümetin Doğu Türkistan meselesine sahip çıkması için çağrılarımızı sürdüreceğiz.Biz bu soruna bir insani sorun olarak bakıyoruz ve TBMM’de Türkiye’de ve uluslar arası toplum nezdinde anlatmayı devam ettireceğiz.Türkiye Hükümeti Çin’in Doğu Türkistan’daki Soykırım uygulamalarını artık görmeme, duymama ve suskun kalma duyarsızlığından vaz geçmelidir.” şeklinde konuştu.

İSMAİL KONCUK (@ikoncuk) | Twitter

İYİ Parti Doğu Türkistan duyarlılığı ile biliniyor ve partı olarak uzun süredir,bu konuda bir çok girişim ve faaliyetlerde bulunduğu biliniyor. İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener TBMM gurup toplantılarında dafalarca Çin’inDoğu Türkistan’daki soykırım cinayetlerini dile getirmiş ve en sert cümlelerle tepki göstermiştir. Ayrıca,İyi Parti TBMM.Gurup Başkan Vekilleri Sayın Yavuz Ağıalioğlu,Sayın Lütfi Türkkan başta olmak olmak üzeri İsmail Koncuk,Fahrettin Yokuş ve diğer bir çok Milletvekili TBMM’de söz alarak Doğu Türkistan’daki Çin baskı ve zulmünü sürekli gündeme taşımış ve hükümete çözüm önerileri sunmuştur. Ayrıca.Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ile de İYİ Parti Heyeti olarak özel görüşmeler yapmıştır.

Ayrıca,İYİ Parti Erzurum Milletvekili Sayın Naci Cinisli ABD’de yapılan NATO Ülkeleri Parlamenterler Asamblesinde yaptığı konuşmada da Doğu Türkistan’daki insani krizi gündeme taşımış ve NATO Ülkelerinin Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırımının durdurlması için harekete geçmeleri çağrısında da bulunmuştur.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
532 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ