logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ EREL TBMM’NE DUK BAŞKANI DOLKUN İSA İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Aksaray Milletvekili Erel Bakan Çavuşoğlu’na Dolkun İsa İçin Soru Önergesinde Bulundu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Dışişleri BakanıMevlüt Çavuşoğlu’na yazılı soru önergesi vererek Doğu Türkistanda yaşanan Çin zulmünü dünyaya duyuran ve “Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü”nün(UNPO) üyesi “Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı olan Dolkun İsa’nın Türkiye’ye giriş yasağını kaldıracak mısınız?” diye sordu.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Dışişleri BakanıMevlüt Çavuşoğlu’na verdiği soru önergesi şöyle ;

1- Doğu Türkistan genelinde inşa edilen ve içerisinde yüzbinlerce Türkistanlı kardeşimizin tutulduğu toplama kampları daha da genişletilmektedir.

2- 3 milyondan fazla bizim kankardeşimiz, din kardeşimiz olan Müslüman Uygur kardeşlerimiz, DoğuTürkistan’daki toplama kamplarında tutsak edilmekte.  İşkencelere ve aşağılamaya maruz kalmaktalar.

3- Kamplarda 20 kişi bir odada kalıyor.Yemek ve tuvalet ihtiyaçları burada karşılanıyor. Aynı anda uyuyamadıkları içinnöbetleşe yatıyorlar.

4- Kadınkardeşlerimizin bulunduğu hanelere  Çinlierkek memurlar yerleştirilerek, dünyada emsali görülmemiş soykırım, ahlaksızlıkve asimilasyon politikası uygulanmaktadır.

5- 2 yaşından küçük çocukların çokbüyük bir kısmı ailelerinden zorla alınarak sözde ‘anaokulları’nayerleştiriliyor ve bu oran neredeyse yüzde 90 civarında. Çince dışında bir dilile iletişim kurulmasının yasaklandığı ve ihlali durumunda ağır cezalaruygulanan bu söz konusu eğitim kurumu görünümlü kamplarda alıkonulan çocuklar,Çin devletini, liderlerini ve ateist Komünist yaşam tarzını sevmek ve birer Han Çinlisi olarak dönüştürülmek için yetiştiriliyorlar.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa'dan İsmail Gaspıralı mesajı ...

Bu bağlamda ;

Yukarıda belirttiğim gibi Doğu Türkistan’da zulüm gören kardeşlerimizin Birleşmiş Milletlerde sesi olan, Müslüman Türk kardeşlerimizin yaşadığı zulümleri dünyaya duyumaşa çalışan Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Gnel Başkanı ve BM.lerde Temsil EdilmeyenMilletler ve Halklar Örgütü”nün (UNPO) Başkan Yardımcısı Dolkun İsa’nın ülkemize giriş yasağını kaldıracak mısınız?  

KAYNAK : https://www.aykiri.com.tr/uygur-liderin-turkiye-ye-giris-yasagini-kaldirin/2216/

Etiketler: » » » » » » » »
Share
493 Kez Görüntülendi.