logo

trugen jacn

İYİ PARTI MİLLETVEKİLİ ORAL, TBMM’DEN DE “ UYGUR İNSAN HAKLARI YASASI “ ÇIKARMALIYIZ !

Resim ve Heykel Müzesi binasının devri TBMM'de!

 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Ankara Millitvekili Halil İbrahim Oral TBMM Genel Kurulunda yaptığı gündem dışı konuşmasında Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını gündeme  getirerek kınadı ve sert şekilde tepki gösterdiğini açıkladı.

Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre İYİ Parti Ankara Milletvekili   Sayın Halil İbrahim Oral 11 Haziran 2020’de  TBMM. genel kurulunda söz alarak konştu. O.konuşmasında   TBMM:’nin Çin’i insan hakları ihlallerinden dolayı kınayan ve protesto eden bir karar çıkarmasını  ve bu konuda caydırıcı tedbirler içeren bir yasa kabul edilmesi gerektiğini bildirdi. alep ettikeri belirtildi.

 Ankara Milletvekili Oral : TBMM.de Uygur İnsan Hakları Yasası Kabul etmeli

İYİ Parti Milletvekili konuşmasında Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve soykırım uygulamaları hakkında bilgi verdi.Oral,Çin’in bu insanlık dışı uygulamalarına karşı ABD.Parlamentosunun Uygur İnsan Hakları ve Politikası  adı ile bir yasa tasarısını kabul ettiğini ve bu  yasanın Başkan Trump’ın imzalamasından sonra resmen yürürlüğü gireceğini ve  baskı,zulüm ve etnik soykırım cinayetlerinde rol alan ÇKP’lı yetkililerin  uluslar arası düzeyde cazalandırılmasının     söz konusu olduğu belirterek şunları söyledi ; “ Ben Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türk Kardeşlerimiz hakkında bir öneride bulunmak istiyorum.Ben TBMM.’nın bir üyesi  ve Türk Milletinin bir ferdi olarak ABD’ Parlamentosunun çıkardığı Uygur yasasından dolayı büyük bir utanç içerisindeyim. Dili,dini,tarihi  bizimle bir ve aynı olan Uygur Kardeşlerimiz için böyle bir yasanın öncelikli olarak bizim çıkarmamız gerekirdi. Ancak,bizim yerimize bu yasayı ABD.kabul etti. Ben bu konuda sizlere ayrıntılı şekilde bilgi vereceğim ve gelişmeleri ortaya koyacağım. Ben bugün  TBMM.çatısı altında  bir yasa teklifinde bulunma talebimi sizlerle paylaşmak istiyorum.  TBMM.üyeleri olarak   ortak bir yasa teklifi ortaya koyalım ve bu parlamento’dan benzer bir Uygur yasası çıkaralım.Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini ortya koyan ve bu konuda Çin’e tepki gösteren ve tenkit eden bir karar tasarısı kabul edelim. 21.yüzyılda Çin tipi toplama kampları kurarak bizim canımız olan milyonlarca  masum Uygur,Kazak ve diğer Türk kardeşlerimizi bu kamplara hukuksuz olarak  hapseden Çin yönetimimine bu insanlık dışı uygulamalarına son ver diyelim. Soydaşlarımıza yapılan bu baskı,zulüm ve soykırımı durdurmasını talep edelim. “şeklinde konuştu.

iyi partiye millet vekili halil oral turkiye buyuk milletet meclisi

Abdulhamid Abdullah paylaştı: 14 Haziran 2020 Pazar

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
433 Kez Görüntülendi.