logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MELLETVEKİLİ YOKUŞ : ÇİN HEYETİNE EVET , DOĞU TÜRKİSTANLILARA HAYIR !

TBMM Genel Kurulu’nda KARAR gazetesinin manşetini göstererek Doğu Türkistan’daki Çin soykırımını gündeme getiren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş “Siz niye sustunuz” diye sordu. Çin’in sözde İnsan Hakları Başkanını kabul eden TBMM. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanına yaklaşık bir yıl önce resmi yazıyla Türkiye’deki Doğu Türkistan kökenli vatandaşlarımızın kurduğu vakıf ve derneklerin yöneticileri için randevu talep ettim, ama insan hakları komisyonu üyesi olarak randevuma sayın başkan cevap vermedi.” dedi. Yokuş’un çıkışına AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun verdiği cevap tansiyonu yükseltti.
Mecliste Doğu Türkistan tartışması... KARAR\'ın manşetiyle iktidarı eleştirdi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik Çin soykırımını gündeme getirdi. Yokuş KARAR’ın ”Çin’in parası Müslümanları susturdu” manşetini göstererek iktidarı eleştirdi.

Yokuş şunları kaydetti: 

Bugün TBMM İnsan Hakları İncelme Komisyonu başkanımızın bir misafiri vardı. Misafir Çin İnsan Hakları Vakfı başkanı imiş. Görüşme sonrası basına yansıyan ifadelerde insan hakları ile ilgili herhangi bir şey konuşulmamış, ticaret ve ekonomi konuşulmuş. Sayın insan hakları komisyonu başkanımız Çin’deki zulümden bi haber değil. Kendilerine yaklaşık bir yıl önce resmi yazıyla Türkiye’deki Doğu Türkistan kökenli vatandaşlarımızın kurduğu vakıf ve derneklerin yöneticileri için randevu talep ettim, ama insan hakları komisyonu üyesi olarak randevuma sayın başkan cevap vermedi.

GENEL KURUL’A KARAR GAZETESİNİN MANŞETİYLE SESLENDİ

Konuşmasına daha sonra KARAR gazetesi’nin ‘Çin’in parası Müslümanı susturdu’ manşetini göstererek devam eden Yokuş konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü;

Aslında cevap burda bugünkü bir gazetede görünüyor, diyor ki Çin’in parası Müslümanı susturdu yani bütün İslam alemini susturdu. Doğru ya hepsi sustu, bizim Türk milletini yönetenler niye sustu acaba? Onun da cevabı şu, diyorki bir Alman gazetesi, ”Müslüman başkentler Paris’te imzaladıkları milyar dolarlık ticaret anlaşmaları karşılığında yüzyılın en büyük insanlık zulmüne gözlerini kulaklarını kapattı”. Çin zulmüne gözlerini kulaklarını kapatan iktidara diyorum ki sizi Allah’a havale ediyorum. Çıkında bir gün İnsan hakları komisyonu başkanınız konuşmaz, mecliste biriniz konuşmaz. Dışişleri Bakanınız sessiz, niye konuşmazsınız? 

Yokuş’un özlerine AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu cevap verdi. Akbaşoğlu, Fahrettin Yokuş’un TBMM Çin Dostluk Grubu üyesi olduğunu ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Hakan Çavuşoğlu’nun Doğu Türkistan konusuna duyarlı olduğunu söylemesi üzerine tartışma çıktı. 

Yokuş ise şu karşılığı verdu: 

“Ben Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye dostluk grubu üyesiyim. Ve özellikle onu tercih ettim katıldım. Özellik bir Türk milliyetçisi olarak katıldım. Niye biliyor musunuz? Defalarca Çin elçiliğine protestoya gitmiş, çelenk koymuş, çürük yumurta atmış bir sendika başkanı olarak Çin elçisine gittik beraberdik ve orada Çin zulmünün hesabını orada sordum. Hiçbir milletvekili seslenemedi. Meclis Başkanvekili de dahil. İşte bunun  için o dostluk grubuna gittim ve üye oldum.


https://www.karar.com/guncel-haberler/mecliste-dogu-turkistan-tartismasi-kararin-mansetiyle-iktidari-elestirdi-1399420
Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1900 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ